Warszawa, 25.04.2025 (ISBnews) – Portfel zamówień Asseco South Eastern Europe (Asseco SEE) wraz z Payten ma w tej chwili wartość 322,4 mln euro na ten rok i jest o 10% wyższy r/r, podała spółka. Wartość portfela według I marży (przychody bez kosztów podwykonawstwa) wynosi 249 mln euro, o 14% więcej r/r, według stanu na kwiecień.
Jednocześnie portfel zamówień Asseco SEE z Payten na II kwartał br. ma wartość 92,6 mln euro, 12% więcej r/r. Wartość tego portfela według I marży wynosi 66,6 mln euro, o 14% więcej r/r, według stanu na kwiecień, podano w prezentacji.
“Jeśli chodzi o perspektywę na 2025 podtrzymujemy to, co mówiliśmy na początku roku – jest ona w miarę pozytywna. Widzimy lekkie rozkręcanie. Są jednak też powody, może nie do niepokoju, ale jak zawsze w biznesie są zagrożenia. […] Zacznijmy od Indii i Bliskiego Wschodu – bardzo fajna kontraktacja, bardzo dobre dynamiki. Z drugiej strony bardzo mi się nie podoba spłacalność należności. Wygląda to słabo, dlatego dosyć konserwatywnie podchodzimy do odpisów w tym zakresie i bardzo nad tym pracujemy, żeby odzyskiwanie tych należności zintensyfikować. […] Więc teoretycznie te wyniki mogą być jeszcze lepsze, ale tu wolimy być konserwatywni” – powiedział prezes Piotr Jeleński podczas wideokonferencji.
Dodał, iż w Serbii miały miejsce zawirowania społeczno-polityczne, a Asseco SEE “ratowała” na tym rynku bankowość. Liczy na powrót stabilizacji w tym kraju, podobnie jak w Turcji, gdzie również miały miejsce niepokoje społeczne, co odbiło się na przychodach z e-commerce grupy. Prezes ocenił jednocześnie, iż grupa jest “w miarę dobrze przygotowana” gdyby jeszcze pojawiły się napięcia.
“W Hiszpanii nie spodziewamy się fantastycznego roku, o ile chodzi o część POS, dlatego iż bardzo dużo zamówień miało miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat, więc te zamówienia przez cały czas mają miejsce. Trochę spłaszczają się w swojej dynamice, ale tutaj nie ma żadnych negatywnych sygnałów. Bardzo dobrze dalej działa nasza część e-commerce na Półwyspie Iberyjskim, głównie w Portugalii, jak i też nowa akwizycja, która w systemie chmurowym oferuje system do fakturowania (weoInvoice). Rozwiązania e-commerce i do fakturowania szykują ekspansję do Hiszpanii, w czym pomagamy” – dodał prezes Asseco SEE.
Asseco SEE niedawno przejęło małą spółkę w Hiszpanii, zajmującą się rozwiązaniami fiskalnymi w zakresie elektronicznych kas fiskalnych. “Myślę, iż to nam bardzo też pomoże we wzroście biznesu merchantowego w tym kraju” – ocenił Jeleński.
Wg niego “bardzo ładnie” rozwijają się niezależne terminale płatnicze.
“Dalej widzimy duże dynamiki, spodziewamy się ‘efektu wow’ w Rumunii, bo pozyskujemy dużych kolejnych klientów, bardzo mocno wchodząc na tamten rynek i to powinno bardzo fajnie kontynuować się w II połowie roku no i oczywiście w 2026. […] W rozwiązaniach dedykowanych są już pierwsze pozytywne sygnały [szczególnie Chorwacja]. W tym samym obszarze w Rumunii dalej pracujemy nad jeszcze dodatkową kontraktacją. Widzimy dużą poprawę dla spółki, która oferowała billingowe systemy i tu spodziewamy się pozytywnego dalszego rozwoju w takim biznesie powtarzalnym (SaaS), który buduje nam fajny backlog przychodów długofalowo. Jeszcze ciągle mamy opóźnienie i nie było za bardzo kontraktacji, ale spodziewamy się [jej] w dalszej części roku w obszarze infrastruktury autostradowo-tunelowej. Tu był bardzo słaby ubiegły rok, dużo odpisów; I kwartał znowu jakieś opóźnienia. Jednak widzimy już nadchodzące nowe kontrakty, więc tutaj spodziewamy się pozytywnych sygnałów” – wymienił prezes Asseco SEE.
Asseco South Eastern Europe zajmuje się działalnością holdingową, polegającą przede wszystkim na zarządzaniu liniami biznesowymi, których działalność koncentruje się w aktualnie należących do Grupy ASEE spółkach z sektora IT z regionu Europy Południowo-Wschodniej i Turcji, a także na inwestowaniu w nowe spółki w tym regionie. ASEE S.A. prowadzi również działalność operacyjną w zakresie sprzedaży usług i systemu wspierającego kanały komunikacji z klientami i procesy biznesowe (contact center), a także rozwiązań uwierzytelniających. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
(ISBnews)