Komisja Europejska poinformowała w środę, iż przekaże państwom członkowskim graniczącym z Rosją i Białorusią dodatkowe fundusze na lepszą ochronę granic w wysokości 170 mln euro. 52 mln euro z tej puli otrzyma Polska.
Pieniądze na ochronę granicy. "Kolejny zdecydowany krok"
Dodatkowe środki, to odpowiedź Komisji Europejskiej na rosnące zagrożenie hybrydowe ze strony Rosji i Białorusi oraz instrumentalizację migracji przez te państwa, w tym wykorzystywanie migrantów jako narzędzia wojennego.
Jak skomentowała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, przekazanie funduszy, to kolejny zdecydowany krok w celu wsparcia państw członkowskich graniczących z Rosją i Białorusią w przeciwdziałaniu zagrożeniom hybrydowym, wynikającym z niedopuszczalnego instrumentalizowania migracji przez te państwa.Reklama
- Szczególnie kraje graniczące z Rosją i Białorusią, takie jak Finlandia z jej granicą z Rosją o długości 1340 km, stoją przed poważnym wyzwaniem zagwarantowania bezpieczeństwa Unii i integralności terytorialnej państw członkowskich - powiedziała von der Leyen.
Polska otrzyma 52 mln euro. To odpowiedź na zagrożenia hybrydowe ze strony Rosji i Białorusi
150 mln euro przekazane zostanie za pośrednictwem Instrumentu na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej (BMVI), a dodatkowe 20 mln euro - z instrumentu tematycznego BMVI na rzecz bardziej rozległej dystrybucji geograficznej.
Fundusze te wesprą Estonię kwotą 19,4 mln euro, Finlandię - kwotą 50 mln euro, Łotwę - 17 mln euro, Litwę - 15,4 mln euro i Norwegię - 16,4 mln euro. Polska z tej puli otrzyma 52 mln euro, czyli ponad 221 mln zł.
Pieniądze przeznaczone mają być zwłaszcza na modernizację sprzętu do nadzoru elektronicznego, poprawę sieci telekomunikacyjnych, rozmieszczenie mobilnego sprzętu do wykrywania i przeciwdziałania wtargnięciom dronów, zapewniając tym samym skuteczniejsze monitorowanie terenów przygranicznych w czasie rzeczywistym i zwiększając mobilność patroli granicznych.
Pakiet funduszy jest częścią przedstawionego w środę przez Komisję Europejską komunikatu o wsparciu państw członkowskich w walce z zagrożeniami hybrydowymi ze strony Rosji oraz Białorusi i wykorzystywaniem przez te kraje migracji jako narzędzia wojennego. "Autokraci nigdy nie mogą wykorzystywać naszych europejskich wartości przeciwko nam" - napisała w oświadczeniu szefowa KE.
Dokument ustanawia ramy działań, które powinny uniemożliwić Rosji i Białorusi tego typu proceder, w tym umożliwia krajom UE przyjęcie wyjątkowych środków, jak zawieszenie prawa do azylu oraz wzmacnia ich zdolności obrony unijnych granic.