Polska przewodniczy Radzie Unii Europejskiej od 1 stycznia 2025 r. Najbliższe pół roku to nasz kraj będzie symbolicznie liderem Starego Kontynentu w strukturach UE. „Rotacyjna prezydencja Rady Unii Europejskiej, tradycja głęboko zakorzeniona w historii UE, pozwala każdemu państwu członkowskiemu przewodzić Radzie UE, kierować agendą instytucji i zapewniać ciągłość prac UE” – wyjaśnia ten mechanizm consilium.europa.eu
Po raz pierwszy od wejścia do unijnych struktur w 2004 r. Polska sprawowała prezydencję w Radzie UE w II połowie 2011 r. Wraz z Danią i Cyprem tworzyła tzw. trio prezydencji. W drugiej połowie br. przewodnictwo też przejmie Kopenhaga a za rok Nikozja.
Media wymiaru parlamentarnego prezydencji
Transformacja energetyczna, odporność społeczno-gospodarcza oraz bezpieczeństwo granic – to trzy najważniejsze bloki problemowe prezydencji Polski w UE. Ważne z punktu widzenia naszego kraju są też dynamicznie zmieniające się unijne uwarunkowania cyfrowe, ich część stanowią media i ramy prawne ich działania.
Polska prezydencja ma własną państwową stronę w Internecie – parleu2025.pl obsługiwaną przez administrację Sejmu i Senatu. Poza wiadomościami po polsku strona jest tłumaczona na angielski i francuski, czyli nie ma tu wszystkich oficjalnych języków Wspólnoty.
„News” sprzed miesiąca
Chociaż strona jest już oficjalnym serwisem polskiego wymiaru parlamentarnego prezydencji nie ma w niej nowych wiadomości (5 stycznia 2025 r.). „Aktualności” w zakładce zaczynają się i kończą na tekście z 5 grudnia 2024 r.
Można tam przeczytać m.in. o wizycie szefowej PE Roberty Metsoli w Polsce. „Wizyta przewodniczącej Metsoli w Warszawie miała związek z przygotowaniami do polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która rozpocznie się 1 stycznia 2025 r.” – napisano w serwisie wymiaru parlamentarnego polskiej prezydencji w UE.
Zdjęcia z Flickr
Fotografie i galerie zdjęć są obsługiwane przez serwis Flickr – ”jedną z największych na świecie aplikacji służących zarządzaniu zdjęciami cyfrowymi i udostępnianiu ich online. [Flickr – red.] zapewnia łatwy dostęp do zdjęć osób fizycznych i organizacji za pośrednictwem Internetu” – podaje Wikipedia.
Galerie są już pełne fotografii z gali inauguracyjnej. Na zdjęciach wykonanych przez fotografów Kancelarii Sejmu widać głównie polityków koalicji rządzącej i gości zagranicznych oraz artystów występujących na koncercie. Trudno też tu znaleźć informację o tym, dlaczego na inauguracji nie było prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Na stronie parlamentarnego wymiaru polskiej prezydencji w UE od 1 stycznia do 20 czerwca 2025 r. wskazuje się trzy platformy społecznościowe, które wyznaczono do obsługi parlue2025.pl – są to, oprócz Flickr, Instagram i plafroma X.
Praktyczne pouczenia dla mediów
Nie wiadomo na razie dlaczego dokonano takiego wyboru i w obsłudze bloku informacyjnego i dystrybucji zdjęć. Na stronie parleu2025.pl jednym z najdłuższych tekstów jest opis zasad współpracy organizatorów prezydencji z mediami.
Jedna z tych zasad to pouczenie o czasie pracy obsługi medialnej podczas imprez umieszczonych w harmonogramie: „W dni zaplanowane w kalendarzu jako wydarzenia prezydencji pracujemy przez cały czas trwania wydarzenia oraz 60 minut przed jego rozpoczęciem i 60 minut po zakończeniu”.
hub/ MA – BA/ parleu.pl/ consilium.europa.eu/ PE/ Sejm RP/ Senat RP/ Wikipedia