Produkcja warzyw 2025. Jakie prognozy?

14 godzin temu

Pierwszych prognoz dotyczących tegorocznego sezonu uprawy warzyw podjęli się analitycy banku Credit Agricole. Jak zatem zapowiada się produkcja warzyw w okresie 2025? Jakie będą zbiory i ceny? Zobaczmy.

Analitycy z banku Credit Agricole przekazali pierwsze prognozy dotyczące tegorocznej produkcji warzyw w Polsce.

Niskie ubiegłoroczne zbiory warzyw gruntowych

Według ostatecznych danych GUS, ubiegłoroczne zbiory warzyw gruntowych wyniosły około 3,8 mln ton. Produkcja warzyw w 2024 r. była zbliżona do tej sprzed roku. Jednocześnie zbiory ukształtowały się na nieco niższym poziomie niż średnia z ostatnich 5 lat.

Zbiory głównych gatunków warzyw w 2024 r. przedstawiały się następująco:

  • kapusta — 571 tys. ton (—9% w relacji do poprzedniego roku);
  • kalafiory — 108 tys. t0n (— 15%);
  • cebula — 675 tys. ton (+7%, efekt większej powierzchni zasiewów);
  • marchew — 559 tys. ton (—3%);
  • buraki ćwikłowe — 241 tys. ton (—5%);
  • ogórki gruntowe — 113 tys. ton (—14 %);
  • pomidory gruntowe — 203 tys. ton (+20%, efekt większej powierzchni zasiewów).

Produkcja warzyw w 2025 r. Jakie prognozy zbiorów?

Obecnie kluczowa dla tegorocznej produkcji warzyw jest sytuacja hydrologiczna w kraju. Ta zaś jest niekorzystna. Jak podaje GUS w opublikowanej 30 kwietnia 2025 r. wstępnej ocenie przezimowania upraw, niedobór opadów w marcu i kwietniu przyczynił się do obniżenia poziomu wilgotności gleby, a także spowodował spowolnienie i osłabienie wschodów warzyw.

W kwietniu na obszarze kraju panowały zróżnicowane warunki agrometeorologiczne. Chłodne dni i nocne przymrozki w pierwszej dekadzie kwietnia hamowały wschody roślin oraz spowalniały tempo ich wzrostu. W wyniku niedoboru opadów deszczu w wielu rejonach kraju obserwuje się nadmierne przesuszenie wierzchniej warstwy gleby — czytamy w raporcie GUS.

Z powodu niekorzystnej sytuacji hydrologicznej wiosną 2025 r. istnieje ryzyko, iż susza ograniczy tegoroczne zbiory i produkcja warzyw będzie mniejsza niż przed rokiem.

fot. Anna Maciejuk

Zaś, zgodnie z prognozami IMGW — PIB brak znaczących opadów atmosferycznych wiosną br. będzie nasilać problem suszy hydrologicznej. To z kolei wpłynie na osłabienie wzrostu roślin na początku wegetacji, jak również spowolni prowadzenie zabiegów polowych. Z tego powodu istnieje ryzyko, iż susza ograniczy tegoroczne zbiory i produkcja warzyw w 2025 r. będzie mniejsza niż przed rokiem. Przy czym skala tego ryzyka będzie zależeć od kształtowania się pogody w kolejnych miesiącach.

Jakie będą ceny warzyw w najbliższych miesiącach?

Z powodu relatywnie niskich ubiegłorocznych zbiorów warzyw, mniejsze są również krajowe zapasy. W związku z tym, w najbliższych miesiącach oczekuje się wzrostu dynamiki cen warzyw. Z kolei dalsze kształtowanie się cen warzyw będzie zależeć przede wszystkim od tegorocznych warunków agrometeorologicznych, które jak dotąd są na ogół słabsze niż przed rokiem. Dalszy przebieg warunków pogodowych w Polsce i wśród pozostałych znaczących producentów warzyw, będzie zatem decydujący dla kształtowania się notowań cenowych.

Źródło: Credit Agricole, GUS

Idź do oryginalnego materiału