Polskie jabłka wracają do Kazachstanu. realizowane są rozmowy o zniesieniu kolejnych barier dla eksportu żywności

6 godzin temu

Od stycznia 2025 r. polscy sadownicy ponownie będą mogli eksportować jabłka do Kazachstanu. To efekt intensywnych działań dyplomatycznych i konstruktywnego dialogu między Polską a Kazachstanem. We wtorek w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie poświęcone dalszemu rozwojowi współpracy w sektorze rolno-spożywczym.

Strona kazachska podczas rozmów (fot. MRiRW)

Jabłka to dopiero początek

Podczas rozmów wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak podkreślił znaczenie Kazachstanu jako strategicznego partnera Polski w handlu rolnym. – Wznowienie eksportu jabłek to przykład realnej współpracy, która może doprowadzić do rozwiązania kolejnych problematycznych kwestii – powiedział wiceminister.

W 2024 roku eksport jabłek do Kazachstanu osiągnął wartość ponad 22 mln euro, co stanowiło największą część z całego eksportu jabłek i gruszek (37,8 mln euro). Całkowity eksport polskiej żywności do Kazachstanu wyniósł 122,9 mln euro, co czyni ten kraj największym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych w Azji Centralnej.

Polska apeluje o zniesienie kolejnych restrykcji

Podczas spotkania zastępca głównego lekarza weterynarii Paweł Meyer przedstawił postulaty polskiej strony dotyczące zniesienia utrzymywanych przez Kazachstan zakazów importu i tranzytu:

  • drobiu i produktów drobiowych – w związku z grypą ptaków oraz rzekomym pomorem drobiu,
  • wieprzowiny – z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF),
  • towarów z obszarów dotkniętych chorobą niebieskiego języka.

Polska strona domaga się uznania zasad regionalizacji, co umożliwiłoby eksport z obszarów wolnych od tych chorób. Ponadto zgłoszono postulat uzgodnienia procedury zatwierdzania nowych zakładów, które chcą wysyłać produkty na rynek kazachski.

Obecne ograniczenia – szczególnie zakaz tranzytu – blokują eksport także na rynki sąsiadujące, takie jak Kirgistan i Uzbekistan.

Kazachstan zainteresowany współpracą

Ambasador Kazachstanu w Polsce, J.E. Nurlan Zhalgasbayev, wyraził poparcie dla rozwoju relacji handlowych i wskazał na potencjał inwestycyjny sektora rolnego w obu krajach. Podkreślił, iż trwają wewnętrzne konsultacje kazachstańskich służb weterynaryjnych w sprawie złagodzenia warunków importu z Polski.

Ambasador zadeklarował także swoje osobiste wsparcie w rozwiązaniu spraw istotnych dla polskich eksporterów.

Tuczniki coraz tańsze. Hodowcy biją na alarm

Polska szykuje się do FoodExpo Qazaqstan

Z myślą o promocji polskiej żywności w regionie, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) planuje udział w międzynarodowych targach FoodExpo Qazaqstan, które odbędą się 12–14 listopada 2025 r. w Ałmatach. Polskie stoisko narodowe ma być okazją do prezentacji oferty eksportowej i nawiązywania kontaktów handlowych.

Otwarcie kazachstańskiego rynku dla jabłek to istotny krok, ale nie ostatni. Polska zabiega o dalsze znoszenie barier, które ograniczają eksport naszej żywności do Azji Centralnej. Zainteresowanie Kazachstanu współpracą i inwestycjami w sektorze rolno-spożywczym daje podstawy do optymizmu.

Idź do oryginalnego materiału