Polska odzyskuje status kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków

1 miesiąc temu

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, iż złożono do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) oficjalną deklarację o odzyskaniu przez Polskę statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu.

Polska odzyskuje status kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków

Odzyskanie tego statusu następuje z dniem 5 czerwca 2025 roku, po zakończeniu ognisk choroby, które występowały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od 7 października 2024 r. do 2 maja 2025 r.

Procedury zakończone, nadzór utrzymany

Zgodnie z przepisami Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych WOAH (art. 10.4.6), status kraju wolnego może zostać przywrócony po upływie 28 dni od wdrożenia skutecznych działań zwalczających (tzw. stamping-out policy), o ile zakończono wszystkie czynności i zapewniono odpowiedni nadzór.

Polskie służby weterynaryjne zrealizowały pełen zakres wymaganych procedur:

  • Uśmiercanie zakażonego i zagrożonego drobiu,
  • Unieszkodliwianie zwłok padłych i zabitych ptaków,
  • Oczyszczanie i dezynfekcję pomieszczeń i sprzętu,
  • Wyznaczanie i kontrola stref zapowietrzonych i zagrożonych,
  • Wdrożenie restrykcji w obszarach objętych chorobą.

Stały nadzór i programy monitorowania

Polska jako państwo członkowskie Unii Europejskiej realizuje również krajowy program nadzoru grypy ptaków, obejmujący zarówno drób utrzymywany w gospodarstwach, jak i dzikie ptaki, które mogą być wektorem choroby.

Młody Rolnik 2025 – co się zmieniło? „Ministerstwo wsłuchało się w głosy rolników”

Znaczenie dla bezpieczeństwa i handlu

Odzyskanie statusu kraju wolnego od HPAI to istotny krok nie tylko z punktu widzenia zdrowia zwierząt, ale również eksportu produktów drobiarskich. Status ten ma bezpośredni wpływ na zaufanie międzynarodowych partnerów handlowych i zdolność eksportową sektora drobiarskiego, który stanowi istotną część polskiego rolnictwa.

Idź do oryginalnego materiału