Owocówka jabłkóweczka – realizowane są loty i składanie jaj
W ubiegłym tygodniu rozpoczął się okres lotów owocówki jabłkóweczki. przez cały czas pozostało dobry moment na wywieszenie pułapek feromonowych w celu monitoringu. Presja szkodnika może być wyjątkowo zróżnicowana choćby na stosunkowo niedużych odległościach, dlatego monitoring i wyznaczenie odpowiedniego terminu zabiegu są tak ważne.
Na razie w sadach obserwujemy osobniki dorosłe, które dopiero co rozpoczęły loty i składanie jaj. Pierwsza połowa maja była najzimniejsza od 34 lat. Następnie wystarczyło kilka cieplejszych dni, aby w pułapkach odłowiły się pierwsze osobniki. Dziś owocówki odławiają się już w dużych ilościach.
Tak „widzi” to model dla szkodnika. Na załączonym obrazie z modelu widzimy, iż po krótkim ochłodzeniu, aktywność szkodnika zwiększy się ponownie na początku przyszłego tygodnia.
Pogoda sprzyja rozwojowi szkodnika
Rozwój owocówki jabłkóweczki, jednego z najgroźniejszych szkodników sadów jabłoniowych i gruszowych jest ściśle uzależniony od warunków pogodowych, zwłaszcza od temperatury. Po chłodniejszym okresie maja, obecne warunki sprzyjają szkodnikowi.
Kluczowa jest przede wszystkim temperatura. Owocówka jabłkóweczka jest aktywna w temperaturach powyżej 15°C, przy czym optymalna temperatura dla jej rozwoju to około 20°C i więcej. Ciepłe dni sprzyjają lotom motyli, kopulacji i składaniu jaj. Długotrwałe utrzymywanie się wysokich temperatur przyspiesza rozwój jaj i wylęg larw. W okresach upałów (powyżej 25-30°C) cały cykl rozwojowy może ulec znacznemu skróceniu.
Ze względu na wysoką szkodliwość i zdolność do szybkiego rozmnażania się w sprzyjających warunkach, owocówka jabłkóweczka jest uznawana za jednego z najgroźniejszych szkodników, który wymaga stałego monitoringu i precyzyjnej ochrony w towarowej produkcji jabłek.