Podwojenie emerytury. ZUS ujawnił mechanizm

6 dni temu
Zdjęcie: Polsat News


Wyższa emerytura jest nie tylko kwestią marcowej waloryzacji. Przyszli emeryci, którzy odprowadzają składki na konto w ZUS, mogą postarać się o podwojenie emerytury. Jest sposób na to, by zwiększyć kwotę swojego świadczenia. Była prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, wskazała jak działa mechanizm podwojenia emerytury.


Wyższa emerytura leży w zasięgu każdego przyszłego emeryta. ZUS ujawnił mechanizm, który pozwala to zrobić.Najskuteczniejszy sposób na zwiększenie emerytury to dalsza praca po przekroczeniu wieku emerytalnego.Już jeden taki dodatkowy rok pracy to 10-15 proc. wyższa emerytura od jej wartości wyjściowej.
Wyższa emerytura jest utożsamiana przede wszystkim z waloryzacją. Jednak marcowe zwiększenie wartości emerytur dotyczy wyłącznie świadczeń już wypłacanych. Tymczasem więcej mogą uzyskać ci, którzy nie skorzystają z praw nabytych po osiągnięciu wieku emerytalnego i zostaną w pracy.Reklama


Jak zwiększyć emeryturę?


Najlepszym sposobem na zwiększenie emerytury jest dłuższa praca. ZUS wskazuje, iż przeciągnięcie czasu pracy choćby na krótko może być bardzo opłacalne. Już choćby rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego może przynieść od 10 do 15 proc. więcej świadczenia, a w niektórych przypadkach choćby o 20 proc. podwyższyć przyszłą emeryturę.


- Najważniejsza zachęta do wydłużania aktywności ekonomicznej i odraczania emerytury jest jednak zaszyta bezpośrednio w systemie emerytalnym. Pozwala to bowiem uzyskać znacznie wyższą emeryturę. Jeden rok później, to w ostatnich latach choćby 10-15 proc. wyższa kwota - ujawnił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.


Trzy zasady większej emerytury


10-15 proc. więcej w przypadku przeciętnej emerytury oznacza kilkaset dodatkowych złotych do świadczenia po roku pracy. Im więcej pracujemy, tym większe pieniądze możemy otrzymać. Wynika to nie tylko z samego faktu dłuższego odkładania składek. Są trzy czynniki zapewniające większą emeryturę, które zwiększają świadczenie, gdy zdecydujemy się pracować po przekroczeniu wieku emerytalnego:
więcej składek odłożonych na koncie emerytalnym w ZUS,coroczna czerwcowa waloryzacja kapitału zebranego w ZUS,krótsza średnia liczba lat życia wynikająca z tablic publikowanych co roku przez GUS.


Wyższa emerytura za dłuższą pracę. Tak podwoisz swoje wyjściowe świadczenie


Mechanizm podwyższenia emerytury dłuższą pracą od lat jest polecany przez ZUS. W 2023 roku była prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, przypominała iż przeciętnie potrzeba kilku lat, by podwoić emeryturę względem wyjściowego świadczenia.
- Odkładając decyzję o przejściu na emeryturę o 5-7 lat, zależnie od okresu, możemy choćby podwoić wysokość świadczenia, które zostanie nam przyznane i obliczone - mówiła ówczesna prezes ZUS.
Przemysław Terlecki
Idź do oryginalnego materiału