Podaż nowych biur w stolicy wyniosła 11,2 tys. m2, popyt 176,1 tys. m2 w III kw.

1 tydzień temu

Na warszawskim rynku w III kwartale tego roku przybyło 11,2 tys. m2 powierzchni biurowej, a popyt na powierzchnię do pracy w stolicy sięgnął 176,1 tys. m2, z czego niemal 30% stanowiły umowy na biura w zachodniej części centrum miasta, wynika z danych CBRE. W Warszawie powstaje w tej chwili 278,4 tys. m2, z czego 61 tys. m2 jest modernizowane.

Spośród pięciu największych umów najmu dwie to transakcje przednajmu, zawarte w centrum. Najemcy widzą konieczność zabezpieczenia najbardziej atrakcyjnej powierzchni na długo przed przeprowadzką. W najbliższych kwartałach możemy spodziewać się zawierania kolejnych umów w projektach budowanych w centrum, podano.

„W trzecim kwartale najwięcej powierzchni w stolicy wynajął sektor usług dla biznesu, odpowiedzialny za jedną czwartą całego popytu. Na drugim miejscu znalazły się usługi finansowe, które zajęły 18% powierzchni. Za ten wynik w dużym stopniu odpowiada zawarcie największej pod względem metrażu umowy przez bank Santander, obejmującej 24,5 tys. m2. Pod względem liczby podpisanych kontraktów również przeważały usługi dla biznesu, a za nimi uplasowały się produkcja i energetyka” – powiedziała dyrektorka w dziale badań i analiz rynku w CBRE Katarzyna Gajewska, cytowana w komunikacie.

W III kwartale tego roku największą część popytu stanowiły nowe umowy, które objęły 56% wynajętej w tym okresie powierzchni biurowej. W ramach nich 22% to umowy przednajmu, mimo iż były to zaledwie cztery transakcje. Renegocjacje to ponad jedna czwarta (26%), powierzchnie na użytek własny właściciela 11%, a ekspansje 7%.

Od lipca do września 2024 roku do użytku oddano jedynie 11,2 tys. m2 powierzchni biurowej w Warszawie. Złożyły się na nią dwa projekty znajdujące się poza centrum, a więc Bohema na Pradze oraz Viridis B na Ursynowie. Łącznie na koniec III kwartału br. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy wyniosły niemal 6,265 mln m2. Poziom pustostanów utrzymuje się na stabilnym poziomie i wynosi przeciętnie niecałe 11%. Niższy jest w centrum niż poza nim, sięga tutaj niecałych 9%, a w okolicy Ronda Daszyńskiego 7,4%, wskazano również.

Wielkość przestrzeni biurowej w budowie rośnie, głównie dzięki projektom w modernizacji. W Warszawie powstaje w tej chwili 278,4 tys. m2, z czego 61 tys. m2 jest modernizowane. Wśród tych projektów jest Lipowy Office Park, gdzie dwa budynki byłej siedziby Pekao podlegają zaawansowanym pracom modernizacyjnym, jak również projekt Ghelamco – budynek dawnego wydawnictwa Bellona, który znalazł już pierwszego najemcę – Instytut Francuski.

„Zainteresowanie biurami w Warszawie, jakie obserwujemy od początku 2024 roku, nie odbiega od stanu z którym mieliśmy do czynienia w tym samym okresie rok wcześniej. Od stycznia do września popyt osiągnął 492,2 tys. m2, a więc niemal tyle samo co w zeszłym roku. Największy udział miały renegocjacje umów najmu, stanowiące 43%, na drugim miejscu znalazły się nowe umowy, które objęły ponad jedną trzecią popytu. Przednajem i ekspansje to wciąż mniejszość, jednak widzimy wzrost zainteresowania biurami, które są jeszcze w budowie, a także ekspansjami” – podsumowała Gajewska.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału