Zwiększono środki na preferencyjny kredyt skupowy dla krajowych firm zajmujących się skupem ziarna. Dzięki temu będą one mogły dokonać większych zakupów od rolników. Jakie środki przeznaczono na ten cel?
Założono, iż preferencyjny kredyt skupowy ma pomóc rolnikom w zbyciu posiadanych zapasów ziarna. A tych w magazynach u rolników znajduje się na pierwszą połowę kwietnia 2024 r. całkiem sporo. I to nie tylko tych ze zbiorów w 2023 r. Mianowicie rolnicy mają jeszcze także ziarno ze zbiorów 2022. Jednakże problemem jest słaby popyt na to ziarno. Dlatego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa chce go zwiększyć, proponując pomoc dla firm skupujących.
Preferencyjny kredyt skupowy dla firm skupujących ziarno
Prezes ARiMR poinformował o tym, iż firmy mogą starać się o pomoc finansową, jaką jest wsparcie do kredytów preferencyjnych. Już od wtorku 9 kwietnia Agencja zwiększy na internetowej platformie aplikacyjnej limit kredytowy, który udostępniono współpracującym bankom. Zwiększeniu ulegną także dopłaty do oprocentowania kredytów. Działania te mają na celu poprawę płynności finansowej podmiotów, które prowadzą działalność w zakresie obrotu zbożami. Skierowano je także do firm zajmujących się skupem zbóż lub obrotem materiałem siewnym roślin rolniczych.
Kto może dostać kredyt na preferencyjnych warunkach?
Preferencyjny kredyt skupowy mogą otrzymać podmioty, które zajmują się obrotem zbożami lub skupem zbóż, lub obrotem materiałem siewnym roślin rolniczych, które nabyły zboże od producentów rolnych lub innego podmiotu prowadzącego działalność w zakresie obrotu zbożami. Banki mogą udzielać kredytów nie później niż do 30 czerwca 2024 r. Ich celem ma być poprawa płynności finansowej dla podmiotu prowadzącego działalność w zakresie obrotu zbożami lub skupu zbóż, albo obrotu materiałem siewnym roślin rolniczych.
Jakie są limity na kredyty i dopłaty do odsetek?
Limity środków dla kredytów skupowych w ramach linii S wyniosą 1 mld złotych dla akcji kredytowej. Z kolei środki w kwocie 40 mln zł przeznaczono na dopłaty do oprocentowania wyżej wymienionych kredytów.
W jakich bankach można ubiegać się o preferencyjny kredyt skupowy?
Obecnie ARiMR zawarła umowę na udzielanie kredytów skupowych z następującymi bankami:
- Bank Polska Kasa Opieki S.A.;
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze;
- Bank Spółdzielczy w Brodnicy;
- BNP Paribas Bank Polska S.A.;
- Credit Agricole Bank Polska S.A.;
- Krakowski Bank Spółdzielczy;
- Santander Bank Polska S.A.;
- SGB-Bank S.A. wraz ze zrzeszonymi Bankami Spółdzielczymi.
Źródło: ARiMR