Otwieranie architektury

builderpolska.pl 2 dni temu

Waterfront II powstaje na nabrzeżu Gdyni, które choć malownicze, niesie ze sobą wyzwania. Trudny, poprzemysłowy obszar z zaniedbanym parkingiem był wyrwany z przestrzeni miasta. Projekt naszej pracowni, która odpowiedzialna jest za zagospodarowanie całego terenu, liczącego 75 000 mkw., to efekt wygranego w 2016 r. konkursu zorganizowanego przez władze miasta i inwestora – Vastint Poland.

Waterfront zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie skweru Kościuszki, jednego z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Gdyni. Projekt zakłada powstanie budynków mieszkalnych, biurowych, usługowych, hoteli oraz przestrzeni rekreacyjnych. Kluczowym elementem było otwarcie terenu na mieszkańców i turystów oraz stworzenie miejsca o wysokiej jakości przestrzeni publicznej.
Lokalizacja i kontekst historyczny

Obszar inwestycji znajduje się pomiędzy ulicą Hryniewickiego, aleją Waszyngtona i skwerem Kościuszki. To prestiżowa lokalizacja, która w przeszłości pełniła funkcję przemysłową i była wyłączona z miejskiej tkanki. Waterfront stanowi więc próbę odzyskania tego fragmentu miasta i nadania mu nowej funkcji – otwartej i przyjaznej użytkownikom.

Bliskość morza, portu oraz istotnych obiektów historycznych, takich jak ORP Błyskawica, Dar Pomorza czy Gdyńskie Akwarium, sprawia, iż teren ten ma duży potencjał jako przestrzeń publiczna. Kontekst urbanistyczny obejmuje zarówno nowoczesne wieżowce, jak Sea Towers, jak i historyczne budynki, np. dawną siedzibę Biura Budowy Portu Gdyni. Nowa zabudowa została więc zaprojektowana w sposób, który harmonijnie wpisuje się w otoczenie i szanuje jego charakter.

U stóp wysokościowca Sea Towers w bliskiej przyszłości powstaną budynki o zróżnicowanych funkcjach: mieszkalne, biurowce, lokale usługowe, hotele z centrum konferencyjnym i spa oraz obiekty użyteczności publicznej, w tym kino.

Zagospodarowanie prawie 7,5-hektarowego terenu rozpoczęliśmy od projektu biurowców i budynków mieszkalnych, które przedziela pasaż z zielonymi skwerami, placami zabaw i pergolami. Zgodnie z najważniejszym założeniem projektowym – to, co dzieje się między budynkami, jest ważniejsze niż sama architektura.

Centralny pasaż i plac z krzyżem Tadeusza Wendy
Jednym z kluczowych elementów urbanistycznych nowej zabudowy jest centralny pasaż pieszy, który rozdziela zabudowę mieszkaniową i biurową, prowadząc w kierunku północnym do ulicy Hryniewickiego. Oś pasażu wyznacza budynek dawnego Biura Budowy Portu Gdyni oraz zlokalizowany na jego osi krzyż im. Tadeusza Wendy.

Projektowanie otoczenia krzyża wymagało szczególnej wrażliwości i poszanowania historycznego kontekstu. Plac wokół niego został ukształtowany w sposób zapewniający odpowiednią ekspozycję i godną oprawę tego ważnego elementu dziedzictwa miasta. W nawierzchni przewidzieliśmy specjalne podstawki na kwiaty oraz zagłębienia na znicze, tworząc przestrzeń sprzyjającą refleksji i upamiętnieniu.

Charakterystyczne elementy architektoniczne
Projektując Waterfront, szczególną uwagę poświęciliśmy detalom architektonicznym oraz rozwiązaniom urbanistycznym, które nawiązują do gdyńskiego modernizmu. Zabudowa jest zwarta, o czytelnej strukturze, a kluczowym elementem kompozycyjnym stały się partery budynków z podcieniami i kolumnami. Dzięki temu przestrzeń miejska zyskała bardziej dostępny, ludzki wymiar, sprzyjający interakcjom społecznym i aktywnościom handlowo-usługowym. Podcienia o różnej głębokości oraz zróżnicowane zagęszczenie kolumn wprowadzają rytm i nadają budynkom indywidualny charakter.
Materiały elewacyjne dobraliśmy w sposób, który podkreśla elegancję i powściągliwość formy.

Zastosowanie betonu architektonicznego, kamienia oraz wysokiej jakości tynków nadaje budynkom solidność i trwałość. Różnorodność fasad – od jednolitych płaszczyzn w biurowcach po dynamiczne, ukośne ściany budynków mieszkalnych – sprawia, iż architektura jest spójna, ale nie monotonna.

Zabudowa ma z jednej strony charakter publiczny, a z drugiej swój kameralny wymiar. Przezierne pergole tworzą miękkie granice między ogólnodostępną przestrzenią pasaży i prywatnymi strefami. Wewnętrzne dziedzińce w swojej skali i intymności przypominają angielskie ogródki. Małą architekturę projektowaliśmy bardzo szczegółowo, wierząc, iż to ona sprzyja domowej atmosferze i przyjemnemu życiu między budynkami.

Przestrzeń pomiędzy budynkami jako integralna część założenia
Ważnym elementem projektu jest starannie zaplanowana przestrzeń pomiędzy budynkami, która – w zależności od lokalizacji – buduje różne nastroje. Mamy więc elegancką strefę w obrębie budynków biurowych z centralnym placem wokół krzyża Tadeusza Wendy, gdzie zastosowaliśmy powściągliwe, monochromatyczne elementy małej architektury i ograniczony dobór gatunkowy zieleni.

Dalej przechodzimy w centralny pasaż zlokalizowany pomiędzy budynkami biurowymi i budynkami mieszkalnymi. Jest to strefa wibrująca, wyrażona dynamicznymi formami – skośnymi skarpami, zróżnicowanymi powierzchniami, bogatą roślinnością. Krawędzie skarpy wyznaczają dawną linię nabrzeża, podkreślając historyczne uwarunkowania miejsca. Dobraliśmy tutaj roślinność charakterystyczną dla strefy nadmorskiej: sosny, kostrzewy, wydmuchrzyce piaskowe, mikołajki, wprowadzając tym samym element naturalny do miejskiego krajobrazu.

I w końcu przechodzimy do dziedzińców w obrębie budynków mieszkalnych. Oddzielone od pasażu centralnego pergolami, podkreślone jedynie trawiastymi górkami i wielopiennymi bukami, tworzą enklawy spokoju i wyciszenia.

Zależało nam, aby Waterfront harmonijnie łączył nowoczesną architekturę z atrakcyjnym dla wielu grup użytkowników zagospodarowaniem terenu.

Podsumowanie
Liczymy na to, iż projekt Waterfront wpisze się dobrze w miejską tkankę Gdyni. Przemiana postindustrialnego obszaru w nowoczesną, funkcjonalną przestrzeń miejską to nie tylko odnowa terenu, ale także krok w kierunku rozwoju jakości przestrzeni publicznej Gdyni na podstawie zasad zrównoważonego rozwoju ośrodków miejskich. Na zapomnianym, martwym terenie stworzyliśmy przestrzeń publiczną, która – mamy nadzieję – stanie się pełnym życia fragmentem miasta.

Idź do oryginalnego materiału