PMI chińskiego sektora przemysłowego w marcu powyżej 50

2 dni temu

Aktywność produkcyjna w Chinach wzrosła w marcu w najszybszym tempie od roku, co jest pozytywnym sygnałem dla drugiej co do wielkości gospodarki świata, która boryka się z eskalacją wojny handlowej z USA.

Oficjalny indeks menedżerów zakupów (PMI) wyniósł w marcu 50,5 w porównaniu do 50,2 w lutym, powyżej 50 punktów oddzielających wzrost od spadku i odpowiadając medianie prognozy 50,5 w ankiecie Reutersa. Był to najwyższy odczyt PMI od marca 2024 roku.

Wskaźnik PMI dla sektora nieprodukcyjnego, który obejmuje usługi i budownictwo, przyspieszył do 50,8 z 50,4.

Chiny utrzymały swój cel gospodarczy na ten rok na niezmienionym poziomie „około 5% wzrostu PKB”, pomimo nowych ceł nałożonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa, które grożą uderzeniem w ogromny sektor eksportowy, najważniejszy czynnik napędzający gospodarkę o wartości 18 bilionów dolarów.

Rząd zobowiązał się do zwiększenia bodźców fiskalnych, zwiększenia emisji długu, dalszego poluzowania polityki pieniężnej i położenia jeszcze większego nacisku na zwiększenie popytu krajowego w celu złagodzenia skutków wojny handlowej.

Od czasu powrotu do Białego Domu w styczniu Trump nałożył skumulowane 20% cła na cały chiński import, oskarżając Pekin o niewystarczające działania w celu ograniczenia przepływu do USA chemikaliów używanych do produkcji śmiercionośnego fentanylu.

Prezydent USA przygotowuje się również do ogłoszenia w środę 2 kwietnia kolejnych ceł, co ma według strony amerykańskiej pozwolić zlikwidować niekorzystny bilans handlowy z Chinami (i nie tylko).

Władze Chin tonują obawy zagranicznych przedsiębiorstw dotyczące kondycji chińskiej gospodarki w obliczu gróźb taryfowych Trumpa. Prezydent Xi Jinping spotkał się w zeszłym tygodniu z szefami międzynarodowych koncernów, których m.in. wezwał do ochrony globalnego przemysłu i łańcuchów dostaw.

Z kolei na kluczowym forum biznesowym China Development Forum, które odbyło się w marcu w Pekinie, chiński premier Li Qiang wezwał kraje do otwarcia swoich rynków w celu zwalczania „rosnącej niestabilności i niepewności”.

Pekin podwaja również swój program wymiany dóbr konsumpcyjnych „gotówka za graty”, aby zachęcić gospodarstwa domowe do otwarcia portfeli.

Analitycy ankietowani przez agencję Reuters prognozowali, iż wskaźnik Caixin PMI dla sektora prywatnego wzrósł w marcu do 51,1. Caixin opublikuje wyniki swoich badań 1 kwietnia.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© www.chiny24.com

Idź do oryginalnego materiału