Ponowne zatwierdzenie glifosatu nielegalne?

11 miesięcy temu

Ponowne zatwierdzenie glifosatu przez instytucje europejskie spotyka się z oporem licznych organizacji proekologicznych. Ich zdaniem decyzja była nielegalna. Czy zatem będzie go można dalej używać?

Ponowne zatwierdzenie glifosatu budzi liczne kontrowersje. Organizacje zrzeszone w Pesticide Action Network (PAN) Europe, a także francuski sojusz „Secrets Toxiques” zapowiadają podjęcie kroków prawnych związanych z legalizacją tej substancji.

Ponowne zatwierdzenie glifosatu a wewnętrzna kontrola

25 stycznia 2024 r. sojusz PAN Europe i „Secrets Toxiques” zapowiedziały przyjrzenie się aktom administracyjnym dotyczącym glifosatu. Powyższe organizacje zwróciły się do władz w Brukseli z wnioskiem o wewnętrzną kontrolę aktu administracyjnego. Komisja ma 16 tygodni na sprawdzenie stanu faktycznego i podanie wyników kontroli.

„Secrets Toxiques” kwestionuje ponowne zatwierdzenie glifosatu

Organizacja „Secrets Toxiques” zamierza wnieść sprawę przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Dzięki temu chce sprawdzić legalność ponownego zatwierdzenia w porównaniu z przepisami traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Stowarzyszenie uważa, iż jako strona francuskiej sprawy sądowej dotyczącej glifosatu, ma uzasadnione prawo do takiego kroku. Ich zdaniem to decyzje Komisji Europejskiej doprowadziły do takiego stanu rzeczy.

Czy glifosat jest toksyczny dla owadów, ptaków i płazów?

Organizacje sprzeciwiające się przedłużeniu legalizacji glifosatu twierdzą, iż podczas podejmowania decyzji naruszono kilka przepisów. Przede wszystkim nie wzięto pod uwagę najnowszych badań naukowych dotyczących toksyczności tej substancji. „Secrets Toxiques” i PAN Europe uważają, iż EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) w raporcie dla Komisji Europejskiej nie uwzględnił informacji na temat toksyczności glifosatu dla owadów, ptaków i płazów.

Braki w danych przy podejmowaniu decyzji o ponownym zatwierdzeniu glifosatu

Sprzymierzone organizacje proekologiczne zarzucają instytucjom decyzyjnym brak oceny reprezentatywnego produktu zawierającego glifostat. Według nich narusza to prawa Unii Europejskiej. Powołują się oni na orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), zgodnie z którym niedostatecznie wdrożono ocenę długoterminowych działań toksycznych środka.

W przedstawionej do decyzji ocenie nie uwzględniono również aktualnych badań uwzględniających długoterminowy wpływ środka na otaczające środowisko. Luka dotyczy długofalowych konsekwencji stosowania glifosatu, wraz z innymi substancjami zawartymi w środku ochrony roślin, dla organizmów żywych. Mowa tu o ssakach, ptakach, owadach i płazach.

Sama EFSA potwierdziła te zarzuty, przyznając brak możliwości ukończenia oceny ryzyka reprezentatywnego produktu.

Zachęta do zakupów — glifosat tańszy nie będzie

Tymczasem w Kanadzie do plantatorów kieruje się apel, o jak najszybsze zaopatrzenie w środki ochrony roślin zawierające glifosat. Argumentuje się to ich niską ceną w obecnym czasie spowodowaną tanim frachtem z Chin i dużymi zapasami. A te nie wzrosną, gdyż handlowcy nie zaryzykują ich powiększenia przy wysokich stopach procentowych.

Przeczytaj także: W Europie obawa o nowe zbiory 2024

Źródło: Agrarheute

Idź do oryginalnego materiału