PGE GiEK ma korzystny wyrok NSA ws. koncesji dla Kopalni Turów

3 godzin temu

Warszawa, 25.06.2026 (ISBnews) – Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold o wznowienie postępowania w sprawie koncesji na wydobycie węgla dla Kopalni Turów do 2026 roku, kończąc tym samym wieloletni spór dotyczący koncesji, podała PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK).

Minister klimatu i środowiska odmówił wszczęcia takiego postępowania, uznając, iż nie ma do tego podstaw. Stanowisko to zostało następnie podtrzymane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Fundacja zaskarżyła wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA nie podzielił jednak jej argumentów i oddalił skargę kasacyjną, czytamy w komunikacie.

„Decyzja sądu kończy spór sądowy dotyczący koncesji Kopalni Turów. Wyrok NSA potwierdza prawidłowość dotychczasowych rozstrzygnięć organów administracji i sądów w tej sprawie. Kopalnia Turów posiada koncesję na wydobycie węgla brunatnego obowiązującą do 2044 roku” – podała PGE GiEK.

Grupa PGE to jedna z największych firm energetycznych w Polsce. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.; miała 61,43 mld zł przychodów w 2025 r.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału