Podatek przy zakupie ciągnika. Kto i w jakich okolicznościach musi go zapłacić?

1 dzień temu

Co do zasady umowa sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek zapłacenia tego podatku spoczywa na kupującym. Od tej generalnej zasady są wyjątki. Warto wiedzieć, czy dotyczą one transakcji kupna – sprzedaży ciągnika.

Zasady opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych reguluje ustawa 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC).

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych?

Podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany. Obowiązek podatkowy w tym podatku powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli np. z momentem podpisania umowy sprzedaży ciągnika.

Kto płaci PCC przy umowie sprzedaży ciągnika?

Przy umowie sprzedaży podatek od czynności cywilnoprawnych musi zapłacić kupujący. Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa kupionej rzeczy.

Stawka PCC

Stawki podatku od czynności cywilnoprawnych wynoszą od umowy sprzedaży:

  1. a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. b) innych praw majątkowych – 1%.

Czy zakup ciągnika jest zwolniony od PCC?

Zasadą jest, iż umowa sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek zapłaty tego podatku spoczywa na kupującym. Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych przewiduje wyjątki od tej zasady. Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zamiany:

a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b) o ile przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

– umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

– umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zatem o zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych decyduje to, czy dana czynność jest opodatkowana VAT lub gdy co najmniej jedna ze stron transakcji jest zwolniona od VAT.

W konsekwencji o ile sprzedawany ciągnik był wykorzystywany przez sprzedającego do prac w gospodarstwie rolnym, czyli do działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, to kupujący ciągnik nie musi płacić podatku od czynności cywilnoprawnych.

Idź do oryginalnego materiału