„Prewencja chorób cywilizacyjnych wśród dzieci i młodzieży – znaczenie digitalizacji badań profilaktycznych i bilansowych”

6 miesięcy temu

4 marca 2024 na ścieżce „Zdrowie” IX Europejskiego Kongresu Samorzadów odbył się panel dyskusyjny „Prewencja chorób cywilizacyjnych wśród dzieci i młodzieży – znaczenie digitalizacji badań profilaktycznych i bilansowych”.

Moderatorem panelu był Paweł Łangowski, Dyrektor ds. Public Affairs, Medicover sp. z o.o., Polska

Natomiast w roli panelistów wystąpili:

Remigiusz Budziłło, Kierownik Przychodni, WIML, Polska

Andrzej Tytuła, Wiceprezes, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polska

Karolina Kryszkiewicz, Kierownik Projektu Elektroniczny System Medycyny Szkolnej, Fundacja Medicover, Polska

Dorota Kleszczewska, Prezes, Fundacja Instytutu Matki i Dziecka, Polska

Piotr Samel-Kowalik, Adiunkt, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Polska

Partnerem panelu była Fundacja Medicover.


Piotr Samel-Kowalik opowiadał o stanie zbierania danych nt. zdrowia młodych ludzi i zmianach, jakie powinny być wprowadzone w tym obszarze w kwestii ich cyfrowego użycia. Jego postulatem była możliwość cyfryzacji danych i wykorzystanie ich w środowisku, w którym powstają oraz możliwość cyfrowej wymiany informacji.

Karolina Kryszkiewicz opowiadała o realizowaniu cyfrowego projektu Systemu Medycyny Szkolnej (SMS) wśród pielęgniarek. Zauważyła, iż systemowo nie jesteśmy na takie działania jeszcze gotowi z uwagi na braki sprzętowe i zaawansowany wiek szkolnych pielęgniarek, a co za tym idzie ich ograniczone możliwości w obsłudze komputerów. Jej zdaniem, aby rozwiązanie działało również ważne jest to, aby rozwiązanie to było systemowe.


Dorota Kleszczewska została zapytana przez moderatora o problemy psychiczne, których doświadcza młodzież na skutek używania Internetu oraz o to, z czym borykają się młodzi ludzie. Panelistka nawiązała do słów swojej przedmówczyni, Karoliny Kryszkiewicz nt. potrzeby edukacji pielęgniarek szkolnych i potencjału, jakie w tym obszarze wykazują młode pracownice chętne do poszerzania swoich kompetencji cyfrowych.

Mówiła również o deklaratywnych badaniach młodzieży, która wzięła udział w badaniu nt. szeroko pojętego zdrowia, w tym zdrowia psychicznego i samopoczucia. „Z międzynarodowego badania wynika, iż poziom aktywności fizycznej młodzieży nie pogarsza się, ale również nie poprawia, co bardzo nas martwi”

Prowadzący zapytał o wyzwania przed samorządami dotyczące higieny jamy ustnej wśród dzieci i młodzieży. Pytanie skierował do Remigiusza Budziłło.


Panelista stwierdził, iż na tle innych chorób i schorzeń, kwestia stomatologii w Polsce została pominięta. Podzielił się informacją z zebranymi na sali dotyczącymi statystyk stanu jamy ustnej dzieci. Okazuje się, iż 90 proc. siedmiolatków ma problem z ubytkami i próchnicą. Wg. gościa dzieci trafiają do gabinetu stomatologicznego zbyt późno, bo dopiero, kiedy pojawia się palący problem leczenia zębów.
Problem stomatologii wymaga zaangażowania środków finansowych, co również stanowi problem dla samorządów. Chodzi tutaj zarówno o wyposażenie sal i dostępność personelu medycznego w szkołach. Nieodzowną rolę w dbaniu o higienę jamy ustnej dziecka pełnią jednak ich rodzice, którzy od najmłodszych lat pociechy, powinni wpajać dziecku zdrowe nawyki w tym obszarze.

Andrzej Tytuła opowiadał o tym, czy pielęgniarki faktycznie otrzymują odpowiednie wsparcie, aby pomagać młodzieży oraz gdzie znajdują się luki, które należałoby wypełnić. Nawiązał również do wypowiedzi Remigiusza Budziłło nt. gabinetów stomatologicznych w szkołach. Podkreślił, iż jeżeli nic się nie zmieni, dzieci zostaną bez opieki pielęgniarek w szkołach, ponieważ zdecydowana większość pielęgniarek znajduje się w zaawansowanym wieku przedemerytalnym. Jego zdaniem bardzo ważna jest kooperacja między jednostkami samorządu terytorialnego i szkół w obszarze wsparcia pracy pielęgniarek szkolnych oraz rozwiązania problemów z RODO w kwestiach ochrony danych osobowych uczniów.




Idź do oryginalnego materiału