Polska utrzyma w 2024 embargo na ukraińskie zboże

8 miesięcy temu

Czy w 2024 embargo na ukraińskie zboże zostanie utrzymane przez Polskę? Minister rolnictwa Czesław Siekierski chce najpierw ustalić warunki jego ewentualnego zniesienia.

W 2024 embargo na ukraińskie zboże może być zniesione tylko pod pewnymi warunkami. Minister Siekierski, po posiedzeniu ministrów rolnictwa państw UE, stwierdził, iż musimy najpierw ustalić szczegóły współpracy do zniesienia embarga.

Problem z importem ukraińskiego zboża

Podobny kłopot, jak Polska, z importem zboża z Ukrainy mają: Słowacja Węgry, Rumunia i Bułgaria. Wszystkie zainteresowane kraje zwróciły się o pomoc w tej sprawie do Komisji Europejskiej.
Strona polska domaga się zastosowania dla naszego kraju modelu, który Ukraina wypracowała z Rumunią. Zawiera on ewidencję przepływu spornych towarów, co pozwala na jego kontrolę oraz uwidacznia skalę procederu. W praktyce oznacza to wydawanie przez Kijów licencji na eksport pewnych towarów i ich analizę przez stronę polską.

Dwustronny model importu towarów z Ukrainy do Polski

W przypadku braku zgody UE na ograniczenie importu z Ukrainy do Polski strony wypracują bilateralny model ograniczenia przywozu ukraińskich towarów do Polski. Ma on polegać na dwustronnym licencjonowaniu towarów oraz ich ilości. Przedmiot licencji zostanie wspólnie określony przez obydwie strony. Ma to uchronić polską gospodarkę i polskie rolnictwo przed zalewem ukraińskiego towaru.

Komisja Europejska a przepływ ukraińskich towarów

Po ostatniej fali rolniczych protestów w Europie Komisja Europejska obawia się eskalacji niezadowolenia rolników na cały kontynent. Jest to konkretny sygnał do wprowadzenia odpowiednich regulacji w przepływie towarów. Rolnicy poszczególnych państw obawiają się wolnego i rozregulowanego napływu importowanych produktów.
Dlatego też Polska proponuje, by ewentualne decyzje były podejmowane przez Komisję Europejską we współpracy z krajem, którego dotyczy zachwianie rynku. W takim przypadku nie jest potrzebny udział wszystkich państw członkowskich. Takie rozwiązanie pozwoli na skrócenie procedur i ograniczenie godzenia niekiedy sprzecznych interesów poszczególnych państw. Przykładem mogą być Włochy, Portugalia czy Hiszpania. One mają ogromne zapotrzebowanie na zboże. Dla Polski są to potencjalni importerzy naszego zboża. Dlatego rola Komisji Europejskiej i ustaleń podczas jej posiedzeń jest nie do przecenienia.

Utrzymanie przez Polskę w 2024 r. embarga na ukraińskie zboże przez cały czas stoi pod znakiem zapytania. Wszystko teraz zależy od negocjacji i konkretnych ustaleń w tej sprawie. Choć negocjacje nie są najprostsze, to bezpieczeństwo polskiego rynku jest warte wysiłku. Przecież tu chodzi o siłę polskiego rolnictwa i jego wpływ na gospodarkę całego kraju.

Przeczytaj także: Kijów ma pomysł na import z Ukrainy. Kryzys zbożowy zażegnany?

Źródło: IR w Opolu

Idź do oryginalnego materiału