Polski gigant składa wniosek o upadłość. Pracę może stracić 900 osób

1 tydzień temu
Zdjęcie: Teren zakładu Rafako w Raciborzu Źródło: PAP / Zbigniew Meissner


Rafako zdecydowało o niezwłocznym złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości w związku z utratą umiejętności wykonywania wymagalnych zobowiązań.


Zarząd Rafako poinformował w czwartek, 26 września o złożeniu wniosku o upadłość spółki.


Powodem upadłości jest – według komunikatu spółki – utrata "zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań, która ma charakter trwały, a tym samym oznacza, iż została spełniona przesłanka upadłościowa".


Wniosek o upadłość spółki


Spółka wydała obszerny komunikat, w którym tłumaczy swoją decyzję. Jednym z powodów utraty płynności jest brak możliwości uzgodnienia z najważniejszymi wierzycielami zasad zmiany zobowiązań na akcje spółki lub innych, alternatywnych, scenariuszy restrukturyzacji zobowiązań, które pozwoliłyby odzyskać zdolność pozyskiwania finansowania zewnętrznego na realizację przyszłych zamówień. W ocenie zarządu, podjęcie uchwały o niezwłocznym złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości jest w obecnych okolicznościach jedynym możliwym rozwiązaniem umożliwiającym ochronę prawnie uzasadnionych interesów zarówno Rafako, jak i wszystkich jego interesariuszy, w szczególności jego wierzycieli, akcjonariuszy oraz pracowników.


10 września Rafako informowało o tym, iż JSW KOKS S.A. zerwała mediacje przed Prokuratorią Generalną. Mediacje miały doprowadzić do ugody w sprawie realizacji elektrociepłowni w Radlinie. Wskazano, iż zerwanie mediacji może mieć negatywne i nieodwracalne konsekwencje dla spółki. JSW KOKS równocześnie z zerwaniem mediacji potrąciła Rafako kaucję na 20 mln i rozpoczęła procedurę skorzystania z gwarancji bankowej na 35 mln.


– Jesteśmy zaskoczeni tak nagłym i agresywnym działaniem Spółki Skarbu Państwa wobec naszej firmy, tym bardziej, iż prace na budowie zmierzały do zakończenia inwestycji w najbliższym czasie i nie przewidywaliśmy żadnego scenariusza, w którym coś miałoby je zakłócić – mówił wówczas Jacek Balcer, rzecznik prasowy spółki.


Rafako jest producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Rafako sięgnęły 335 mln zł w 2023 r. W Rafako zatrudnionych jest około 900 osób.


Czytaj też:Co z Zespołem ds. rozwoju energetyki jądrowej? "Dlatego formalnie nastąpiła likwidacja"
Idź do oryginalnego materiału