Produkcja borówki w Polsce – problemy, wyzwania, oczekiwania

2 miesięcy temu

Produkcja borówki w Polsce rozwija się dynamicznie już o wielu lat z uwagi na rosnącą popularność tych owoców wśród konsumentów. Jakie są obecne trendy i wyzwania w jej produkcji?

Produkcja borówki w Polsce ukierunkowana jest na rynek deserowy. Dlatego plantatorzy uważnie śledzą nowinki, w tym nowe odmiany, jednakże podchodzą do nich z ostrożnością. zwykle najpierw wykonują testy na ograniczonym areale, by sprawdzić, jak sobie radzi dana odmiana w naszych warunkach.

Jak kształtuje się produkcja borówek w Polsce?

W ostatnich latach tempo powstawania nowych plantacji znacznie spadło w porównaniu do czasów sprzed pandemii COVID-19. Bowiem aktualnie plantatorzy większą uwagę poświęcają wymianie odmian na istniejących plantacjach niż sadzeniu nowych. Producenci borówki są zainteresowani wypróbowaniem nowych odmian, szczególnie tych dostosowanych do wysokich temperatur i naszego klimatu. w tej chwili część plantatorów uprawia dobrze oceniane odmiany, takie jak: Calypso, Cargo, Titanium i Megas Blue. Z kolei niektórzy producenci eksperymentują również z odmianą Valor, charakteryzującą się bardzo dużymi owocami.

Jak może przebiegać produkcja borówki w Polsce w okresie 2024?

Tegoroczny sezon zaczął się jakieś dwa – trzy tygodnie wcześniej niż zazwyczaj. w tej chwili plantatorzy, którzy rozpoczęli zbiory wprowadzają pierwsze zebrane owoce na lokalny rynek. Wynika to z faktu, iż w pierwszych dniach sezonu rynek krajowy płaci lepiej niż rynki eksportowe, na których można jeszcze dostać końcówki owoców z Serbii i Rumunii. Generalnie na rynku eksportowym jest duża konkurencja. Sporo borówek trafia na zachód, szczególnie do Niemiec, gdzie konkurują z lokalnymi owocami.

Branża borówkowa w Polsce może spodziewać się szczytu około 20 lipca. Jednakże wiele będzie zależało od pogody. jeżeli wysokie temperatury utrzymają się, to szczyt sezonu przypadnie w lipcu. Aczkolwiek w przypadku chłodniejszych nocy lub choćby dni, termin kulminacji zbiorów może się zmienić.

Jak dotychczasowa pogoda wpłynęła na plantacje?

W tym sezonie na plantacje znacząco wpłynęły wiosenne przymrozki. Szczególnie mocno ucierpiała odmiana Duke, która jako pierwsza zakwitła. Gdyby nie mróz, już teraz trwałaby pełnia zbiorów. Krzewy zaczęły kwitnąć bardzo wcześnie w tym roku, a mróz uszkodził pierwsze otwarte kwiaty. W rezultacie można się spodziewać plonów mniejszych o około 20–30%. W związku z tym można oczekiwać, iż główny szczyt produkcji borówki przypadnie na popularną odmianę Bluecrop.

Jak na branżę wpływa dostępność pracowników?

Produkcja borówki w Polsce opiera się na pracy manualnej, dlatego dużym wyzwaniem dla plantatorów jest siła robocza. Dotychczas w Polsce większość zbieraczy pochodziła z Ukrainy. Jednakże wielu mężczyzn wróciło do kraju. Powoduje to ograniczenie w liczbie pracowników mogących wykonywać ciężkie prace, w szczególności kierowców.

Dużym ograniczeniem są też przepisy prawa pracy, które uniemożliwiają pracę na plantacjach młodszym nastolatkom. w tej chwili w tego powodu wielu producentów poszukuje osób, które ukończyły 17 rok życia. A takie osoby mogą już podejmować pracę w innych branżach. Tymczasem w przeszłości młodzież szkolna stanowiła dużą liczbę zbieraczy w okresie wakacyjnym.

Dodatkowo od września zaczynają się zbiory jabłek, co powoduje, ze wielu pracowników zmienia pracę na tę w sadach. Ponadto we wrześniu zaczyna się rok szkolny, przez co wiele zbieraczek sezonowych wraca do domów, by zająć się dziećmi w tym okresie.

Jak dostępność pracowników wpływa na strukturę produkcji borówki?

Z powodu wyzwań związanych z dostępnością pracowników, producenci borówki są bardziej skłonni do sadzenia wczesnych odmian, takich jak Duke. Ponadto zastępują oni popularną odmianę Bluecrop nowszymi, takimi jak Calypso. Brak pracowników do zbiorów w późniejszym okresie powoduje, iż plantatorzy niechętnie sadzą późne odmiany. Ponadto, w przypadku odmian późnych obawiają się oni konkurencji ze strony pierwszych owoców z półkuli południowej.

Produkcja borówki w Polsce zaspokaja rosnący krajowy popyt

Dotychczas głównymi importerami polskich borówek były Niemcy i Wielka Brytania. Jednakże polski rynek zyskał na znaczeniu, jeżeli chodzi o wolumen sprzedaży. Bowiem rośnie popyt krajowy i konsumpcja, a ceny oferowane przez handel detaliczny są naprawdę konkurencyjne. Ponadto zwiększająca się krajowa konsumpcja jest korzystna dla drobnych plantatorów, ponieważ lokalny rynek nie jest tak wymagający pod względem jakości, jak rynki eksportowe.

Jakie są przewagi konkurencyjne polskich borówek na rynku eksportowym?

Na korzyść polskiej produkcji borówek wpływają: jakość, lokalizacja i bliskość zachodnich rynków zbytu. Polska jest szczególnie dobrą lokalizacją, jeżeli weźmie się pod uwagę rynek niemiecki czy brytyjski. Bliskość tych państw powoduje, iż konkurencja ukraińska czy rumuńska nie jest w stanie dorównać terminom dostaw. A zwłaszcza w przypadku klientów, którzy robią zakupy niemalże z dnia na dzień. Wtedy jeden, dwa lub trzy dni różnicy w tranzycie mają najważniejsze znaczenie. Dlatego polscy dostawcy wygrywają tę konkurencję, ponieważ łatwiej mogą dotrzymać napiętych terminów.

Źródło: freshfruitportal.com

Idź do oryginalnego materiału