Paraliż komunikacyjny po wypadku z udziałem pociągu „Artus” relacji Gdynia – Bielsko-Biała. Spore opóźnienia

1 tydzień temu

Dziś ok. godz. 12 na szlaku kolejowym Parlin – Terespol Pomorski, kierowca auta dostawczego zignorował przepisy ruchu drogowego wjeżdżając wprost pod pociąg „Artus” relacji Gdynia – Bielsko-Biała. Kierowca za swój błąd zapłacił najwyższą cenę. W wyniku wypadku ruch pociągów został wstrzymany. Wprowadzono komunikację zastępczą. Należy spodziewać się sporych opóźnień.

Do zdarzenia doszło na przejeździe kolejowo-drogowym w Polednie (woj. kujawsko-pomorskie) na linii kolejowej nr 131 – jednej z ważniejszych w sieci kolejowej zarządzanej przez PKP PLK, o wysokim natężeniu ruchu pasażerskiego i towarowego. Kierujący autem dostawczym nie zastosował się do sygnalizacji i przepisów ruchu drogowego, wjeżdżając wprost pod pędzący z prędkością 140 km/h pociąg, ponosząc śmierć na miejscu. Ruch pociągów został wstrzymany, a przewoźnicy wprowadzili komunikację zastępczą. Należy spodziewać się sporych opóźnień, które można monitorować na stronie Zarządcy narodowej sieci linii kolejowych. Przyczyny wypadku ustali specjalna komisja.

Pamiętajmy, iż pociąg ma zawsze pierwszeństwo. Warto zatrzymać się przed każdym przejazdem, niezależnie od tego, w jakie urządzenia lub oznakowanie jest wyposażony. Zatrzymaj się i włącz myślenie!

Aby uniknąć wypadku na przejeździe, kierowcy powinni pamiętać o 5 prostych zasadach:

  1. Kiedy zbliżasz się do przejazdu, zwolnij i zachowaj szczególną ostrożność;
  2. Zawsze zatrzymuj się przed znakiem STOP lub migającym czerwonym światłem;
  3. Gdy rogatki zamknęły się lub choćby dopiero opadają – nigdy nie próbuj ich omijać; Poczekaj, aż znowu będą w pełni podniesione, a sygnalizator się wyłączy – dopiero wtedy kontynuuj jazdę;
  4. Nie wjeżdżaj na tory, jeżeli nie masz możliwości zjazdu z drugiej strony;
  5. Jeśli jesteś zagrożony na przejeździe lub jesteś świadkiem niebezpiecznej sytuacji – skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK.
Fot. trojmiasto.pl

Rozejrzyj się za Żółtą Naklejką PLK – może uratować Twoje życie

Żółte naklejki umieszczone są zawsze od wewnętrznej strony krzyża świętego Andrzeja albo na napędach rogatek od strony torów. To dlatego, iż jeżeli samochód utknie na torach lub między rogatkami, wówczas kierowca gwałtownie ją zobaczy i będzie mógł z niej skorzystać.

Na żółtych naklejkach widnieją trzy numery:

  1. indywidualny identyfikacyjny danego przejazdu (numer skrzyżowania);
  2. alarmowy 112;
  3. do służb technicznych PLK („w razie awarii”).

W przypadku zagrożenia, jeżeli kierowca zadzwoni na 112 i poda numer przejazdu, operator natychmiast określi dokładnie, gdzie się znajduje. Następnie dyżurny ruchu PLK SA będzie miał możliwość zatrzymać pociąg lub nakazać maszyniście, by zwolnił.

ŻNPLK pomagają także zgłosić awarię na przejazdach. Wystarczy jeden telefon i służby techniczne będą mogły gwałtownie zareagować, gdy np. rogatka jest połamana lub uszkodzona, roślinność zasłania widoczność lub oznakowanie przejazdu albo jeżeli na przejeździe są zdewastowane czy odwrócone znaki drogowe.

Idź do oryginalnego materiału