Warszawa, 25.06.2026 (ISBnews) – Czterech producentów taboru złożyło wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu PKP Intercity na 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) mogących poruszać się z prędkością 320 km/h, z opcją na kolejnych 35 pojazdów, podało PKP Intercity. Wśród zainteresowanych znaleźli się Alstom Polska, konsorcjum Hitachi Rail STS i Pesa Bydgoszcz, konsorcjum Siemens Mobility Sp. z o.o. i Siemens Mobility GmbH oraz Patentes Talgo.
„W najbliższych tygodniach wnioski zostaną poddane dokładnej weryfikacji. Firmy, które złożyły prawidłowo dokumenty zostaną zaproszone do kolejnego etapu, czyli dialogu konkurencyjnego, który pozwoli określić zakres zamówienia. Składanie ofert planowane jest na lipiec 2027 roku, a rozstrzygnięcie postępowania przewidziano na październik 2027 roku” – czytamy w komunikacie.
Nowe pociągi będą przystosowane do prędkości 320 km/h, a długość pojedynczego składu wyniesie około 200 metrów. PKP Intercity chciałoby, aby w pojazdach znalazła się przestrzeń pierwszej i drugiej klasy, strefa ciszy, strefa barowa lub restauracyjna, rozwiązania dla osób
z niepełnosprawnościami, udogodnienia dla rodzin z dziećmi czy miejsca do przewozu rowerów. Ostateczne rozwiązania zostaną ustalone podczas dialogu konkurencyjnego, zapowiedziano.
Pojazdy mają posiadać homologację co najmniej na Polskę, Niemcy, Czechy i Austrię.
Podstawowe zamówienie obejmujące 20 pojazdów zostanie skierowane przede wszystkim do obsługi planowanej linii „Y”, projektowanej dla prędkości co najmniej 320 km/h. W pierwszym etapie planowane jest uruchomienie połączeń z wykorzystaniem tej linii:
– Warszawa – Łódź – Wrocław z częstotliwością co godzinę,
– Warszawa – Łódź – Poznań – Szczecin z częstotliwością co dwie godziny,
– Warszawa – Łódź – Poznań – Berlin z częstotliwością co dwie godziny.
Zamówienie dodatkowych 35 pojazdów pozwoli na zwiększenie częstotliwości połączeń do co 30 min na trasach:
– Warszawa – Łódź – Wrocław,
– Warszawa – Łódź – Poznań (naprzemiennie co godzinę do Szczecina oraz Berlina), wskazano w materiale.
W ramach rozwoju siatki połączeń analizowane jest także wydłużenie części kursów – w cyklu czterogodzinnym lub dwugodzinnym – o dalsze odcinki międzynarodowe, w tym w relacjach Warszawa – Łódź – Wrocław – Praga oraz Warszawa – Łódź -Wrocław – Lipsk.
Dodatkowo rozważana jest możliwość wykorzystania taboru dużych prędkości w przyszłości również na planowanej nowej linii kolejowej nr 5 w relacji Warszawa – Płock – Grudziądz – Gdańsk – Gdynia, co mogłoby wzmocnić ofertę szybkich połączeń Warszawy z Trójmiastem
na nowej infrastrukturze, zakończono.
PKP Intercity to największy w Polsce kolejowy przewoźnik dalekobieżny. W 2025 r. miał ok. 89,2 mln pasażerów.
(ISBnews)

3 godzin temu











