Agencja Informacyjna: W jakim tempie rozwijają się gospodarki państw Unii Europejskiej? Ile wynosi polskie PKB za 2024 rok? Odpowiedzi na te pytania dostarczają najnowsze dane Eurostatu, które pokazują, iż mimo postępującej integracji, różnice między państwami członkowskimi pozostają znaczące.
Spis treści
Nowe dane Eurostatu
Według najnowszych szacunków Eurostatu za 2024 rok, różnice w poziomie produktu krajowego brutto (PKB) per capita wyrażonego w standardach siły nabywczej (PPS) między krajami Unii Europejskiej pozostają znaczne. Liderem zestawienia jest Luksemburg, którego PKB per capita wynosi aż 241% średniej unijnej. Na przeciwnym biegunie znalazła się Bułgaria z wynikiem 66% tej średniej. Polska z 79% plasuje się poniżej unijnej średniej, wyprzedzając jedynie siedem państw członkowskich.
Luksemburg i Irlandia wyróżniają się w zestawieniu: pierwszy kraj osiągnął 141% powyżej średniej UE, a drugi – 111%. Tuż za nimi uplasowały się Holandia (135%), Dania (128%) i Belgia (117%). Wysokie wartości w tych krajach wynikają między innymi z ich otwartej, zglobalizowanej gospodarki oraz statusu tzw. rajów podatkowych, które przyciągają międzynarodowe korporacje i pozwalają na transfer zysków. W Irlandii działają m.in. takie giganty jak Google i Meta (Facebook), co znacząco zawyża wskaźniki PKB w relacji do liczby ludności.
Polskie PKB słabsze niż przedtem
Z kolei najniższe wartości PKB per capita odnotowano nie tylko w Bułgarii, ale również w Grecji (70%) i na Łotwie (71%). Wśród państw Europy Centralnej Polska wypadła słabiej niż Czechy, Litwa, Słowenia czy Estonia. W porównaniu do roku 2023, kiedy polskie PKB per capita wynosił 80% średniej UE, właśnie nastąpił spadek doo 79%, pierwszy od wielu lat. To sygnał przerwania wcześniejszego trendu wzrostowego.
Na Polskie PKB per capita wpływa wiele czynników. Istotne znaczenie mają m.in. struktura gospodarki, poziom inwestycji zagranicznych, innowacyjność, efektywność rynku pracy, a także polityka fiskalna i monetarna. Kraje o rozwiniętym sektorze usług finansowych czy technologicznych, jak Luksemburg czy Irlandia, osiągają znacznie lepsze wyniki niż państwa z gospodarkami opartymi głównie na przemyśle tradycyjnym czy rolnictwie.
Jak działa PKB?
Dane oczywiście należy interpretować z ostrożnością. PKB per capita wyrażone w PPS koryguje wprawdzie różnice w poziomie cen między krajami, co czyni go użytecznym wskaźnikiem porównawczym, ale nie oddaje w pełni poziomu dobrobytu obywateli. Nie uwzględnia bowiem nierówności dochodowych, jakości życia, dostępu do usług publicznych czy kwestii środowiskowych. Dlatego eksperci podkreślają konieczność posiłkowania się dodatkowymi wskaźnikami, jak Human Development Index (HDI) czy poziom ubóstwa.
Produkt krajowy brutto (PKB) to całkowita wartość wszystkich dóbr i usług wytworzonych w gospodarce danego kraju w określonym czasie – co do zasady w czasie roku. Gdy ta wartość podzielona jest przez liczbę mieszkańców, otrzymujemy PKB per capita, czyli PKB na osobę.
Unia Europejska na tle globalnym
Z szerszej perspektywy dane Eurostatu potwierdzają także inną tendencję – stopniowy spadek znaczenia gospodarczego UE w skali globalnej. Jeszcze w 2008 roku Unia Europejska generowała około 25% światowego PKB (mierzonego nominalnie), dorównując Stanom Zjednoczonym. Jednak do 2024 roku udział UE spadł poniżej 18%, podczas gdy USA zwiększyły swój udział do ponad 26%.
Podobnie Chińskie PKB rośnie szybciej niż UE– w 2023 roku wzrost wyniósł około 5,2%, wobec 0,5–1,5% w większości państw UE. To wyraźny sygnał, iż Europejczycy muszą nie tylko wyrównywać poziomy życia w ramach własnych struktur, ale również wzmocnić konkurencyjność wobec globalnych potęg.
Jakie są wnioski?
W Unii Europejskiej przez cały czas widać podział się na „starą” i „nową”, bogatą i rozwijającą się część. Dla Polski obecna sytuacja oznacza konieczność powrotu na dobry tor; ponownego przyspieszenia reform, zwiększenia nakładów na innowacje, poprawy jakości edukacji, uproszczenia systemu podatkowego czy efektywniejszego zarządzania środkami unijnymi.
Dziękujemy za przeczytanie artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji o problematyce gospodarczej, które znajdują się na stronie www.agencja-informacyjna.com.
Agencja Informacyjna, Gospodarka / AXY / Źródło Eurostat / 28.03.2025