Porozumienie między UE a USA. "Udało się uniknąć frontalnego starcia"

6 godzin temu
Zdjęcie: Szczerze o pieniądzach


Uzgodniono 15-procentowe cła na większość unijnych towarów eksportowanych do USA. Zdaniem włoskiego rządu porozumienie pozwoliło uniknąć "frontalnego starcia" między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Pozytywnie o umowie wypowiada się również kanclerz Niemiec Friedrich Merz, który uważa, iż dzięki niej udało się "uniknąć konfliktu handlowego". U naszego zachodniego sąsiada nie brakuje jednak obaw.


Prezydent USA Donald Trump poinformował w niedzielę, iż podczas spotkania z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Turnberry w zachodniej Szkocji uzgodniono 15-procentowe cło na większość unijnych towarów eksportowanych do Stanów Zjednoczonych.


Porozumienie celne. Oświadczenie włoskiego rządu


Rząd Włoch oświadczył w niedzielę wieczorem, iż zawarcie porozumienia celnego pozwoliło uniknąć "frontalnego starcia" między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. W komunikacie oceniono, iż dzięki umowie handlowej ustalono 15-procentowe cło na większość unijnych towarów eksportowanych do USA. Reklama
"Włoski rząd pozytywnie przyjmuje wiadomość o osiągnięciu porozumienia między Unią Europejską z Stanami Zjednoczonymi w sprawie ceł i polityki handlowej, które zapobiega ryzyku wojny handlowej w sercu Zachodu" - podano w komunikacie wydanym przez premier Giorgię Meloni i dwóch wicepremierów: Antonio Tajaniego i Matteo Salviniego.
Politycy wyrazili przekonanie, iż taka wojna miałaby nieprzewidywalne konsekwencje.
"Wynegocjowane rozwiązanie to rezultat, nad którym instytucje europejskie i państwa członkowskie, w tym Włochy, pracowały z wielkim zaangażowaniem jako wspólna drużyna unikając wpadnięcia w pułapkę tych, którzy chcieli podsycać frontalne starcie między oboma brzegami Atlantyku" - zaznaczono. "Włoski rząd będzie dalej dążył do celu, jakim jest utrzymanie mocnej jedności Zachodu, ze świadomością, iż każdy podział osłabiłby wszystkich w obliczu globalnych wyzwań" - dodano.
W komunikacie podkreślono, iż porozumienie w sprawie ceł gwarantuje stabilność, która jest "fundamentalnym aspektem dla relacji między dwoma tak powiązanymi ze sobą systemami gospodarczymi i biznesowymi Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych".


Premier Włoch Giorgia Meloni, przebywająca w Addis Abebie w Etiopii, również skomentowała fakt zawarcia porozumienia celnego między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Oceniła go pozytywnie, zastrzegając jednak, iż nie zna jeszcze szczegółów umowy.
"Uważam za pozytywne to, iż porozumienie zostało osiągnięte, ale jeżeli nie znam jego szczegółów, nie jestem w stanie ocenić go dokładniej" - oświadczyła, cytowana przez agencję Ansa.


Merz: to porozumienie pozwoliło uniknąć konfliktu handlowego


"Zarys umowy handlowej zawartej między przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen a prezydentem USA Donaldem Trumpem jest dobry i pozwala zapobiec wojnie celnej, która byłaby szkodliwa dla sektora motoryzacyjnego" - skomentował w niedzielę kanclerz Niemiec Friedrich Merz porozumienie między UE a USA.
"To porozumienie pozwoliło uniknąć konfliktu handlowego, który uderzyłby mocno w nastawioną na eksport niemiecką gospodarkę" - zaznaczył Merz.
Z kolei minister finansów Niemiec Lars Klingbeil powiedział, iż porozumienie jest "dobrą rzeczą na początek". "Dokonamy teraz ewaluacji wyników negocjacji i ich skutków dla gospodarki i zatrudnienia w Niemczech" - dodał.
Odmiennie umowę celną ocenił Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu (BDI). Będzie miała "znaczące negatywne reperkusje dla niemieckiego przemysłu" - skomentował.
"To porozumienie jest w niewystarczającym stopniu kompromisowe i wysyła fatalny sygnał gospodarkom po obu stronach Atlantyku, które są od siebie uzależnione" - podkreśla w komunikacie BDI, który zrzesza kilkadziesiąt niemieckich stowarzyszeń przemysłowych.
Idź do oryginalnego materiału