Wiele osób dochodzi do pewnego punktu, w którym wsparcie finansowe staje się koniecznością. Zakup nowego samochodu czy wyprawienie dziecka na studia wiążą się z dodatkowym obciążeniem, które nie zawsze zmieści się w domowym budżecie. W obliczu takich wyzwań pierwszą formą pomocy jest kredyt lub pożyczka. Czym różnią się te produkty finansowe?
Zanim podpiszesz umowę
Istnieje kilka podstawowych różnic między kredytem a pożyczką i warto być ich świadomym jeszcze przed podpisaniem umowy. Powyższe pojęcia mogą dla wielu oznaczać to samo i w mowie potocznej są stosowane wymiennie. Tymczasem kredyt a pożyczka to dwa odmienne produkty finansowe udzielane przez różne instytucje. Kredyt można zaciągnąć wyłącznie w banku, podczas gdy pożyczki może udzielić osoba fizyczna lub prawna, a także placówka pozabankowa.
Niewiedza może kosztować? Tak, i to słono!
Kredyt a pożyczka to dwie formy finansowania, które różnią się przede wszystkim podstawą prawną. Kredyt gotówkowy, hipoteczny i każdy inny z oferty instytucji bankowej udzielany jest na podstawie Prawa bankowego i ustawy o kredycie konsumenckim – umowa jest sformalizowana, a w jej treści znajdują się konkretne dane dotyczące celu zobowiązania i wysokości udzielonej kwoty.
Kwestie prawne dotyczące pożyczek reguluje Kodeks cywilny. Przedmiotem umowy mogą być zarówno środki finansowe, jak i rzeczy określone co do gatunku w treści umowy. W przeciwieństwie do kredytu, który wiąże się ze specjalnymi opłatami (np. odsetki i prowizje), pożyczka może być nieodpłatna, zwłaszcza ta udzielona przez osobę prywatną.
Warto mieć na uwadze koszty związane udzieleniem pożyczki przez instytucję pozabankową. Należy zasięgnąć informacji dotyczących wysokości prowizji, RRSO i poziomu raty, by wiedzieć, jaka kwota finalnie wróci do pożyczkodawcy. Umowa może przyjąć dowolną formę, jeżeli kwota pożyczki nie przekracza 1 tysiąca złotych, później jest spisywana na piśmie.
Kredyt a pożyczka – wady i zalety
Wsparcie finansowe w formie kredytu lub pożyczki jest popularnym rozwiązaniem wśród konsumentów. Każde z nich ma jednak swoje wady i zalety.
Kredyt:
- wymaga załatwienia wielu formalności,
- określana jest zdolność finansowa kredytobiorcy,
- długi czas oczekiwania na decyzję z uwagi na procedury bankowe,
- trudniej dostępny (np. dla osób po studiach czy właściciela krótko istniejącej firmy)
- bezpieczniejsza opcja i możliwość uzyskania dowolnej kwoty.
Pożyczka:
- mniej sformalizowana,
- można gwałtownie uzyskać niezbędne środki (nawet w 15 minut od złożenia wniosku),
- zazwyczaj krótszy okres spłaty niż kredyt,
- wyższe koszty udzielenia pożyczki,
- przedmiot umowy dotyczy raczej niewielkich kwot.
Ponadto kredytobiorca musi udowodnić przed bankiem swoją stabilność finansową, którą nierzadko buduje się latami. Pożyczka jest ofertą, która pozwoli uzyskać niezbędne środki w szybki i wygodny sposób. Jednak jest z reguły obciążona wyższym oprocentowaniem, a czas spłaty zadłużenia jest zwykle krótszy niż w przypadku kredytu. Podsumowując, dylemat dotyczący formy wsparcia finansowego najlepiej rozwiązać, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i oczekiwania.
Post Pożyczka czy kredyt – które rozwiązanie jest lepsze? pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.