Poprawa efektywności energetycznej z Aluco Systems

5 miesięcy temu

Poprawa efektywności energetycznej, a termomodernizacja

Poprawa efektywności energetycznej może zostać osiągnięta poprzez modernizację cieplną fasady, dachu lub stolarki budynku, która prowadzi do zmniejszenia zapotrzebowania na energię. Dobrym rozwiązaniem w przypadku termomodernizacji stolarki są świetliki, które poza korzystnym współczynnikiem przenikania ciepła, doprowadzają również równomiernie rozproszone światło do wnętrza budynków.

Właściwie wykonana termomodernizacja wraz z prawidłowo dobranymi świetlikami dachowymi zwiększa komfort pracy, co jednocześnie wpływa na wzrost wydajności pracowników oraz ograniczenie częstotliwości ich absencji. Jest to o tyle istotne, iż koszty poprawy jakości środowiska wewnętrznego są niższe o ok. 4–40 razy od kosztów pracy. Tymczasem 70% obiektów przemysłowych jest niedostatecznie zaizolowanych oraz doświetlonych. Termoizolacja w takich budynkach praktycznie nie istnieje lub jest niewystarczająca, stosowane w nich systemy grzewcze często są przestarzałe, a światło dzienne nie jest doprowadzane do stanowisk pracy.

fot. Aluco System

Poprawa efektywności energetycznej dzięki rozwiązaniom Aluco System

Nowelizacja przepisów rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wymusiła konieczność wprowadzenia zmian rozwiązań projektowych i materiałowych mających na celu m.in. zapewnienie lepszej izolacyjności termicznej budynków, a co za tym idzie zwiększenia komfortu użytkowników, redukcji kosztów eksploatacji oraz ograniczenie zanieczyszczeń powstających przy produkcji energii cieplnej. W odpowiedzi na wspomniane wymagania powstał nowoczesny system świetlików dachowych ALUCO SKYLIGHT THERM.

ALUCO SKYLIGHT TERM

Idea nowatorskiego rozwiązania polega na eliminowaniu mostków termicznych w połączeniach wypełnień w świetlikach łukowych oraz płaskich. Charakterystyczną ich cechą jest wypełnienie elementami z przezroczystych lub częściowo przezroczystych tworzyw sztucznych. Dla większości świetlików, w tym w ALUCO SKYLIGHT THERM, podstawowym wypełnieniem są płyty poliwęglanowe. Zróżnicowanie między poszczególnymi płytami może dotyczyć ich grubości oraz budowy struktury wewnętrznej. Można opcjonalnie stosować płyty poliwęglanowe komorowe z wypełnieniem aerożelem, które charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjność cieplną. Konstrukcję zaprojektowanych świetlików wykonano z systemowych profili aluminiowych wyposażonych w nowoczesne przekładki termiczne eliminujące mostki cieplne, co przy zastosowaniu odpowiednich płyt poliwęglanowych prowadzi do uzyskania bardzo niskiego współczynnika przenikania ciepła dla całej przegrody.

Innowacyjne systemy świetlikowe ALUCO SKYLIGHT THERM zwiększają dostępność naturalnego światła wszędzie tam, gdzie liczy się przede wszystkim produktywność. Światło dzienne w miejscu pracy tworzy naturalną i przyjemną atmosferę, co opiera się głównie na czynnikach psychologicznych. Dodatkowo to nie tylko lepszy klimat roboczy i wynikający z tego wzrost produktywności pracowników, ale również oszczędność energii zapewniana przez ograniczenie wykorzystania światła sztucznego.

Case Study – kompleksowa termomodernizacja obiektu produkcyjnego

W 2020 roku firma Aluco System zrealizowała jeden z najbardziej złożonych i wymagających projektów w swojej historii, czyli kompleksową termomodernizację zabytkowego obiektu produkcyjnego znajdującego się we Wrocławiu, na terenie jednego z najstarszych parków przemysłowych w Polsce. Prace zostały zlecone przez generalnego wykonawcę – firmę OZBUD z Wrocławia.

Charakterystyka projektu

Przedmiotem projektu był wspomniany wyżej budynek przemysłowy B1 zlokalizowany na terenie Wrocławskiego Parku Przemysłowego. To największy obiekt na terenie kompleksu, a jego historia sięga początków XX wieku, kiedy to niemieckie przedsiębiorstwo Linke-Hofmann-Werke AG produkowało tutaj swoje lokomotywy. Budynek stanowi hala produkcyjna 10-nawowa z pomieszczeniami magazynowymi, biurowymi i socjalnymi. Jej powierzchnia użytkowa to ok. 26 000 m². Elewacja została wykonana z cegły licówki z dużą liczbą przeszkleń.

Zadaniem Aluco System było przeprowadzenie termomodernizacji budynku B1. Projekt obejmował wymianę wszystkich świetlików dachowych oraz fasady, bez przerywania prac produkcyjnych prowadzonych wewnątrz obiektu. Było to bardzo trudne przedsięwzięcie, wymagające kreatywności, starannego planowania i dużego doświadczenia.

fot. Aluco System

Największe wyzwania

Projekt stawiał przed firmą Aluco System następujące wyzwania:

  • duża powierzchnia świetlików i fasad – łącznie wymieniono 6860 m² świetlików oraz zainstalowano 5000 m² paneli z poliwęglanu,
  • logistyka – wspomniane wyżej znaczne ilości materiałów wymagały wielu systematycznych dostaw, których nie ułatwiała duża odległość pomiędzy Wrocławiem, a Kielcami, gdzie znajduje się siedziba Aluco System,
  • nieprzerywanie produkcji – wszystkie prace na dachu musiały zostać zrealizowane bez wymuszania przerw w procesach produkcyjnych, co wymagało dokładnego zabezpieczenia otworów dachowych,
  • ochrona konserwatorska – budynek B1, ze względu na swój zabytkowy charakter, znajduje się pod stała ochroną konserwatorską, dlatego zastosowane świetliki musiały spełniać zarówno wszystkie wymagania techniczne, jak i nie mogły naruszać architektonicznej koncepcji obiektu.

Stan początkowy
Świetliki na obiektcie zamontowano podczas budowy hali na początku XX wieku, a więc w momencie wymiany miały ponad 100 lat. Wykonane były z grubego, zbrojonego szkła, popękanego i połatanego w wielu miejscach. Pomijając brak jakichkolwiek adekwatności termoizolacyjnych, przepuszczały również kilka światła. W efekcie wnętrze hali było bardzo niedoświetlone, co niekorzystnie wpływało na klimat roboczy w obiekcie. W podobnym stanie znajdowały się także okna fasadowe.

fot. Aluco System

Realizacja projektu
Cel projektu była kompleksowa termomodernizacja świetlików dachowych i fasady budynku B1. Z silnym naciskiem na „kompleksowa”. W Aluco System oznacza to realizację prac, w których klient poświęca możliwie najmniej uwagi na koordynowanie całej inwestycji. Firma bierze na siebie organizację oraz wykonanie jak największej liczby zadań i to nie tylko tych bezpośrednio związanych z wdrożeniem swoich produktów. Właśnie takie podejście wdrożono podczas omawianej inwestycji. Spółka była odpowiedzialna za demontaż i utylizację starych świetlików dachowych oraz elementów fasady, zabezpieczenie miejsca pracy, a następnie za montaż nowych świetlików dachowych i fasady.

Etapy prac:

  • logistyka materiałów,
  • demontaż starych świetlików dachowych i fasady,
  • zabezpieczenie dachu tak, aby nie było konieczności przerywania procesów produkcji wewnątrz obiektu,
  • realizacja Etapu I – montaż nowych świetlików dachowych,
  • realizacja Etapu II – montaż nowej fasady z poliwęglanu,
  • usunięcie i utylizacja odpadów.

Realizacja Etapu I

Wszystkie świetliki na dachu budynku B1 miały formę pasm świetlnych o trójkątnym kształcie. Należy przypomnieć, iż cały obiekt od wielu lat znajduje się pod ochroną konserwatorską. Z tego powodu jednym z wymagań projektu było zachowanie formy architektonicznej świetlików, w tym ich oryginalnego kształtu. Aluco Skylight TR Therm to termoizolowane świetliki dachowe zaprojektowane specjalnie do takich sytuacji. Stanowią innowacyjne rozwiązanie dla obiektów przemysłowych znajdujących się pod ochroną konserwatorską, zachowujące zabytkowy
charakter, dzięki trójkątnemu kształtowi.

fot. Aluco System

Harmonogram prac Etapu I:

  • zabezpieczenie powierzchni zabezpieczenie powierzchni pod demontowanymi świetlikami – oczywistym celem było tu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno wykonawcom Aluco System, jak i pracownikom realizującym swoje zadania wewnątrz hali w przestrzeni znajdującej się bezpośrednio pod świetlikami,
  • montaż świetlików – odbywał się na zasadzie – liczba zdemontowanych świetlików jest równa liczbie zamontowanych nowych świetlików, dzięki temu wyeliminowano ewentualny niekorzystny wpływ opadów w danej strefie prowadzonych robót,
  • aluminiowe kładki – podczas prowadzenia prac wykorzystano specjalne zaprojektowane przez dział techniczny Aluco System kratownice aluminiowe, w postaci kładek o rozstawie podpór 9 m i szerokości 0,9 m, które umożliwiały wygodny i szybki montaż blach trapezowych zabezpieczających powierzchnie świetlików.

Wykorzystane rozwiązania:

  • hala północna – 8 świetlików dachowych ALUCO SKYLIGHT TR THERM o wymiarach 3000 x 40 000 mm i współczynniku przenikania ciepła U = 1,1 W/m2K,
  • hala południowa – 9 świetlików dachowych ALUCO SKYLIGHT TR THERM o wymiarach 3000 x 40 000 mm i współczynniku przenikania ciepła U = 1,1 W/m2K,
  • hala centralna – 3 świetliki dachowe ALUCO SKYLIGHT TR THERM o wymiarach 8000 x 108 000 mm i współczynniku przenikania ciepła U = 1,1 W/m2K.
fot. Aluco System

Realizacja Etapu II

Drugi etap projektu polegał na modernizacji części fasady budynku, w której jako główny materiał wypełniający wykorzystano panele poliwęglanowe ALUCO PANEL AP 50 o grubości 50 mm i współczynniku przenikania ciepła wynoszącym U = 0,9 W/m²K, osadzone w termoizolowanych profilach aluminiowych.

ALUCO PANEL to innowacyjne i trwałe fasady poliwęglanowe odporne na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV oraz działanie czynników chemicznych. Wyróżniają się trwałością i łatwością montażu. Doskonale sprawdzają się w budynkach magazynowych czy produkcyjnych oraz w obiektach użyteczności publicznej.

fot. Aluco System

Podsumowanie projektu

Projekt został zakończony terminowo, zgodnie z harmonogramem robót. Modernizowane hale niewątpliwie zyskały na poprawionych walorach estetycznych. Nowe świetliki dachowe i fasada sprawiły, iż ten zabytkowy obiekt prezentuje się znacznie bardziej atrakcyjnie. Jednak co znacznie bardziej istotne, w zasadniczy sposób poprawiły się ich dwie podstawowe funkcje, czyli przezierność oraz izolacyjność cieplna. w tej chwili w hali choćby w pochmurne dni nie ma konieczności korzystania z oświetlenia elektrycznego. Dobrany zestaw płyt poliwęglanowych do wypełnień świetlików w optymalny sposób dostarcza światło do wnętrza obiektu, a jednocześnie równomiernie rozprasza je w słoneczne dni. Znacznej poprawie uległy także parametry cieplne obiektu, a co za tym idzie koszty jego ogrzewania, dzięki maksymalnemu zredukowaniu współczynnika przenikania ciepła w zastosowanych produktach Aluco System.

Symulacja oszczędności

Dane:

  • powierzchnia całkowita wymienionych na dachu hali B1 świetlików dachowych wyniosła 6860 m²,
  • moc straty ciepła dla pojedynczego szklenia (przed termomodernizacją) to Q = 6860 m² · 5,9 W/m²K · 35°C = 1 416 600 W = 1416,6 kW,
  • moc straty ciepła dla zestawu płyt poliwęglanowych (po modernizacji) to Q = 6860 m² · 1,1 W/m²K · 35°C = 264 100 W = 264,1 kW,
  • zmiana strat ciepła w wyniku termomodernizacji wyniosła 1 416,6 kW – 264,1 kW = 1 152,5 kW,
  • obliczenie różnicy ciepła w skali roku – 1 152,5 kW x 24 h x 220 dni grzewczych = 6 085 200 kWh,
  • wartość opałowa dolna dla gazu ziemnego wynosi 9,06 kWh/mł, a dla oleju opałowego ok. 10,05 kWh/litr.

Oszczędności na oleju opałowym ziemnym wynoszą 6 085 200 kWh ÷ 10,05 kWh/l = 605 500 litrów oleju opałowego · 0,80zł/kWh = 484 400 zł!

Oszczędności na gazie ziemnym wynoszą 6 085 200 kWh ÷ 9,06 kWh/mł = 671 700 mł gazu ziemnego · 0,55zł/kWh = 369 400 zł!

Co ważne, w kalkulacji nie uwzględniono oszczędności w kosztach energii elektrycznej niezbędnej do prawidłowego doświetlenia hali.


www.aluco.com.pl

Idź do oryginalnego materiału