Panattoni otrzymał kolejny certyfikat środowiskowy BREEAM na poziomie Outstanding dla Panattoni Park Poznań A2 (hala B). Obiekt został zrealizowany dla firmy H&M bez wykorzystania PCV.
Ekologiczny Panattoni Park Poznań
Panattoni Park Poznań A2 (hala B) to trzecia inwestycja Panattoni w Polsce i ósma w Europie, która uzyskała najwyższy poziom certyfikacji środowiskowej BREEAM, zyskując miejsce w ekskluzywnym gronie obiektów o najwyższych ocenach. W ramach tego poziomu certyfikacji znajdują się już kolejne obiekty Panattoni o łącznej powierzchni 460 000 metrów kwadratowych. Hala B w kompleksie w Robakowie pod Poznaniem została wybudowana dla H&M, jednego z liderów branży odzieżowej. Obiekt o powierzchni prawie 82 000 metrów kwadratowych został wzniesiony bez zastosowania PCV. Zużycie energii pierwotnej w tej hali zostało zredukowane o ponad 27% w porównaniu z krajowymi standardami, a zużycie wody ograniczono o 70% w stosunku do referencyjnego modelu. Ponad 95% odpadów budowlanych zostało poddanych procesowi recyklingu lub odzysku, co znacząco ograniczyło emisję zanieczyszczeń przez budynek na przestrzeni całego cyklu użytkowego.
Jesteśmy dumni, iż Panattoni Park Poznań A2 dołącza do grona naszych inwestycji z najwyższym certyfikatem BREEAM Outstanding. To potwierdzenie naszego zaangażowania w budowanie przyszłości, w której zrównoważone budownictwo i ekologiczne innowacje stają się normą, z korzyścią dla klientów, inwestorów i społeczeństwa – mówi Marek Dobrzycki, Managing Director w Panattoni.
Hala B dostała maksymalną liczbę punktów w kategorii efektywności energetycznej. Została wyposażona w instalację fotowoltaiczną o mocy 700 kWp, co znacznie zmniejsza jej zależność od tradycyjnych źródeł energii, prowadząc do redukcji emisji CO2 oraz obniżenia kosztów operacyjnych. Efektywność energetyczna budynku jest dodatkowo wspierana przez zintegrowane systemy HVAC wysokiej wydajności, energooszczędne oświetlenie LED z systemem sterowania DALI, odzysk ciepła oraz inteligentny system zarządzania budynkiem (BMS). Dzięki tym rozwiązaniom zużycie energii pierwotnej zostało obniżone o ponad 27% w porównaniu z krajowymi standardami.
Oszczędności i jeszcze raz oszczędności
Obiekt nie tylko cechuje się wysoką efektywnością energetyczną, ale także został zaprojektowany z myślą o przyszłych zmianach klimatycznych oraz adaptacji do ewentualnych przekształceń funkcjonalnych. Przeprowadzono szczegółowe analizy cyklu życia (LCA – Life Cycle Assessment) oraz kosztów cyklu życia (LCC – Life Cycle Cost), co pozwoliło na zmniejszenie wpływu na środowisko, między innymi poprzez świadomy wybór materiałów budowlanych o niskiej emisji oraz deklaracji środowiskowych EPD. Ponadto, ponad 95% odpadów budowlanych zostało poddanych procesom recyklingu lub odzysku.
Wdrożono system odzysku wody deszczowej, która jest wykorzystywana do nawadniania terenów zielonych oraz spłukiwania toalet. Zaimplementowano system zapobiegający wyciekom wody oraz zastosowano elektrozawory wodne z czujnikami ruchu w łazienkach. Te działania, w połączeniu z instalacją wodomierzy oraz urządzeń sanitarnych oszczędzających wodę, doprowadziły do obniżenia zużycia wody o 70% w porównaniu z modelem bazowym. Dodatkowo, wpływ inwestycji na lokalne zasoby wodne jest minimalizowany dzięki obecności stacji uzdatniania wody pitnej i biologicznej oczyszczalni ścieków na terenie obiektu.
Obiekt posiada dużą ilość przeszkleń w części biurowej oraz zapewnia maksymalne wykorzystanie naturalnego światła, a także oferuje liczne przestrzenie rekreacyjne i wypoczynkowe. Wśród nich znajdują się siłownia, zewnętrzny taras, boisko do siatkówki, tor do gry w boule oraz stołówka. Zapewniono także infrastrukturę dla rowerzystów, w tym zadaszenia na rowery, szatnie i prysznice. Dodatkowo, 22 miejsca parkingowe zostały wyposażone w ładowarki do samochodów elektrycznych, a pracownicy mają również dostęp do specjalnego autobusu.
To kolejny taki certyfikat
Zadbano również o ochronę środowiska naturalnego poprzez współpracę z ekologiem. Posadzono ponad 500 drzew i 1000 krzewów. Wybrane rośliny są odporne na zmienne warunki atmosferyczne i łatwe w pielęgnacji. Działania te wzbogaciły lokalny ekosystem.
Poprzez inwestycje takie jak Panattoni Park Poznań A2, wyznaczamy nowe standardy w branży nieruchomości przemysłowych i robimy kolejny znaczący krok na drodze Europy do neutralności klimatycznej w 2050. Tym bardziej, iż zgodnie z najnowszymi zamierzeniami Komisji Europejskiej, już w 2040 roku redukcja szkodliwych emisji ma zostać ograniczona o 90 proc. w stosunku do roku 1990. Dziękuję asesorom z firmy PM Services, iż nas w tym wspierają – mówi Emilia Dębowska, Head of Sustainability Europe, Panattoni.
Przed uzyskaniem certyfikatu BREEAM Outstanding dla podpoznańskiego kompleksu, ten sam poziom certyfikacji uzyskały dwie inne inwestycje dewelopera w Polsce. Pierwsza z nich to Panattoni Park Szczecin III (hale A i B), charakteryzujący się najwyższym poziomem certyfikacji. Druga inwestycja to Panattoni Park Konin, który przez cały czas pozostaje najwyżej ocenianym budynkiem przemysłowym w Polsce, uzyskując ocenę na poziomie 90 proc.
Panattoni był też pierwszym deweloperem, który włączył ocenę środowiskową swoich obiektów do standardów realizacji. W Polsce certyfikowano już ponad 9,5 miliona metrów kwadratowych zbudowanej powierzchni – co stanowi niemal jedną trzecią krajowych zasobów. W Europie liczba ta wynosi 14 milionów metrów kwadratowych. Wciąż w trakcie pozyskiwania certyfikatu jest kolejne 6 milionów metrów kwadratowych.
Park Panattoni pod Poznaniem już gotowy! Powstał w niecały rok!
Znajdziesz nas w Google News