Ekstremalnie silna infekcja parcha?
Patrząc na model chorobowy dla parcha jabłoni widzimy, iż dla nadchodzącej infekcji dosłownie zabrakło skali. Pomijając dyskusję o tym jak silna będzie, wystarczy powiedzieć, iż ekstremalnie silna. Bezsprzecznie mamy do czynienia z najpoważniejszą jak dotąd sytuacją w trwającym sezonie. Wiele zależeć będzie od finalnego czasu zwilżenia liści.
W prognozach widzimy przelotne opady do jutrzejszego poranka. Może to oznaczać zwilżenie liści trwające ponad dobę. Razem z idealną, z punktu widzenia fizjologii grzyba, temperaturą na poziomie 15 – 24 stopni Celsjusza, która w nocy nieco spadnie i mamy do czynienia z warunkami, które wyjątkowo sprzyjają rozwojowi choroby.
Panujące dziś warunki atmosferyczne oznaczają, iż czas zwilżenia liści, który jest konieczny do wystąpienia infekcji na dowolnym poziomie jest najkrótszy. Według tabeli Millsa jest to 18 godzin dla infekcji na poziomie silnym. Według nowszych opracowań nieco mniej. W zależności od stacji meteo, zwilżenie w zagłębiu grójeckim w południe 18 kwietnia trwa już 4 – 5 godzin, a to już połowa czasu koniecznego do wystąpienia infekcji na słabym poziomie.
Zabiegi i strategia na parcha
Większość sadowników wczoraj lub przedwczoraj wykonało zabiegi zabezpieczające. Jednak przy tej skali wysiewów i infekcji nie będą one wystarczające, jeżeli chcemy spokojnie spędzić Święta Wielkanocne.
Marcin Piesiewicz podkreśla, iż w tej chwili ochrona przed parchem jabłoni musi być bardzo szczelna. Po opadach konieczny będzie zabieg interwencyjny na bazie substancji ditianon + SDHI, na przykład Delan 700 WDG + Sercadis 300 SC. Innym zestawem może być ditianon + triazol, na przykład Delan 700 WDG + Revyona.
Jeśli z jakiś powodów odpuścimy jutrzejszy bardzo istotny zabieg, jedynym rozwiązaniem po świętach będą produkty oparte o difenokonazol. Te wykazują działanie interwencyjne do 120 godzin po wystąpieniu infekcji. Będą to produkty takie jak Score/Difo/Porter 250 EC.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.