W którym momencie filtry kabinowe stały się koniecznością? Do czego służą niezmiennie od kilku dekad?
Filtry kabinowe, zwane też filtrami klimatyzacji, tak bardzo stały się integralnym elementem każdego auta, iż w powszechnej świadomości kierowców towarzyszą nam praktycznie od zawsze. Tymczasem prawda jest taka, iż jeszcze kilkadziesiąt lat temu o filtrach kabinowych mało kto słyszał, a jeszcze mniej osób w ogóle ich używało. Czemu? Ponieważ nie było ku temu większych potrzeb. I nie chodzi wcale wyłącznie o brak klimatyzacji, która de facto w Europie upowszechniła się stosunkowo niedawno. Filtry kabinowe nie były potrzebne, ponieważ zanieczyszczenie powietrza – zwłaszcza tego w okolicy dróg – było dużo niższe. A dzisiaj? Dzisiaj jest zupełnie inaczej.
Samochodowe filtry kabinowe – https://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/filtr-kabinowy-przeciwpylkowy,100263.html – stały się odpowiedzią na wzrost zanieczyszczenia powietrza zasysanego do wnętrza samochodu, od początku służąc do oczyszczania go, zatrzymywania kurzu, pyłków, zarodników, bakterii (to na późniejszym etapie rozwoju technologii filtracyjnej) i innego typu zanieczyszczeń mogących zaszkodzić kierowcy i pasażerom.
Od początku też filtry kabinowe wykonywane były z papieru lub włókniny, przybierając postać płaskiego wkładu umieszczanego w obudowie filtra. Sama obudowa filtra jest z kolei zwykle mocowana w kanałach wentylacyjnych samochodu, choć dokładne jej umiejscowienie zależy od konkretnej marki i modelu auta.
Czym grozi jazda samochodem bez filtra kabinowego? Jakich konsekwencji powinniście się spodziewać?
Specjaliści podkreślają, iż filtry kabinowe to jedyne filtry samochodowe powstałe po to, aby chronić nie pojazd, ale samego kierowcę. A skoro tak, to przecież można z nich zrezygnować, prawda? W końcu bez filtra kabinowego nic nam się w silniku nie zatrze, nie zapcha, nie przegrzeje. Czyż nie jest tak, iż każdy kierowca sam może zdecydować, czym chce oddychać? Niby tak, a jednak lepiej jest się nad tym dwa razy zastanowić.
Jazda samochodem bez sprawnego filtra kabinowego może prowadzić i zwykle prowadzi do kilku, często powstających jednocześnie niekorzystnych konsekwencji dla kierowcy, pasażerów oraz samego pojazdu. Może więc dojść m.in. do:
- zanieczyszczenia powietrza w kabinie – ponieważ filtr kabinowy zatrzymuje pyłki, kurz, spaliny i inne cząsteczki stałe o bardzo niekorzystnym działaniu na stan zdrowia oraz bieżącą percepcję kierowcy. Bez niego cząsteczki te mogą przedostawać się do wnętrza samochodu, co prędzej czy później będzie prowadzić do problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób z alergiami;
- powstawania nieprzyjemnego zapachu – sprawny filtr kabinowy (węglowy lub lepszy) pomaga neutralizować nieprzyjemne zapachy docierające z zewnątrz. Bez filtra zapachy te mogą być bardzo intensywne, obniżając koncentracją i pogarszając samopoczucie kierowcy oraz pasażerów;
- obniżenia wydajności układu klimatyzacji – gromadzące się w układzie wentylacyjnym i klimatyzacyjnym zanieczyszczenia mogą prowadzić do obniżenia jego wydajności, a to z kolei będzie się przekładać na wyższe zużycie paliwa oraz potencjalne uszkodzenia układu.
Do tego należałoby jeszcze dodać, iż brak sprawnego filtra klimatyzacji to parowanie szyb (zwłaszcza jesienią i zimą) oraz mnożące się usterki powstające w obrębie klimatyzacji i wentylacji.
Pamiętajcie, iż podczas jazdy samochodem oddychacie dokładnie tym powietrzem, jakie unosi się tuż nad Waszą drogą. jeżeli poruszacie się drogą wśród pól i lasów, oddychacie powietrzem przesyconym pyłkami roślin. Przemieszczając się wzdłuż placu budowy, wdychacie spore ilości piaskowego pyłu wymieszanego z cementem i inną chemią budowlaną. Podróżując przez centrum miasta z kolei, narażacie się na kontakt z drobinkami asfaltu, olejów samochodowych, sadzy i z całą tablicą pierwiastków chemicznych. A przecież wystarczyłoby raz na 10-15 tys. przejechanych kilometrów wejść na stronę sklepu iParts.pl i wybrać dla siebie odpowiedni filtr kabinowy. Prosto, tanio i szybko. Bez jego regularnej wymiany narażacie siebie i podróżujące z Wami osoby na:
- zwiększenie ryzyka wystąpienia alergii lub astmy – ponieważ zanieczyszczony filtr kabinowy nie będzie w stanie skutecznie zatrzymać kurzu, pyłków, zarodników i innych szkodliwych dla zdrowia alergenów;
- podrażnienie oczu, nosa i gardła – brak filtra klimatyzacji lub jego zanieczyszczenie sprawi, ze do samochodu przedostawać się będą związki chemiczne agresywne dla błony śluzowej człowieka i jego układu odpornościowego.
Jaki z tego wniosek? Pamiętając o wymienia wszystkich części chroniących Wasze auto, nie zapominajcie o tej jednej, która chroni przede wszystkim Wasze zdrowie. O ile bowiem auto zawsze można kupić nowe, ze zdrowiem już tak łatwo nie jest.
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Znajdziesz nas w Google News