Oszust okradł sadownika z Łubnic! Czereśnie zabrał, pieniędzy nie dał

5 godzin temu

Mieszkaniec gminy Łubnice padł ofiarą nieuczciwego kontrahenta, który nie zapłacił za odebrane owoce. Pomimo kilku zapewnień i częściowych zaliczek, do dziś nie uregulowano całej kwoty. Sadownik poniósł straty sięgające blisko 5800 złotych.

Oszust okradł sadownika z Łubnic! Czereśnie zabrał, pieniędzy nie dał

Spotkanie na giełdzie i pierwsza partia owoców

32-letni sadownik z Łubnic kilka dni temu udał się na pobliską giełdę owocowo-warzywną, by rozeznać się w cenach czereśni. Tam poznał mężczyznę zainteresowanego zakupem jego owoców. Tego samego dnia nowy kontrahent pojawił się u sadownika i odebrał partię czereśni wartą nieco ponad 3400 złotych. Ustalono, iż płatność nastąpi kolejnego dnia przy okazji drugiej dostawy.

Zaliczka i druga transakcja

Następnego dnia sadownik nie doczekał się przelewu. Po dwóch dniach ponownie pojechał na giełdę, gdzie spotkał kupującego. Ten przekazał mu zaliczkę w wysokości 1000 zł i zapewnił, iż resztę ureguluje przy kolejnej dostawie.

Jeszcze tego samego wieczoru kontrahent ponownie odwiedził sadownika, by odebrać kolejną partię owoców – tym razem o wartości ponad 5300 złotych. Niestety historia się powtórzyła – zapłaty nie było.

Częściowe rozliczenie i zniknięcie kontrahenta

W akcie desperacji sadownik po raz kolejny udał się na giełdę, by spotkać się z kontrahentem. Ten wręczył mu 2000 złotych i po raz kolejny zapewnił, iż niebawem ureguluje całość zobowiązania. Tak się jednak nie stało. Do dziś nie przekazał reszty pieniędzy, a kontakt z nim się urwał.

Zgłoszenie na policję

W środę (16 lipca 2025) poszkodowany zgłosił się na Komendę Powiatową Policji w Staszowie, informując o oszustwie. Łączne straty zostały oszacowane na 5800 złotych. Policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie i próbują ustalić tożsamość oraz miejsce pobytu nieuczciwego kupującego.

Rolnicy nie chcą kupować ziemi, wolą dzierżawę. Rekordowy rok

Apel do rolników i sadowników

Sprawa ta jest przestrogą dla wszystkich rolników i sadowników dokonujących transakcji poza oficjalnymi kanałami. choćby w okresie zbiorów, gdy tempo pracy i ilość transakcji jest duża, warto zabezpieczać się przed oszustami, np. poprzez umowy pisemne, żądanie zaliczek lub rozliczenia gotówkowe przy odbiorze.

Jeśli miałeś podobną sytuację lub padłeś ofiarą nieuczciwego kontrahenta – zgłoś to odpowiednim służbom. Każde zgłoszenie może pomóc w wykrywaniu procederów wyłudzania towarów od uczciwych producentów rolnych.

Idź do oryginalnego materiału