Popyt powinien wzrastać, a co dalej z cenami? Ceny nawozów 19.07.2025

5 godzin temu

W połowie miesiąca ceny nawozów mineralnych utrzymują się na stabilnym poziomie. W najbliższym czasie jednak, w związku ze wzrostem sprzedaży płodów rolnych, popyt na nawozy może się zwiększyć. Jakie są aktualne ceny nawozów azotowych i fosforowych?

W punktach sprzedaży panuje spokój, ponieważ rolnicy wstrzymali się z zakupami, skupiając się na trwających żniwach. Korzystając z okna pogodowego, pomiędzy deszczowymi dniami, trwa intensywne koszenie jęczmienia oraz rzepaku ozimego. Rolnicy którzy zdecydują się na bezpośrednią sprzedaż płodów rolnych, mogą w najbliższym czasie rozpocząć zakupy środków do produkcji rolnej. W związku z tym przewiduje się, iż w nadchodzących tygodniach popyt w punktach sprzedaży wzrośnie. To z kolei może wpłynąć na ceny nawozów mineralnych, dlatego warto na bieżąco obserwować sytuację na rynku, by wybrać najbardziej korzystny moment na ich zakup.

Znaczenie rynku globalnego i sytuacji geopolitycznej

Warto również zwrócić uwagę na sytuację cenową na rynkach zagranicznych, ponieważ ma ona istotny wpływ na kształtowanie się cen nawozów w Polsce. Krajowe ceny są uzależnione od wielu czynników, takich jak koszty i dostępność surowców (gaz ziemny, fosforyty czy chlorek potasu). Dodatkowy wpływ mają także ograniczenia w handlu międzynarodowym, wysoki poziom importu i eksportu nawozów oraz silne uzależnienie krajowej produkcji od zagranicznych dostaw surowców. Dodatkowo, krajowi producenci ponoszą znacznie wyższe koszty niż państwa takie jak Chiny, Rosja, Białoruś czy Indie, przez co nawozy z importu są konkurencyjne cenowo.

Odnotowane w czerwcu br. podwyżki cen nawozów związane są przede wszystkim z napiętą sytuacją geopolityczną na Bliskim Wschodzie, która nie tylko przyczyniła się do wzrostu cen gazu ziemnego, ale także spowodowała znaczne ograniczenia produkcji nawozów w regionie – komentuje Arkadiusz Zalewski z IERiGŻ na portalu LinkedIn.

Poprawa sektora nawozowego w kraju

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż w okresie od stycznia do maja bieżącego roku produkcja nawozów azotowych w Polsce wzrosła o 7,5% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, z kolei nawozów fosforowych o 9,3%. Może to świadczyć o stabilizacji i poprawie kondycji sektora nawozowego. Podobne wnioski ma Grupa Azoty, największy producent nawozów w kraju i jeden z liderów rynku europejskiego.

– Przewidujemy, iż w nadchodzących kwartałach segment nawozów będzie kontynuował trend wzrostowy. Główne czynniki wpływające na tę sytuację to unormowanie cen gazu, związane m.in. z decyzją Unii Europejskiej o obniżeniu rekomendowanego poziomu zapełnienia magazynów przed okresem zimowym, a także rosnąca podaż gazu na rynkach światowych. Dodatkowym impulsem są również wyższe cła na nawozy sprowadzane z Rosji i Białorusi – komentuje Andrzej Skolmowski, prezes Grupy Azoty, cytowany przez portal parkiet.com.

Napięcia na Bliskim Wschodzie a wzrost cen mocznika

Sytuacja związana z konfliktem izraelsko-irańskim wpłynęła istotnie na wzrost cen mocznika na rynkach Bliskiego Wschodu. Ceny nawozów azotowych wraz z złagodzeniem konfliktu w Iranie, odnotowały spadki, jednak ceny przez cały czas pozostają wyższe niż przed eksalacją konfliktu. W dniu wybuchu wojny ceny mocznika zaczęły systematycznie wzrastać. Na dzień przed, w Egipcie oraz na Bliskim Wschodzie, ceny kształtowały się na poziomie 385-395 USD/t. Najwyższy w lipcu wzrost osiągnęły w drugiej połowie czerwca, do poziomu 520-530 USD/t. w tej chwili mocznik w tych krajach wyceniany jest na około 485-490 USD/t.

Również na rynku europejskim zaobserowane zostały podobne zmiany, w miarę stabilizowania się sytuacji geopolitycznej, ceny nawozów azotowych zaczęły stopniowo spadać, choć przez cały czas utrzymują sie na wysokim poziomie. Dla przykładu, w Niemczech cena saletry amonowo-wapniowej kształtuje się w tej chwili na poziomie 365 euro/t, jednak pomimo, ze cena jest o 20 euro/t niższa niż na początku lipca, to jednak o 20 euro/t wyższa niż w połowie czerwca.

Na chwilę obecną trudno jest jednoznacznie ocenić, czy obecne poziomy cen się utrzymają, czy też należy spodziewać się ich dalszego spadku.

Aktualne średnie ceny detaliczne nawozów mineralnych zebrane z kilkunastu punktów sprzedaży wraz z porównaniem t/t (opakowania BB):

Nawóz Cena brutto (zł/t)
MegAN 33,5 1757 Bez zmian
Saletrosan 26 plus 1712 Bez zmian
Saletrosan 30* Brak dostępności
Saletrzak 27 Standard Plus 1575 Bez zmian
Siarczan amonu AS21 macro 1492 Bez zmian
ANVISTAR 34 N 1804 Wzrost ceny +13,10 zł/t
Salmag 1574,80 Bez zmian
Canwil* 1418,50 Bez zmian
RSM 32 1664 Bez zmian
RSM 30* 1624 Bez zmian
RSM 28* 1569,30 Bez zmian
RSM 26N+3S* Brak dostępności
Pulan 34,4 1798 Wzrost ceny +10 zł/t
Mocznik Pulrea NBPT 2386,70 Bez zmian
Polifoska 5* 2653,50 Bez zmian
Polifoska 6 2832 Bez zmian
Polifoska 7 Brak dostępności
Polifoska 8 2870,40 Bez zmian
Amofoska 4-16-18 1974,20 Bez zmian
Korn-Kali 1569,80 Spadek ceny -10,80 zł/t
Sól Potasowa 1817,70 Spadek ceny -8,50 zł/t
Fosforan amonu DAP 18-46 3298,30 Wzrost ceny +12 zł/t
Polidap 3391,80 Bez zmian
Super Fos Dar 2615,20 Bez zmian

*Ograniczona dostępność

Idź do oryginalnego materiału