Prezydencja to osiąganie porozumień, kompromisów – podkreślił minister Czesław Siekierski podczas konferencji prasowej, prezentując priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze rolnictwa.
Czas polskiej prezydencji
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, iż Polska po raz drugi w czasie swojej dwudziestoletniej obecności w Unii Europejskiej obejmuje prezydencję w Radzie UE. Nasz kraj będzie jej przewodniczyć od 1 stycznia do końca I półrocza 2025 roku.
– Ta prezydencja przypada w szczególnym czasie – stwierdził minister Czesław Siekierski.
– Wraz z nami swoją pracę rozpocznie nowa Komisja Europejska i nowi komisarze będą niedługo przedstawiać swoje propozycje rozwiązań w poszczególnych obszarach – dodał minister.
Według szefa resortu rolnictwa na specyfikę naszej prezydencji wpływają także szczególne uwarunkowania zewnętrzne związane z sytuacją w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie oraz z relacjami z Chinami i USA.
Polskie priorytety
Hasło polskiej prezydencji to: „Bezpieczeństwo, Europo!”. Jest ono rozpatrywane w 7 wymiarach:
- zewnętrznym;
- wewnętrznym;
- informacyjnym;
- ekonomicznym;
- energetycznym;
- żywnościowym;
- zdrowotnym.
– Będziemy sprawować przewodnictwo w Radzie UE w Trio z Danią i Cyprem. Polska w pierwszym półroczu 2025, Dania w drugim półroczu 2025, a Cypr w pierwszej połowie 2026 roku. Wspólnie przygotowaliśmy program, który odzwierciedla główne problemy i wyzwania, z którymi w tej chwili mierzy się Unia Europejska i którym będzie musiała sprostać w przyszłości – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.
Priorytety w Radzie AGRIFISH
Jak poinformował minister Czesław Siekierski, podstawowym priorytetem są kwestie związane z kształtem Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 r. i z bezpieczeństwem żywnościowym.
– Będziemy pracować nad poprawą konkurencyjności, zwiększeniem odporności na kryzysy, stabilizacją dochodów rolniczych oraz wzmocnieniem pozycji rolników w łańcuchu dostaw żywności – zapowiedział minister.
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na konieczność dokonania uproszczeń w ramach WPR, zwłaszcza w zakresie nadmiernej biurokracji.
– Naszym celem jest racjonalizacja celów Europejskiego Zielonego Ładu poprzez uproszczenie zielonej architektury Wspólnej Polityki Rolnej, tak aby była ona akceptowalna dla rolników – stwierdził minister Czesław Siekierski.
Szef resortu rolnictwa poinformował, iż wśród wielu omawianych tematów znajdą się również zagadnienia związane z nowymi technikami genomowymi oraz z pracami nad projektem rozporządzenia w sprawie roślinnego materiału rozmnożeniowego. W czerwcu na Radzie AGRIFISH będzie przedstawiony raport z postępu prac.
Kalendarium polskiej prezydencji
Podczas konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski przedstawił również kalendarium spotkań w ramach polskiej prezydencji.
Szef resortu rolnictwa poinformował, iż nieformalne spotkanie ministrów Unii Europejskiej ds. rolnictwa odbędzie się w Warszawie 15-17 czerwca 2025 r.
Podkreślił jednocześnie znaczenie dwóch ważnych konferencji przewidzianych podczas naszej prezydencji.
– 5 marca 2025 r. w Warszawie odbędzie się konferencja „Wspólna Polityka Rolna dla bezpieczeństwa żywnościowego”, a 8-10 maja w Poznaniu – Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi – poinformował minister Czesław Siekierski.
Źródło: MRiRW