Czy nawozy podrożeją? Komisja Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego (PE) zatwierdziła 50-procentowy wzrost taryf na niektóre rosyjskie i białoruskie produkty rolne w celu dalszego zmniejszenia zależności UE. Posłowie do Parlamentu Europejskiego w Komisji Handlu Międzynarodowego poparli propozycję Komisji Europejskiej, aby zwiększyć taryfy celne UE o 50% na produkty rolne z Rosji i Białorusi, które przez cały czas są wyłączone z innych ceł. Parlament Europejski powinien przegłosować nowe cła na import z Rosji i Białorusi na najbliższej sesji plenarnej Parlamentu, która odbędzie się w Brukseli, w czwartek 22 maja.
Warto przypomnieć, iż 28 stycznia 2025 r. Komisja Europejska złożyła wniosek do Parlamentu Europejskiego w sprawie nałożenia ceł na nawozy i niektóre produkty rolne pochodzące z Rosji i Białorusi.
Nowe cła dotyczyć mają cukru, mąki i paszy dla zwierząt
Produkty, które zostaną objęte nowymi taryfami, to m.in. cukier, ocet, mąka i pasza dla zwierząt.
Przeczytaj przedmiotową informację
Czy nawozy podrożeją?

Posłowie poprali również wprowadzenie ceł na nawozy mineralne. Zatwierdzony tekst przewiduje również 6,5% cło na nawozy importowane z Rosji i Białorusi, plus 40–45 euro cła za tonę na lata 2025–2026. Te ostatnie cła wzrosną do 430 euro za tonę do 2028 r.
Dochody z rosyjskich i białoruskich nawozów uważa się za bezpośrednio przyczyniające się do wojny z Ukrainą.
Cła na importowane masowo ze wschodu nawozy prawdopodobnie podniosą ich ceny, a przez to koszty produkcji roślinnej.
Ograniczenie importu z Rosji i Białorusi ma wzmocnić unijnych producentów nawozów
Proponowane środki znacznie zmniejszą import do UE towarów pochodzących z Rosji i Białorusi lub eksportowanych bezpośrednio lub pośrednio z tych krajów. Powinno to skutkować dalszą dywersyfikacją produkcji nawozów w UE, sektora, który w tej chwili cierpi z powodu niskich cen towarów importowanych.
Przepisy nakładają również na Komisję obowiązek monitorowania i podejmowania działań mających na celu łagodzenie wzrostu cen, który mógłby zaszkodzić rynkowi wewnętrznemu i sektorowi rolnictwa UE.
Projekt rozporządzenia został przyjęty 29 głosami za, 6 przeciw i 2 wstrzymującymi się.
Trzy lata po wybuchu wojny na Ukrainie UE przez cały czas kupuje od Rosji najważniejsze produkty w dużych ilościach
Stała sprawozdawczyni ds. Rosji Inese Vaidere (EPP, LV) powiedziała: „To rozporządzenie mające na celu stopniowe zwiększanie ceł na produkty z Rosji i Białorusi pomoże zapobiec Rosji w wykorzystywaniu rynku UE do finansowania swojej machiny wojennej. Nie do przyjęcia jest to, iż trzy lata po rozpoczęciu przez Rosję wojny na pełną skalę UE przez cały czas kupuje najważniejsze produkty w dużych ilościach; w rzeczywistości import ten znacznie wzrósł.
Propozycja ta zwiększy również produkcję nawozów w UE, która ucierpiała z powodu taniego importu z Rosji, a jednocześnie da rolnikom czas na dostosowanie się.
Następne kroki
Wniosek zostanie teraz poddany pod głosowanie na najbliższej sesji plenarnej Parlamentu, która odbędzie się w Brukseli, w czwartek 22 maja.
Przeczytaj również – Grupa Azoty „Puławy” wzywa do wprowadzenia 30% cła na importowane nawozy
Powody podejmowanych działań
Już wysoki w 2023 r. import do UE mocznika i nawozów azotowych z Rosji, znacznie wzrósł w 2024 r. Według Komisji Europejskiej import nawozów objętych tym rozporządzeniem odzwierciedla sytuację zależności gospodarczej od Rosji. jeżeli sytuacja ta nie zostanie opanowana, może zaszkodzić bezpieczeństwu żywnościowemu UE, a zwłaszcza w przypadku nawozów uczynić UE podatną na możliwe środki przymusu ze strony Rosji.
Aby rozwiązać te problemy, 28 stycznia 2025 r. Komisja Europejska złożyła wniosek w sprawie nałożenia ceł na nawozy i niektóre produkty rolne pochodzące z Rosji i Białorusi.
Źródło: Parlament Europejski (PE)