Pogoda skomplikuje żniwa 2024. Istny rollercoaster

2 miesięcy temu

Trwają już na dobre małe żniwa 2024. Rolnicy zaczynają zbierać rzepak. Tymczasem pogoda może mocno skomplikować prace polowe. Dowiedz się, czego można się spodziewać w najbliższych tygodniach. Ta wiedza pozwoli przygotować się pod względem bezpieczeństwa własnego i BHP.

Dowiedz się, jak temperatura i opady w najbliższych dniach mogą zaburzyć prace polowe, gdy odbywać się będą żniwa 2024.

Temperatura na żniwa 2024

Żniwa 2024 będą przebiegać w bardzo trudnych warunkach pogody

fot. zrzut ekranu/ventusky

W najbliższych 20 dniach należy się spodziewać ekstremalnych wartości temperatury. Ściślej mówiąc, nad Europę nadciągnie fala upałów. Wartości powyżej 30°C będą standardem. Przy czym temperatura odczuwalna może być jeszcze wyższa. Ale do rzeczy.

Temperatura powietrza na 2 m

Już od 9 lipca w całym kraju odczujemy upały. Przy czym wobec perspektywy, mają to być niewielkie wartości zaledwie 27–30°C. W kolejnych dniach prognozuje się 34°C, a choćby 36°C. Do tego oczywiście będzie się utrzymywało silne nasłonecznienie 14–15-godzinne.

Temperatura gruntu

Temperatura gruntu w najbliższych dniach lipca

fot. zrzut ekranu/IMGW

Powyższe wartości są przewidywane na standardowej wysokości 2 m nad powierzchnią gruntu. Tymczasem IMGW, prognozujący w najbliższych dniach nieco niższą temperaturę na wysokości 2 m, bo 33°C, przedstawiło także wizualizację ciepłoty przy gruncie. Mianowicie wg Instytutu przy gruncie oraz sama temperatura gruntu będzie osiągać wartości choćby 40°C. o ile natomiast sprawdzą się te bardziej ekstremalne prognozy innego portalu meteo, temperatura gruntu może być jeszcze wyższa.

Żniwa 2024 — pogoda to istny rollercoaster

Przy upalnych dniach w żniwa 2024 należy się spodziewać także burz, lokalnie z obfitymi ulewami

fot. zrzut ekranu/ventusky

Przy tak upalnych dniach pojawiające się nagłe burze będą standardem. Do tego trzeba mieć świadomość, iż nadciągać będą zwykle z zachodu. Nad Niemcami będzie się utrzymywał lub tworzył front burzowy. Dlatego nasi sąsiedzi odpoczynku od deszczu specjalnie nie będą mieli. Czyli narażeni na wyładowania, obfite ulewy, podtopienia, gradobicia, wichury będą szczególnie rolnicy prowadzący żniwa 2024 w zachodnich rejonach kraju.

Trzeba też pamiętać, iż wysuszona gleba nie będzie łatwo przyjmowała wody, stąd niebezpieczne spływy powierzchniowe, w tym błotne, mogą być niebezpieczne dla maszyn rolniczych.

Żniwa 2024 — dbaj o bezpieczeństwo pracujących na polu

Oczywiście przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pracujących przy żniwach powinno być standardem. Jednakże przy prognozowanej pogodzie należy szczególnie dbać o to, aby nie doszło do porażenia słonecznego, udarów cieplnych, przegrzania organizmu. Weźmy przy tym pod uwagę silne nasłonecznienie, ale także bardzo wysoką temperaturę przy gruncie. W takich warunkach wielu rolników przemyśli przełożenie prac polowych na godziny wieczorne czy nocne. Wtedy zachowanie bezpieczeństwa także postronnych jest szczególnie potrzebne.

Odzież ochrony osobistej

Generalnie w każdym przypadku trzeba wymagać od pracujących na polu odzieży zakrywającej ciało (z długimi nogawkami i rękawami), aby nie doszło do poparzeń skóry. W przyszłości mogących wywołać np. czerniaka. Oczywiście obowiązkowe jest nakrycie głowy. Warto używać preparatów z wysokim filtrem UV (SPF 50). Woda pitna, a choćby z glukozą czy elektrolitami powinna być standardem w wyposażeniu pracujących każdego dnia.

W przypadku nadciągających burz czym prędzej trzeba wycofać pracowników z pola. Przy tak bowiem upalnych dniach, zjawiska towarzyszące burzy, głownie wyładowania i wichury, mogą być bardzo niebezpieczne dla ludzi, sprzętu mechanicznego, plonów.

Unikaj wypadków na polu!

Absolutnie nie można transportować osób usadowionych na wysokich ładunkach — belach słomy, ziarnie, itp. Przy upałach, braku optymalnego nawodnienia organizmu, nierównościach podłoża o utratę równowagi bardzo łatwo. Sam upadek z wysokości może się skończyć w najlepszym wypadku ciężkimi urazami. Jednak dostanie się pod koła obciążonego sprzętu czy ruchome części maszyn grozi utratą życia.

Podczas żniw osobami szczególnie narażonymi na niebezpieczeństwo są dzieci. Uczulamy, aby pracujący w polu dorośli pod żadnym pozorem nie zostawiali w stacyjce pojazdu kluczyków. Dziecko przebywające w kabinie ciągnika bez problemu może go uruchomić. Najważniejszą zasadą jest jednak, by przed każdym uruchomieniem i przejazdem maszyny sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się ludzie. Pozwoli to uniknąć przypadków najechania na osoby odpoczywające w cieniu sprzętu rolniczego i pod przyczepami — apeluje policja.

Zabezpiecz plony przed ekstremalną pogodą

Przy wysokiej temperaturze otoczenia o samozapłon na polu, zbieranego plonu, pyłu nietrudno. Dlatego absolutnie nie można wyrzucać niekontrolowanie niedopałków papierosów, zapałek, itp. Oczywiście trzeba mieć pod ręką środki gaśnicze, aby miejscowy ogień nie rozprzestrzenił się na większe obszary. Może bowiem wówczas nie tylko zniszczyć gotowe do zbioru plony, ale także zagrozić ludziom czy zniszczyć maszyny rolnicze. Do tego spustoszyć środowisko na wiele sezonów.

Bezpieczeństwo przy transporcie plonów z pola

Żniwa 2024 to czas wzmożonego ruchu maszyn rolniczych na drogach.

Maszyny rolnicze w ruchu drogowym

Z tego względu kierujący maszynami rolniczymi muszą przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Poruszanie się kombajnami, ciągnikami z przyczepami po drogach wymaga kwalifikacji i… wyobraźni. Maszyny takie muszą być odpowiednio transportowane, oświetlone. Poza tym po ich wyjeździe z pola, naniesione na asfalt: kurz, błoto, wysypane ziarno czy rozrzucona słoma — muszą być uprzątnięte. W przeciwnym razie mogą być przyczyną poślizgu uczestniczących w ruchu drogowym pojazdów jedno- i wielośladowych.

Poruszający się po drogach publicznych nocą sprzęt rolniczy musi być odpowiednio oznakowany i oświetlony, zdemontowany i bezpiecznie transportowany.

Kombajn na drogach publicznych

Obecnie po drogach może poruszać się kombajn z hederem zdemontowanym jeżeli jego szerokość nie przekracza 3 m. W wypadku, gdy maszyna rolnicza wraz z transportowanym elementem przekracza tę dopuszczalną miarę, kwalifikuje się już jako pojazd nienormatywny wolnobieżny, wymagający zezwolenia adekwatnego organu państwowego.

Na stronach internetowych Policji czytamy:

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rolnik poruszając się kombajnem po drogach publicznych, ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu hedera i przetransportowania go na specjalnym wózku. Poruszanie się z zamontowanym urządzeniem tnącym z przodu kombajnu powoduje, iż kierujący łamie zasadę zajmowania tylko prawego pasa jezdni oraz dopuszczalnej normy szerokości pojazdu. Za to wykroczenie policjant może nałożyć mandat w wysokości do 500 zł. Jadąc takim pojazdem należy także pamiętać o obowiązkowym włączeniu światła błyskowego barwy pomarańczowej.

Idź do oryginalnego materiału