Perspektywiczny rynek drobiu

1 miesiąc temu

Krajowy rynek drobiu w tym roku wyraźnie się ożywił w pierwszym kwartale bieżącego roku. poniżej przedstawimy jakie są perspektywy na nadchodzące miesiące.

Na polski rynek drobiu wyraźnie wpłynął wzrost opłacalności produkcji, co przełożyło się na większą dostępność mięsa. Korzysta na tym zarówno eksport, jak i sprzedaż na rynku krajowym.

Jak kształtowała się produkcja drobiu w pierwszym kwartale 2024 r.?

Rynek drobiu w pierwszym kwartale doznał wyraźnego ożywienia. Wzrostowi o 10% uległa dynamika produkcji mierzona ubojami kurcząt (w masie tuszki). Takie dane podaje Eurostat. To przede wszystkim zasługa rosnącej opłacalności produkcji, wynikająca z lepszej proporcji cen skupu drobiu do cen pasz.
Jednakże nie tylko w Polsce wzrosła produkcja drobiu. Zwiększenie liczby ubojów odnotowano także u innych najważniejszych producentów drobiu w Unii. Wśród nich najwyższy, bo o 22%, odnotowano we Francji.

Wyższa produkcja drobiu poprawia też eksport

Poza tym, iż wzrosła produkcja drobiu to pierwsze miesiące roku 2024 przyniosły poprawę jego eksportu. Mianowicie od stycznia do kwietnia wzrost ten wyniósł 12% rok do roku. Jednakże z uwagi na spadki cen drobiu w efekcie jego wartość była wyższa o zaledwie 1%.

W eksporcie nasz kraj zwiększa wolumeny wysyłane na rynki poza Unią Europejską. Znacznie wzrósł eksport do Wietnamu. Ponadto otwarcie rynku filipińskiego pozwoliło zaznaczyć polską obecność na tamtejszym rynku drobiu. Konkretnie to na początku 2024 r. na Filipiny trafiło 8,4 tys. ton drobiu.

Na dynamikę polskiego eksportu drobiu może też dobrze wpłynąć uznanie regionalizacji przez Chiny. Mimo to rynek ten nie jest w tej chwili tak perspektywiczny jak jeszcze kilka lat temu.

Perspektywy polskiego rynku drobiu na drugie półrocze 2024

W świetle danych przestawionych przez GUS średnia cena skupu drobiu w drugiej połowie 2024 r. będzie niższa o 3–6%. Jednakże w pierwszej połowie bieżącego roku spadek ten wyniósł około 18%.

O ile dojdzie rzeczywiście do spodziewanej obniżki cen pasz, wówczas ten czynnik istotnie przyczyni się do spadku cen skupu drobiu. Na razie hodowcy nie odnotowują takich ruchów na rynku pasz. Wprost przeciwnie, złożyli choćby wniosek do UOKiK celem zbadania, czy na tym rynku nie dochodzi do zmowy cenowej. Wszak ceny pasz absolutnie nie odzwierciedlają zapaści na rynku zbóż — głównego komponentu paszowego. Niestety już dzisiaj wiemy, iż wniosek samorządu rolników wg prezesa UOKiK jest bezpodstawny.

Drugim, znaczącym elementem, który z pewnością wpłynie na obniżenie ceny drobiu, jest rosnąca jego produkcja w całej Unii Europejskiej. Ponadto pogorszenie sytuacji finansowej konsumentów (rosnąca inflacja), z pewnością wpłynie na rynek drobiu, gdyż w przypadku kurczaków jest to najtańsze mięso na rynku.

Źródło: www.pkobp.pl

Idź do oryginalnego materiału