Poznaliśmy Bezpieczne Gospodarstwa Rolne w Świętokrzyskiem

6 miesięcy temu

Za nami finał etapu wojewódzkiego XXI edycji konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Uroczyste ogłoszenie laureatów odbyło się 23 czerwca w Kielcach. W województwie świętokrzyskim zostali nimi Magdalena i Stanisław Skalmierscy z powiatu jędrzejowskiego, Sławomir i Iwona Skórscy z powiatu opatowskiego oraz Mateusz Lech z powiatu starachowickiego.

Gospodarzem uroczystości w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, na którą przybyli liczni goście oraz rolnicy biorący udział w konkursie był dr Adam Stoksik – dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach.

Konkurs jest jednym z działań prewencyjnych Kasy i inicjatywą, która promuje bezpieczeństwo w rolnictwie. Jury nagradza gospodarstwa, które minimalizują ryzyko w pracy na roli. Konkurs zwraca również uwagę na ważność bezpiecznych praktyk w gospodarstwach rolnych oraz propaguje świadomość wśród rolników dotyczącą zagrożeń i tego jak im zapobiegać – mówił na gali dyrektor Adam Stoksik.

W etapie wojewódzkim organizowanym przez Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach wzięło udział 51 gospodarstw rolnych. Zostało powołanych 11 Komisji Regionalnych, które wyłoniły najlepsze gospodarstwa w swoich powiatach. Następnie Wojewódzka Komisja Konkursowa, w której skład weszli przedstawiciele: wojewody świętokrzyskiego, marszałka województwa świętokrzyskiego, Państwowej Inspekcji Pracy, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych AGRO Ubezpieczenia oraz Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria wizytowała gospodarstwa i wskazała najbezpieczniejsze gospodarstwa rolne na terenie województwa świętokrzyskiego w 2024 roku.

Laureaci Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” 2024:

12 miejsce otrzymała Wioletta Strawczyńska z powiatu ostrowieckiego,

11 miejsce otrzymał Grzegorz Hart z powiatu włoszczowskiego,

10 miejsce otrzymał Piotr Placek z powiatu pińczowskiego,

9 miejsce otrzymał Andrzej Wolak z powiatu staszowskiego,

8 miejsce otrzymał Robert Floras z powiatu sandomierskiego,

7 miejsce otrzymał Karol Mazur z powiatu koneckiego,

6 miejsce otrzymali Barbara i Piotr Stępień z powiatu kieleckiego,

5 miejsce otrzymali Mateusz i Paulina Bąba z powiatu buskiego,

4 miejsce otrzymali Monika Marcin Niedbała z powiatu kazimierskiego,

3 miejsce otrzymał Mateusz Lech z powiatu starachowickiego. Mateusz Lech i Agata Żurawska wraz z rodzicami prowadzą gospodarstwo rolne specjalizujące się w hodowli drobiu, są to działy specjalne produkcji rolnej polegającej na odchowie kurcząt ogólnoużytkowych. Wieloletnie doświadczenie jak również nowoczesny sprzęt i urządzenia wspomagające pracę w gospodarstwie pozwalają czy też zapewniają gospodarstwu bezpieczną pracę, szybki rozwój w branży hodowlanej, ale też stawia gospodarstwo Pana Mateusza Lech na wysokich miejscach w rankingach na terenie województwa świętokrzyskiego. Ponadto na użytkach rolnych w gospodarstwie uprawiane są rośliny zbożowe – w głównej mierze jest to pszenica.

2 miejsce zajęli Sławomir i Iwona Skórscy z powiatu opatowskiego. Ich gospodarstwo położone jest w miejscowości Gierczyce na terenie gminy Wojciechowice w powiecie opatowskim. Pan Skórski na własnych 16 hektarach oraz 8 dzierżawionych uprawia głownie zboża (kukurydza, groch, proso, pszenica). Rolnik posiada dwa ciągniki oraz podstawowy sprzęt do uprawy w polu. Rolnik prowadzi dodatkową działalność gospodarczą-produkcja kaszy jaglanej. Pan Skórski Sławomir gospodarstwo prowadzi z małżonką Iwoną oraz synem.

Finał etapu wojewódzkiego XXI edycji konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” / Fot. Marzena Smoręda – Radio Kielce

1 miejsce zdobyli Magdalena i Stanisław Skalmierscy z powiatu jędrzejowskiego. Całkowita powierzchnia gospodarstwa wynosi około 90 ha. W gospodarstwie prowadzona jest produkcja roślinno- warzywna. Z warzyw uprawiana jest pietruszka na areale około 10-15 ha. Pozostała część pola obsiewana jest zbożem – pszenicą oraz rzepakiem. Wszystko przeznaczane jest na sprzedaż. Na terenie gospodarstwa znajdują się silosy do przetrzymywania zboża i rzepaku oraz chłodnie do przetrzymywania pietruszki. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesne maszyny (ciągniki, kombajny, siewniki, opryskiwacze, maszyny uprawowe itp.) i urządzenia, które ułatwiają pracę i są niezbędne do prowadzonej produkcji. Gospodarstwo Państwo Skalmierscy prowadzą sami, sezonowo podczas wykopów pietruszki, najmowani są pracownicy do pomocy.

Magdalena i Stanisław Skalmierscy z powiatu jędrzejowskiego odebrali nagrody za I miejsce etapu wojewódzkiego konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. / Fot. Marzena Smoręda – Radio

Wyróżnienia za udział w konkursie otrzymali:

– z powiatu buskiego: Agnieszka i Paweł Brzezińscy z gminy Nowy Korczyn, Izabela i Łukasz Kaniszewscy z gminy Szydłów, Jadwiga i Wiesław Grembosz z gminy Oleśnica, Karolina i Mariusz Bałaga z gminy Busko-Zdrój

– z powiatu pińczowskiego: Wojciech Strączkiewicz z gminy Michałów, Arkadiusz Krzak z gminy Pińczów

– z powiatu staszowskiego: Grzegorz Ząbek z gminy Łubnice, Michał Przekota z gminy Łubnice

– z powiatu starachowickiego: Krzysztof Spadło z gminy Pawłów, Bożena Maciąg z gminy Pawłów

– z powiatu jędrzejowskiego: Inga i Robert Jamrocha z gminy Wodzisław, Karolina i Grzegorz Przeniosło z gminy Oksa

– z powiatu kazimierskiego: Violetta i Leszek Bożek z gminy Kazimierza Wielka, Maria Dziubek z gminy Bejsce, Szymon Mzyk z gminy Kazimierza Wielka, Małgorzata Mróz z gminy Skalbmierz, Włodzimierz Tomal z gminy Kazimierza Wielka, Agnieszka Bryła z gminy Kazimierza Wielka, Leszek Czarny z gminy Skalbmierz, Kamil Łąkas z gminy Kazimierza Wielka

– z powiatu sandomierskiego: Edyta Leśniak z gminy Samborzec, Przemysław Maciąg z gminy Łoniów

– z powiatu opatowskiego: Tomasz Kupiec z gminy Opatów, Stanisław Schab z gminy Włostów, Mateusz Wójcik z gminy Ożarów, Bartłomiej Barszcz z gminy Ożarów, Stanisław Iwan z gminy Tarłów, Sławomir Pięta z gminy Ćmielów

– z powiatu ostrowieckiego: Sebastian Starzomski z gminy Ćmielów

– z powiatu włoszczowskiego: Włodzimierz Stypka z gminy Kluczewsko, Piotr Michałek z gminy Kluczewsko

– z powiatu koneckiego: Sebastian Szustak z gminy Radoszyce, Cezary Szczerbiński z gmina Słupia Konecka

– z powiatu kieleckiego: Beata Świercz z gminy Łopuszno, Halina i Leszek Masternak z gminy Łagów.





Idź do oryginalnego materiału