Polska papryka, cukinia i bakłażany – trwa pełnia sezonu na warzywa z południa Mazowsza

1 miesiąc temu

Polska papryka, cukinia i bakłażany to bogactwo kolorów i smaku. Właśnie trwa pełnia sezonu na warzywa z południa Mazowsza. O zaletach i bogactwie polskich warzyw przypomina Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej w kampanii „Moc Polskich Warzyw”.

Kampania „Moc Polskich Warzyw” powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Udział w nim biorą również: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski. Kampania jest finansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Polska papryka i inne warzywa południa Mazowsza

Głównym rejonem produkcji polskiej papryki i innych warzyw ciepłolubnych uprawianych pod osłonami jest właśnie południowe Mazowsze. A ściśle mówiąc region pod Radomiem, obejmujący takie miejscowości, jak Klwów, Przytyk, Potworów, Przysucha. To swoiste „paprykowe zagłębie”, gdzie skupiona jest produkcja warzyw pod osłonami. W tunelach foliowych uprawia się tam głównie paprykę, ale także inne warzywa ciepłolubne, takie jak cukinia i oberżyna (bakłażan). Region jest znany z warunków korzystnych do uprawy warzyw. Zaś dzięki unikalnemu mikroklimatowi i żyznym glebom, wyprodukowane warzywa są wyjątkowo smaczne i pełne wartości odżywczych.

Pełnia sezonu na polską paprykę, cukinię i bakłażany

Trwa pełnia sezonu na paprykę, cukinię i bakłażany z rejonu południowego Mazowsza. To najlepszy czas na to, by cieszyć się pełnią smaków i kolorów polskich warzyw ciepłolubnych. Dzięki temu, iż warzywa dojrzewają w naturalnym tempie, są bogate w witaminy i minerały. Zaś ich regularne spożywanie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, dostarczając cennych składników odżywczych i antyoksydantów. W szczycie sezonu również ceny tych warzyw są najniższe. Jest to więc dobra okazja do zakupów i zrobienia przetworów, aby móc cieszyć się smakiem i bogactwem wartości odżywczych przez cały rok.

Polskie warzywa na Święcie Papryki w Klwowie

Co roku, w pełni sezonu polskiej papryki, w podradomskim rejonie realizowane są liczne wydarzenia poświęcone celebrowaniu pełni zbiorów tych warzyw. Jednym z nich jest Święto Papryki w Klwowie, które w tym roku odbywało się po raz XVII. W ramach tego święta 10 sierpnia br. zorganizowano event z cyklu „Moc Polskich Warzyw — Pysznie, Zdrowo, Aktywnie!”, który miał na celu promocję polskiej papryki, cukinii i bakłażanów. Podczas spotkania, zaprezentowano bogactwo kolorów, kształtów i odmian papryki oraz innych warzyw ciepłolubnych uprawianych na południu Mazowsza. Omówiono również zalety i możliwości wykorzystania tych warzyw podkreślając, jak ważne jest włączanie do diety świeżych i lokalnych produktów, które wspierają zdrowie i wydolność fizyczną.

Warzywa produkowane na południu Mazowsza odznaczają się wysoką jakością i wyjątkowym smakiem. Są cennym źródłem witamin i innych składników odżywczych. A dzięki dzięki różnorodnym odmianom, mają wszechstronne zastosowanie w kuchni. Święto Papryki w Klwowie to dobra okazja, by spędzić czas na świeżym powietrzu i dowiedzieć się więcej o zdrowym odżywianiu oraz walorach polskiej papryki oraz innych warzyw produkowanych w tym rejonie.

Jak zachować smak i adekwatności polskich warzyw na dłużej?

Pełnia sezonu polskiej papryki, cukinii i bakłażana, to idealny moment, aby zrobić zapasy i przetwory na zimę. Dzięki temu można się cieszyć ich smakiem i wartościami odżywczymi przez cały rok. Na stronie internetowej kampanii Moc Polskich Warzyw podano, w jakiej formie najlepiej przygotować zapasy z tych warzyw na zimę. Mianowicie, najpopularniejsze sposoby domowego przetwarzania papryki, cukinii i bakłażanów, to:

  • mrożenie — pokrojone, zblanszowane warzywa najlepiej mrozić w woreczkach strunowych; to najprostszy sposób na zachowanie ich smaku i wartości odżywczych;
  • przetwory w słoikach — leczo czy marynowane papryki przechowywane
    w słoikach zachowają świeżość i smak przez długi czas;
  • suszenie — cienko pokrojone plastry cukinii i bakłażanów można suszyć w suszarce do warzyw, warzywa w tej formie są idealne jako zdrowa przekąska lub dodatek do potraw;
  • kiszonki i pikle — papryki i cukinie doskonale nadają się do kiszenia, zaś fermentacja wzbogaca je o korzystne dla jelit probiotyki;
  • przeciery i pasty — pasty z papryki i bakłażanów są świetnym dodatkiem do kanapek i dań obiadowych, a przeciery z cukinii można wykorzystać jako bazę do zup i sosów.

Źródło: Moc Polskich Warzyw

Idź do oryginalnego materiału