Polacy o przywróceniu niedziel handlowych. Zaskakujący sondaż

3 godzin temu
Zdjęcie: Wózek sklepowy Źródło: Shutterstock


Polacy znów w większości opowiadają się za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę - wynika z sondażu SW Research i Grupy Offerista. Na zmiany w tej sprawie na razie się nie zanosi.


Polacy zmienili zdanie ws. zakazu handlu w niedzielę – pisze „Rzeczpospolita", która prezentuje najnowszy sondaż w tej kwestii. Z badania SW Research i Grupy Offerista wynika, iż powrotu handlu w niedzielę chce 52,6 proc. Polaków, z czego odpowiedzi „zdecydowanie tak" udzieliło 28,3 proc. badanych, a 24,3 proc. „raczej tak". Przeciwnego zdania jest prawie 39 proc. respondentów („zdecydowanie" powrotu niedzielnego handlu nie chce 20,5 proc. ankietowanych, a 18,4 proc. odpowiedziało „raczej nie"). Gazeta przypomina, iż w badaniu przeprowadzonym na początku tego roku przeważali przeciwnicy przywrócenia niedziel handlowych.


– Sprawa zakazu handlu w niedziele, pomimo iż ten temat funkcjonuje już w przestrzeni publicznej od ponad sześciu lat, wciąż rozgrzewa Polaków. I to wyraźnie widać po tej edycji badania. Do tego tuż przed wyborami parlamentarnymi obecna koalicja rządząca zapowiadała, iż zlikwiduje ww. zakaz, co dodatkowo podniosło atmosferę w sprawie – komentuje cytowany przez dziennik Robert Biegaj, ekspert rynku z Grupy Offerista.


– Co jakiś czas w mediach pojawiają się informację, iż coś tam dzieje się w tej kwestii, ale jak widać, nie bardzo idzie ku temu, aby nastąpiły widoczne zmiany. Mimo to można zauważyć, iż w społeczeństwie wciąż tli się nadzieja – i to całkiem spora – iż sprawa w końcu zostanie załatwiona. Do tego można dodać, iż wynik wciąż robi wrażenie, bo to w końcu połowa dorosłego społeczeństwa chciałaby tego typu zmian – dodaje.


Zakaz handlu w niedzielę. Na razie na zmiany nie ma szans?


W Sejmie znajduje się projekt nowelizacji przepisów, który zakłada m.in. powrót do zasad, które obowiązywały w pierwszym okresie po wprowadzeniu obecnej ustawy, czyli funkcjonowania dwóch niedziel handlowych w miesiącu (miałaby to być pierwsza i trzecia niedziela miesiąca). Ponadto projekt przewiduje, iż pracownikom pracującym w ostatnim dniu tygodnia przysługiwałoby podwójne wynagrodzenie, a pracodawca miałby obowiązek wyznaczyć pracownikowi dzień wolny 6 dni przed albo 6 dni po dniu pracy w niedzielę. Projekt utknął w sejmowych komisjach, ale jego pomysłodawca Ryszard Petru z Polski 2050 zapowiada przeprowadzenie konsultacji społecznych jeszcze w tym miesiącu.


Z przeprowadzonego pod koniec czerwca sondażu SW Research dla „Wprost" wynika, iż za wprowadzeniem dwóch niedziel handlowych w miesiącu opowiada się 56 proc. ankietowanych. Takiego rozwiązania nie chce 30,1 proc. respondentów, zaś niemal 14 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania.


Ustawa ograniczająca handel w niedzielę funkcjonuje od marca 2018 roku. Od 2020 roku obowiązuje jedynie siedem niedziel handlowych w roku. Najbliższa przypadać będzie 15 grudnia.
Idź do oryginalnego materiału