Pogoda wyraźnie wpływa na jakość kapusty białej

1 rok temu

Tegoroczny sezon nie jest łatwy dla warzyw kapustnych. W czerwcu i pierwszej połowie lipca rośliny borykały się z niedoborem wody. Na początku sierpnia ochłodzenie i deszcze zwiększyły presję chorób. Przed nami zapowiadana jest kolejna tego lata fala upałów. Jak to wpłynie na jakość kapusty białej?

Tegoroczne zbiory warzyw, w tym również kapusty białej będą niższe od ubiegłorocznych. Już teraz na krajowym rynku podaż tego warzywa jest niższa r./r. Do mniejszej podaży mogą dołączyć również problemy z pogorszeniem jakości kapusty białej. Warunki pogodowe nie są bowiem w bieżącym roku łatwe dla uprawy tego warzywa.

Bieżący sezon a jakość kapusty białej

Już na starcie warunki pogodowe nie ułatwiały uprawy kapusty. Zimne noce i chłody na początku maja utrudniały wzrost rozsady odmian wczesnych. W drugiej połowie maja warunki agrometeorologiczne były już relatywnie sprzyjające. Wówczas wzrost i rozwój kapusty białej przebiegał więc prawidłowo.

Zbiory warzyw 2023 będą niższe r./r.

Jednak w czerwcu i pierwszej dekadzie lipca wystąpiła susza. Tymczasem kapusta ma dość duże wymagania co do wilgotności gleby, zwłaszcza w okresie zawiązywanie główek. Niedobory wody w glebie w połączeniu z wysoką temperaturą wpływają również na zahamowanie wzrostu roślin, co odbija się na późniejszej jakości główek kapusty białej.

Deszczowy początek sierpnia zwiększa presję chorób

Początek sierpnia przywitał nas zmianą pogody. Ochłodziło się, a w wielu rejonach kraju wystąpiły intensywne deszcze, powodujące niekiedy choćby podtopienia plantacji. W pierwszej dekadzie sierpnia temperatura w ciągu dnia często nie przekraczała 20°C, zaś w nocy spadała choćby do 12°C. W takich warunkach woda długo zalega w glebie. A to z kolei utrudnia wykonanie prac pielęgnacyjnych oraz przeprowadzenie niezbędnych zabiegów interwencyjnych.

Deszczowa pogoda na początku sierpnia wpłynęła na zwiększenie presji patogenów na plantacjach kapusty. Ochłodzenie i duża wilgotność stwarzają korzystny mikroklimat do infekcji i rozwoju wielu chorób. W zwartym łanie, gdzie duże liście kapusty okrywają niemal całkowicie glebę w międzyrzędziach, tworzy się specyficzny wilgotny mikroklimat oraz długo utrzymuje wysoka wilgotność, co sprzyja rozwojowi chorób. Początkowo dochodzi do infekcji chorobami grzybowymi, a wtórnie, w miejscach porażenia rozwijają się choroby bakteryjne.

Niekorzystne warunki atmosferyczne wpłynęły na porażenie wielu plantacji chorobami. Z chorób grzybowych największe zagrożenie stanowią mączniak prawdziwy kapusty, czerń krzyżowych (alternarioza), zgnilizna twardzikowa oraz szara pleśń. Ze względu na nadmierną wilgotność gleby i beztlenowe warunki duży problem może stwarzać także kiła kapustnych. Z kolei z chorób bakteryjnych duże jest ryzyko wystąpienia czarnej zgnilizny kapusty.

Podwyższona wilgotność gleby ma wpływ na jakość kapusty białej. W takich warunkach bowiem główki kapusty białej mogą pękać. Niestety, poza doborem odmian tolerancyjnych, jak dotąd nie ma skutecznej metody ograniczenia tego zjawiska.

Przed nami fala upałów. Może być tylko gorzej

Już w ten weekend zapowiadany jest wzrost temperatury. W nadchodzącym tygodniu synoptycy zapowiadają upały, z temperaturą przekraczającą 30°C w dzień i 20°C nocą. W większości kraju niebo ma być bezchmurne. Na wschodzie, południu i w centrum kraju w nadchodzącym tygodniu temperatura ma się utrzymywać na poziomie 32–35°C. Nieco niższe temperatury są prognozowane na zachodzie i północy, gdzie należy się spodziewać 28–30°C. Tam dodatkowo mogą wystąpić przejściowe burze z ulewnym deszczem.

Wszystko wskazuje na to, iż upał będzie długotrwały. Według synoptyków może to być najdłuższa fala upałów tego lata. Upały z temperaturą ponad 30°C mają się utrzymać co najmniej do końca przyszłego tygodnia.

Wysoka temperatura z pewnością niekorzystnie odbije się na jakości kapusty białej. We znaki mogą dać się niedobory wody. Z kolei w razie wystąpienia burz i przejściowych ulewnych opadów, będzie utrzymywać się duszna i parna pogoda. Duża wilgotność powietrza, utrzymująca się dłużej zwłaszcza od dołu roślin, w partiach przykrytych liśćmi, będzie stanowiła doskonałe warunki do rozwoju chorób grzybowych oraz zgnilizny dolnych liści, stopniowe przechodzącej do głąba i główek. Sytuacji nie poprawią noce, które mają być ciepłe, bezwietrzne.

Dlaczego jakość kapusty białej jest taka ważna?

W tym roku podaż warzyw kapustnych na rynku jest niższa od ubiegłorocznej. Dodatkowo z powodu niekorzystnego przebiegu pogody można spodziewać się pogorszenia jakości kapusty białej i obecności na rynku towaru o słabszej jakości. Za kapustę wysokiej jakości można więc będzie uzyskać wyższą cenę na świeżym rynku. Dodatkowo przy obniżonej jakości mogą wystąpić problemy ze zbytem.

Również w przypadku kapusty przeznaczonej do długiego przechowywania jakość i zdrowotność są priorytetowe, gdyż decydują o trwałości przechowalniczej główek i powodzeniu przechowywania. A trzeba pamiętać, iż choćby jeżeli na kapuście nie ma objawów chorób, infekcje mogą rozwinąć się w trakcie przechowywania.

Surowiec przeznaczony do przetwórstwa także musi być dobrej jakości i nie może mieć objawów chorób ani żerowania szkodników. Skupy mają swoje określone wymagania i aby je spełnić, trzeba zadbać o jakość kapusty białej już w trakcie uprawy.

Idź do oryginalnego materiału