Dla wszystkich, którzy chcą poszerzać swoje horyzonty o dobrą architekturę. Książki NIAiU polecają się na święta.
Proponujemy książki, przewodniki, photobooki. Dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Dla amatorów architektury i dla profesjonalistów. Do dyskusji o przestrzeniach wspólnych, przy wspólnym stole.
Wydajemy prawdziwe klasyki i przybliżamy współczesne tematy. Staramy się patrzeć na architekturę, miasto oraz przestrzeń z różnych perspektyw, sięgać po interesujące wątki, rozwijać wrażliwość na otoczenie, w którym żyjemy.
Tam, gdzie przewodniki poniosą
Seria Przewodniki
Zapraszamy w podróż po architekturze Śląska, Warszawy i województwa świętokrzyskiego. Ta seria przybliża zainteresowanym najciekawsze obiekty architektury współczesnej w przystępny sposób.
Architekci listy piszą
Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus
„Śnią mi się góry nienapisanych listów”, żaliła się architektka Helena Syrkus.
W przeciwieństwie do korespondencji literatów, artystów czy postaci życia publicznego, listy architektów są wydawane nieczęsto. W przypadku Heleny Syrkus – architektki, która posługiwała się maszyną do pisania równie sprawnie co architektoniczną kreską – są najlepszym źródłem do poznania jej fascynującej, złożonej, ale i kontrowersyjnej biografii.
Książka zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi postaciami architektury: związanymi z Bauhausem Walterem i Ise Gropiusami, holenderskim urbanistą Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy generalnym sekretarzem CIAM (Międzynarodowych Kongresów Architektury Nowoczesnej), Sigfriedem Giedionem.
Mały Architekt, wielkie odkrycia
Mały Architekt
Miasto jako przestrzeń można poznawać na różne sposoby. Mały Architekt uaktywnia młodszych czytelników, przypisując im rolę współtwórców, która pozwoli tę przestrzeń uznać za własną.
Świat budynków, podobnie jak świat ludzi i zwierząt, pełen jest różnorodności. Są ukryte pośród ulic, parków czy pomników. Trzeba tylko nauczyć się je dostrzegać. Mały Architekt ułatwi odkrycie tego fascynującego świata. Dzięki niemu poznamy budynki, które lubią drapać chmury i kosmicznego przybysza, który wylądował w Katowicach. Wraz z bohaterką, Belką Słupczańską, będziemy liczyć, mierzyć, rysować i doświadczać. Do książki dołączone są przyrządy do samodzielnego składania i oglądania miasta.
Inna architektura jest możliwa
Antropocen. W stronę architektury regenerującej
Miasta i architektura w obecnej skali przyczyniają się do zaburzenia naturalnych cykli przyrody oraz do emisji zanieczyszczeń, a także – do zawłaszczenia kolejnych przestrzeni. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. To dzięki niej jesteśmy w stanie zapewnić godne i bezpieczne warunki życia całym społeczeństwom. W związku z tym szukamy sposobów takiego projektowania i funkcjonowania architektury, które nie tylko nie szkodziłyby planecie, ale także miałyby potencjał regenerujący dla środowiska. Udowadniamy, iż lepsza architektura jest możliwa.
Stąd bije modernizm
U źródeł modernizmu
Książka Józefa Rykwerta (tłum. Ewa Klekot) ma swoje niezaprzeczalne miejsce w kanonie publikacji z zakresu teorii i historii architektury. Po raz pierwszy po polsku.
Autor podsumował w niej nowatorski program nauczania historii architektury, który wprowadził w latach 1968–1978 na Uniwersytecie Essex w Colchester. Rykwert do perfekcji opanował sztukę tłumaczenia architektury europejskiej, a wokół architektonicznych fenomenów z lat 1660–1780 i z początków nowoczesności stworzył niezwykły obraz dwóch wieków historii, które prześledził z rzadko dziś spotykaną erudycją.
Dwa uniwersalne języki: fotografia i architektura
A House for Culture (Dom dla kultury)
Projekt fotograficzny Nicolasa Grospierre’a ukazuje architektoniczne podobieństwa między budynkami kibuców i kołchozów, wzniesionych w miejscach oddalonych od siebie setki kilometrów.
Przedstawione budowle nie tylko dzieli odległość geograficzna, ale także różnią krąg kulturowy i ustrój polityczny, w jakich powstały. Z kolei łączą je – uniwersalny język modernistycznej architektury i kultura rozumiana jako przestrzeń do budowania i rozwijania więzi międzyludzkich.
Myśliciele (nie tylko) dla architektów
Filozofia dla architektów
Wydawałoby się, iż czytanie tekstów filozoficznych może sprawiać trudność. Z pomocą przychodzi nasza najnowsza seria. Cykl „Myśliciele dla Architektów” oferuje zwięzłe wprowadzenie do teorii kluczowych filozofów, którzy pisali o architekturze. Zaczynamy od Martina Heideggera, Henriego Lefebvre’a i Jacques’a Derridy.
To jednak nie wszystko. jeżeli chcesz poznać całą naszą ofertę wydawniczną, przejdź na tę stronę.