Oszustwo na wnuczka, na policjanta

2 tygodni temu

Oglądając telewizyjne wiadomości lub czytając doniesienia z Polski w Internecie czasami napotykamy na informacje o różnych oszustwach. Czasami wyłudzenia pieniędzy (lub np. danych osobowych) są udane, innym razem – nie. Warto więc poznać metody działania przestępców, aby łatwiej im się przeciwstawić. W dzisiejszym poradniku opiszemy, jak działa oszustwo na wnuczka. Przedstawimy też jego odmianę – oszustwo na policjanta. Znajdziesz tu też informacje, jak nie dać się oszukać przy próbach takiego wyłudzenia.

Spis treści
  • Oszustwa, wyłudzenia, SCAM – miej się na baczności!
  • Co to jest oszustwo na wnuczka?
  • Jak działa oszustwo na wnuczka?
  • Co zrobić, jeżeli otrzymasz taki telefon?
  • Jak działa oszustwo na policjanta?
  • Kieruj się tymi zasadami, a unikniesz oszustwa
  • Jakie jeszcze rodzaje oszustwa często się powtarzają?
  • Podsumowanie artykułu
  • Najczęściej zadawane pytania

Oszustwa, wyłudzenia, SCAM – miej się na baczności!

Przede wszystkim warto wiedzieć, iż w tej chwili możemy spotkać się z naprawdę wieloma rodzajami oszustw. Niektóre z nich są próbami wyłudzenia pieniędzy przez Internet. Zwykle otrzymujemy wtedy SMS lub wiadomość e-mail z niebezpiecznym linkiem. Wykonanie kolejnych czynności na stronie oszustów może doprowadzić do utraty pieniędzy. Oszustwo na wnuczka to też rodzaj SCAM-u (czyli wyłudzenia), choć odbywa się w nieco inny sposób.

W przypadku oszustwa na wnuczka i jego różnych odmian (np. oszustwo na policjanta) najczęściej przestępcy inicjują kontakt telefoniczny. Nierzadko dochodzi też do osobistego spotkania, co w niektórych sytuacjach może być wręcz niebezpieczne. Oszuści celowo wybierają osoby starsze i samotne – w ich przypadku próby oszustwa są bardziej skuteczne.

Co to jest oszustwo na wnuczka?

Przejdźmy więc do tego, na czym polega oszustwo na wnuczka. Przestępcy najczęściej próbują wyszukać, na przykład w książce telefonicznej, dane starszej osoby. Niekiedy po prostu zwracają na imiona, które mogłyby świadczyć o tym, iż właścicielem numeru jest osoba starsza. Podpowiedzią dla naciągaczy może być choćby sam fakt posiadania telefonu stacjonarnego, czy adres. W większych miastach nierzadko niektóre dzielnice są po prostu zamieszkałe w sporym stopniu przez seniorów.

Wykonując telefon, oszust podaje się za wnuczka osoby, która odbierze połączenie. Niekiedy po prostu, jeżeli odbierając słuchawkę starsza osoba poda jakieś imię (wnuka, syna, czy innej osoby), dzwoniący twierdzi, iż to właśnie on. Oczywiście, nie każdy rozmówca da się nabrać na takie podszycie się pod inną osobę. Czasem po prostu już w tym momencie oszustwo na wnuczka kończy się niepowodzeniem. Dużą rolę odgrywa tu też coraz większa świadomość, iż do takiej próby naciągnięcia może po prostu dojść.

Jeżeli jednak damy się nabrać, iż rzeczywiście rozmawiamy z wnuczkiem, synem lub inną bliską osobą, oszust przechodzi do dalszej części swojego planu. Informuje wtedy, iż znajduje się w sytuacji nagłej i pilnie potrzebuje pieniędzy. Nierzadko motywem jest tu choroba, wypadek, konieczność szybkiej spłaty długu lub pojawienie się jakiejś okazji do zainwestowania. Wszystko to ma na celu wywołanie silnych emocji. To z kolej powoduje, iż tracimy zdroworozsądkowy ogląd sytuacji i stajemy się łatwiejszą ofiarą dla oszusta.

Jak działa oszustwo na wnuczka?

Gdy już uwierzymy w to, iż rozmawiamy przez telefon z wnuczkiem, dowiadujemy się iż pilnie potrzebuje pieniędzy. Niekiedy w tym momencie oszust próbuje wybadać, jak duże są możliwości finansowe (np. przechowywane w domu lub na koncie oszczędności) ofiary. Oczywiście, próbuje nakłonić go do “pożyczenia” jak największej kwoty. Ma się po nią stawić rzekomy “kolega wnuczka”. Może być to sam dzwoniący – namierzona ofiara nie ma w końcu pojęcia, jak w rzeczywistości wygląda “udawany wnuczek”. Czasem po nakłonieniu osoby starszej, aby przygotowała sporą sumę pieniędzy, może dojść do próby kradzieży – czy to w miejscu zamieszkania, czy w umówionym przez telefon z “niby-wnuczkiem” punkcie.

A co, jeżeli zapytamy się “wnuczka”, dlaczego ma inny głos, niż zwykle? Zwykle oszuści mają przygotowaną jakąś odpowiedź i na tę sytuację. Powodem zmiany głosu ma być rzekome zmęczenie, choroba lub stres. Podczas rozmowy nierzadko oszust używa też słów “to ja, dziadku”, czy “to ja, babciu”, co ma go uwiarygodnić.

Co zrobić, jeżeli otrzymasz taki telefon?

Jeśli ktoś do Ciebie dzwoni i podaje się za wnuczka, a masz jakieś wątpliwości, zachowaj spokój. Możesz po prostu przerwać połączenie i zadzwonić do swojego prawdziwego wnuczka, syna, czy kogoś z rodziny. Zwykle dowiemy się wtedy, iż wszystko jest w porządku i o żadnej pożyczce, czy chorobie nie ma mowy. Wtedy mamy pewność, iż otrzymany wcześniej telefon pochodził od oszustów. Warto wtedy kontynuować tę sprawę – przekazać ją do organów ścigania.

Możemy też spróbować zweryfikować, z kim rozmawiamy. Dobrym pytaniem będzie to o imię dziecka, żony, datę urodzenia kogoś z bliskiej rodziny lub temat ostatniej rozmowy. o ile nasz rozmówca “kręci” i wymiguje się od odpowiedzi – warto zachować czujność. Jest spora szansa, iż mamy do czynienia z oszustem.

Uważaj na oferty podejrzanych pożyczek!

Przeczytaj

Oczywiście, jest pewna szansa, iż nasz prawdziwy wnuczek, syn lub ktoś z bliskiej rodziny rzeczywiście potrzebuje pomocy, czy wsparcia finansowego. Pożyczki prywatne lub darowizna pieniędzy mogą pomóc, musimy jednak upewnić się, iż nie jest to próba oszustwa. Warto pamiętać, iż oszuści zwykle mają spore doświadczenie w manipulowaniu swoim rozmówcą. jeżeli podczas rozmowy nie masz pewności, iż to osoba, za którą się podaje – po prostu odłóż słuchawkę. jeżeli nie wiesz, co dalej zrobić – poproś o pomoc kogoś z rodziny. Jeżeli nie masz kogoś bliskiego, komu możesz zaufać w tej nietypowej sytuacji – nie wahaj się, aby skorzystać z pomocy policji.

Jak działa oszustwo na policjanta?

Nieco inaczej od oszustwa na wnuczka działa oszustwo na policjanta. W tej sytuacji również oszuści podszywają się pod inną osobę, tym razem jest to jednak przedstawiciel policji. Najpierw otrzymujemy jednak telefon, który może wskazywać na oszustwo na wnuczka. Niezależnie od tego, jak potoczy się pierwsza rozmowa telefoniczna, niedługo otrzymujemy kolejny telefon. Tym razem rozmówca przedstawia się jako policjant lub przedstawiciel innych służb (np. Centralne Biuro Śledcze, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, itp.) Dostajemy informację o tym, iż służby są na tropie oszustów posługujących się metodą “na wnuczka”.

Rozmówca informuje nas o tym, iż służby są już blisko, aby złapać oszustów. Potrzebują już tylko jednego – przekazania pieniędzy. Ma to zachęcić ofiarę do wykonania przelewu na podane podczas pierwszej rozmowy konto bankowe lub przekazanie komuś pieniędzy. Scenariusze mogą być też inne. W każdym z nich chodzi jednak o to, aby autorytet policji lub innego przedstawiciela służb sprawił, iż rozmówca uwierzy w jego słowa.

Kieruj się tymi zasadami, a unikniesz oszustwa

W zdecydowanej większości sytuacji oszuści bazują na naszej naiwności. Celują w ofiary w starszym wieku – seniorów, którzy z natury są bardziej ufni. Powinniśmy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby uniknąć problemów i ryzyka oszustwa:

  • nie rozmawiaj przez telefon z osobami, których nie znasz
  • odłóż słuchawkę, o ile rozmówca wydaje Ci się podejrzany
  • skontaktuj się z osobą, pod którą podszywa się rozmówca
  • jeśli coś wzbudza Twoje wątpliwości – zadzwoń do kogoś z rodziny lub na policję

Na czym polega oszustwo na Vinted lub OLX?

Przeczytaj

Jakie jeszcze rodzaje oszustwa często się powtarzają?

Oszuści często próbują zaskoczyć swoje ofiary nowymi sposobami naciągania. Nierzadko wykorzystują do tego celu Internet – wysyłając wiadomości mailowe lub komunikując się przez komunikatory (np. WhatsApp). Nierzadko zostaniemy poproszeni i podanie swojego hasła, na przykład do jakiegoś konta. Oszuści podszywają się pod pracowników banku, firmy kurierskie, czy Pocztę Polską. Warto po prostu ignorować podobne próby wyłudzenia pieniędzy lub naszych danych.

Nierzadko próba wyłudzenia naszych pieniędzy ma miejsce, gdy chcemy kupić coś przez Internet. Naciągacze niekiedy tworzą całe sklepy internetowe, następnie reklamują je w sieci (np. na Facebooku). Zawsze warto więc mieć się na baczności, szukać opinii o danym sklepie i korzystać jedynie z usług znanych Ci sprzedawców. Pomoże to znacznie zminimalizować ryzyko naciągnięcia.

Podsumowanie artykułu

Podsumowując, oszustwo na wnuczka i metoda na policjanta są spotykane całkiem często. Możemy jednak znacznie ograniczyć ryzyko, iż wpadniemy w tę pułapkę. Warto mieć się na baczności i nie wierzyć w to, co mówi nasz rozmówca lub co przeczytamy w treści SMS-a. jeżeli nie jesteś w stanie zweryfikować swojego rozmówcy, możesz po prostu odłożyć słuchawkę i skontaktować się z rodziną. Dzięki temu dowiesz się, czy opisana przez telefon sytuacja rzeczywiście miała miejsce. Zwykle z naszym prawdziwym wnuczkiem wszystko jest w porządku.

Osoby starsze są w szczególności narażone na takie oszustwa. Sporą rolę w ich ochronie mają więc dzieci i wnuki. Warto edukować seniorów i przedstawić możliwe scenariusze, jakich używają naciągacze.

Najczęściej zadawane pytania

Jak działa oszustwo na wnuczka?

To próba wyłudzenia pieniędzy – gotówki lub przelewu bankowego – inicjowana przez telefon. Oszust podaje się za wnuczka ofiary, który rzekomo znalazł się w trudnej sytuacji (długi, wypadek, choroba, a choćby porwanie).

Co to jest oszustwo na policjanta?

Oszustwo na policjanta przypomina metodę “na wnuczka”. Po telefonie od rzekomego wnuczka kontaktuje się z nami przedstawiciel policji lub innych służb (ABW, CBŚ, itp.). Dowiadujemy się, iż służba jest na tropie oszusta. Aby go złapać, potrzebuje tylko, abyśmy przekazali oszustowi pieniądze, zwykle w formie przelewu. Potem rzekomo odzyskamy swoje pieniądze, być może powiększone o nagrodę za pomoc w ujęciu oszustów….

Źródło:

  1. https://puck.policja.gov.pl/m11/profilaktyka-4/59382,OSZUSTWA-METODA-NA-WNUCZKA.html
  2. https://www.pkobp.pl/klient-indywidualny/aplikacja-iko-ipko/bezpieczenstwo/jak-dziala-oszustwo-na-policjanta
  3. https://gostyn.policja.gov.pl/wl4/profilaktyka/profilatyka-ogolna/182738,OSZUSTWA-INTERNETOWE-JAK-SIE-BRONIC-JAK-POSTEPOWAC-BEDAC-POKRZYWDZONYM.html
Idź do oryginalnego materiału