Estonia to państwo, które jest liderem jeżeli chodzi o poziom cyfryzacji administracji. Nazywana często najbardziej „cyfrowym” państwem na Ziemi Estonia oferuje swoim obywatelom niemal wszystkie usługi urzędowe w formie cyfrowej. Jak informują estońskie media, rząd Estonii na celowniku ma również kryptowaluty. Rząd planuje zatwierdzić projekt ustawy regulującej dostawców usług kryptograficznych.
Estonia wprowadza ważne zmiany dla branży kryptowalut
Rząd estoński przyjął przepisy, na mocy których od 2026 r. nadzór nad kryptowalutami sprawować będzie Komisja Nadzoru Finansowego (FSA). Celem ustawy jest uregulowanie lokalnych dostawców usług kryptograficznych w celu uporządkowania rodzącego się rynku. Jak wynika z doniesień estońskich mediów, ustawa, jeżeli ustawa zostanie zatwierdzona, zaostrzy wymogi operacyjne i sprawozdawcze.
Dzięki temu, iż FSA będzie mogła nadzorować firmy z branży kryptowalut, Estonia będzie miała większe możliwości kontrolowania i wykrywania przestępstw finansowych, takie jak bankructwa firm kryptograficznych i kradzieże cybernetyczne.
Według Matisa Mäekera szefa jednostki analityki finansowej w estońskim rządzie ustawa spowoduje, iż firmy kryptograficzne znajdą się pod „prawdziwym nadzorem finansowym”. Wcześniej estoński organ regulacyjny zajmował się wyłącznie wymogami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML). Pozostałe zagrożenia finansowe nie były badane przez organy nadzoru finansowego.
Nowe wymogi i kary dla firm
Minister Finansów Mart Võrklaev podkreślił, iż zgodnie z proponowanymi przepisami, firmy kryptograficzne będą zobowiązane uzyskać licencje od FSA do 2026 r. Proces wydawania licencji rozpocznie się w 2025 r. i wówczas firmy będą mogły składać wnioski do Komisji Nadzoru Finansowego. Ponadto firmy, które posiadają już licencję na prowadzenie działalności, wydaną przez tę jednostkę finansową, będą musiały ją zaktualizować.
Dodatkowo ustawa przewiduje wzrost kary za naruszenie przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy na. Obecnie najwyższy wymiar kary wynosi 40 000 euro (43 450 dolarów). Zgodnie z nowym prawem kary finansowe wzrosną drastycznie, bo aż do 5 milionów euro (5,2 miliona dolarów).
Jeśli ustawa zostanie zatwierdzona, to dostosuje estońskie prawo do wymagań Unii Europejskiej, a konkretnie do przepisów dotyczących rynków aktywów kryptograficznych (MiCA).