Pomoc suszowa 2024. Teraz jest najlepszy moment na złożenie wniosku. Kto może dostać pieniądze?

2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl


Rolnicy wciąż mogą składać wnioski o pomoc suszową za straty poniesione w 2024 roku. Wnioski suszowe będą przyjmowane jeszcze przez kilka tygodni, ale chętni nie powinni czekać do ostatniej chwili. Z aplikacją suszową najlepiej zapoznać się już teraz. Dlaczego? Kto kwalifikuje się do skorzystania z pomocy i kiedy te pieniądze zostaną wypłacone? Wyjaśniamy.
O pomoc suszową mogą ubiegać się producenci rolni, których średni dochód z prowadzonej działalności rolniczej obniżył się o ponad 30 procent wskutek suszy lub innych "niekorzystnych warunków atmosferycznych", m.in. gradu, ulewnego deszczu, powodzi, huraganu czy osunięcia się ziemi. Wnioski o suszowe przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).


REKLAMA


Zobacz wideo Marta Klimkiewicz: Polskie rolnictwo traci z powodu suszy 6,5 mld zł rocznie


Wniosek suszowy 2024 ARiMR - kto może złożyć? Gdzie to zrobić?
W 2024 roku wniosek suszowy o oszacowanie start, które zostały wywołane przez trudne warunki pogodowe, należy złożyć samodzielnie. Co to oznacza w praktyce? O pomoc wnioskujemy przez specjalną aplikację "Zgłoś szkodę rolniczą". Aplikacja suszowa ocenia starty poniesione przez rolników na bazie danych Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego. Warunki wsparcia określa Rada Ministrów. Wniosek suszowy może złożyć tylko właściciel gospodarstwa.


Aplikacja suszowa - jak działa? Jak się zalogować?
Aplikacja "Zgłoś szkodę rolniczą" jest dostępna pod TYM linkiem. Po uzupełnieniu danych przez użytkownika aplikacja suszowa generuje protokół lub kalkulację oszacowania szkód:


protokół w przypadku, gdy wartość przekracza 30 proc. średniej produkcji w ciągu roku;
kalkulację oszacowania szkód, gdy ich wartość nie przekracza 30 proc. średniej produkcji w ciągu roku.


W aplikacji można zalogować się poprzez Profil Zaufany, aplikację mObywatel, Bankowość Elektroniczną lub e-Dowód.
Suszowe 2024 - ile wynosi pomoc?
Nie wiadomo jeszcze, ile pieniędzy w ramach dopłaty suszowej trafi do poszczególnych producentów rolnych. Przypomnijmy, iż kwoty suszowego za 2023 rok wynosiły:


1000 zł/ha - przy stratach większych niż 70 proc. plonu, z wyłączeniem niektórych typów użytków zielonych i upraw owocowych;
500 zł/ha - jeżeli straty wniosły 30-70 proc.;
250 zł/ha - jeżeli straty wyniosły 30-70 proc. przy wieloletnich użytkach zielonych i obsadzie zwierząt poniżej określonego poziomu.


Wniosek suszowy - do kiedy trzeba złożyć?
Wniosek o suszowe można złożyć do 15 października 2024 roku (wtorek), ale jak pokazały poprzednie lata, zainteresowani rolnicy nie powinni zwlekać. Przy wielu chętnych, którzy jednocześnie na ostatnią chwilę będą próbowali się ubiegać o dopłatę suszową, serwery aplikacji mogą się przeciążyć. To może oznaczać konieczność wielokrotnego logowania - także w nocy. Najlepsza odpowiedź na pytanie: "Do kiedy złożyć wniosek suszowy?" brzmi zatem: już teraz.
Pomoc suszowa 2024 - zmiany w aplikacji
Jakie zmiany czekają zainteresowanych w aplikacji? Nie podaje się m.in. informacji na temat produkcji zwierząt, nie trzeba też wgrywać zdjęć upraw. Wymagana jest natomiast deklaracja o tym, czy w urzędzie gminy nie został już złożony lub nie będzie złożony wniosek o powołanie komisji szacującej suszę.
Inne nowości w aplikacji suszowej to:


powiadomienie w wiadomości e-mail o statusie sprawy;
alert z informacją o tym, czy wniosek o pomoc suszową 2024 został skutecznie podpisany;
powiadomienie o możliwości pobrania kalkulacji;
powiadomienie o prawidłowo wygenerowanym protokole;
informacja o podpisanym protokole gotowym do odbioru.


Suszowe 2024 - kiedy wypłata? Rolnicy muszą jeszcze poczekać
Zgodnie z informacjami "Tygodnika Poradnik Rolniczy" środki przyznane w ramach pomocy suszowej zostaną wypłacone dopiero w 2025 roku, o czym poinformował minister rolnictwa Czesław Siekierski. Co do zasady pomoc suszowa wypłacana jest w bieżącym roku za rok poprzedni.
Idź do oryginalnego materiału