Partia 18 ton ogórków nie wjedzie do Polski – dlaczego?

9 godzin temu

Ogórki ze wschodu zalewają Polskę. Towar jest stosunkowo tani, jednak nie zawsze spełnia obowiązujące w Polsce normy i wymogi. Wśród lokalnych rolników pojawia się wiele pytań i wątpliwości. W tym przypadku do kraju nie wjedzie partia 18 ton ogórków. Co było powodem zatrzymania?

Import ogórków z Rosji to temat, który poruszały zarówno media branżowe, jak i ogólnokrajowe. Wprowadzono ponadto przepisy, które miały ograniczyć napływ towaru z tamtejszych stron. Warto jednak zaznaczyć, iż proceder trwa nieprzerwanie, a do Polski wciąż wjeżdżają kolejne dostawy. Towar jest stosunkowo tani, przez co lokalni producenci muszą liczyć się z niższym zainteresowaniem i cenami. Możemy się domyślać, spoglądając na wydarzenia z minionych miesięcy, iż dochodzi również do licznych fałszerstw.

Skala importu z Rosji

Skala importu, uwzględniając wysoką podaż towaru z Rosji na rynkach hurtowych, a także informacje uzyskane od producentów, pozostaje wysoka. Import z tamtejszych stron jest również notowany przez służby, które kontrolują przepływ towaru na granicach. – Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie uniemożliwiła wprowadzenie na polski rynek partii 18 000 kg świeżych ogórków, importowanych z Rosji, z powodu braku oznakowania w języku polskim – dowiadujemy się w wydanym dziś komunikacie.

Warto ponadto zaznaczyć, iż w okresie od stycznia do sierpnia 2024 roku do Polski wjechało już 5,51 tys. ton ogórków z Rosji. Wskazane dane, spoglądając na zwiększoną podaż towaru z tamtejszych stron we wrześniu i październiku, ulegną najpewniej drastycznym i zarazem niekorzystnym dla lokalnych producentów zmianom. Opisany wyżej przypadek, w którym partia towaru z Rosji została zatrzymana, pozostaje kroplą w morzu.

Ile kosztują ogórki z Rosji?

Na jednym z rynków hurtowych w Polsce, a konkretnie w podwarszawskich Broniszach, towar importowany z Rosji występuje w dużych ilościach. Tamtejsze ogórki są na ten moment sprzedawane w cenie od 4,50-5,00 zł/kg, a decydujący jest stopień rozkładu. Warto przy tym pamiętać, iż od początku lipca weszły w życie przepisy, które podwyższają cła na rosyjskie i białoruskie produkty, a w tym warzywa. Cena jest więc zastanawiająco niska. Więcej o aktualnych cenach ogórków przeczytasz TUTAJ.

Źródło: IJHARS / GUS

Idź do oryginalnego materiału