Profesor ekonomii: niektórym Niemcom żyje się aż za dobrze. Za mieszkanie płacą absurdalnie mało. „Musimy podnieść czynsze”

news.5v.pl 6 godzin temu

„Ok. 40 proc. najemców w Niemczech płaci mniej niż 6 euro (ok. 25 zł) czynszu za m kw. , ponieważ mają starą umowę najmu” — cytuje prof. Simonsa gazeta „Hannoversche Allgemeine Zeitung” w swoim materiale z regionalnego zjazdu stowarzyszenia nieruchomości i mieszkalnictwa BFW.

Uzasadnienie Simona: ludzie, którzy płacą tak niski czynsz, nie widzą motywacji do przeprowadzki — choćby jeżeli ich sytuacja nie wymaga już dużego mieszkania, np. z powodu wyprowadzki dzieci lub śmierci partnera.

Kto dobrowolnie przeprowadziłby się do nowego, mniejszego mieszkania i zapłacił za nie więcej, zamiast pozostać w tańszym, większym mieszkaniu? Przez takie myślenie pilnie potrzebna przestrzeń życiowa jest blokowana.

Niemcy przytłoczone kryzysem mieszkaniowym

Według badania przeprowadzonego przez Instytut Pestel w Niemczech brakuje ok. 550 tys. mieszkań, zwłaszcza w dużych miastach. Przede wszystkim brakuje mieszkań w przystępnych cenach. Według badania przeprowadzonego przez Niemiecki Instytut Gospodarczy (IW) do końca 2024 r. ceny nowych wynajmów wzrosły o 4,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Natomiast w porównaniu z 2022 r. czynsze w wielu niemieckich miastach wzrosły co ponad 10 proc. Szczególnie rażący jest przykład Berlina ze wzrostem o ponad 22 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby zaradzić niedoborowi mieszkań, Simons proponuje minimalny czynsz — nie można wynajmować mieszkania za mniej!

Ekspert nie jest zwolennikiem zamrożenia czynszów. „Musimy zająć się prawem najmu i podnieść dotychczasowe czynsze, jeżeli są one niższe niż 6 euro za m kw.” — twierdzi Simons. „W przeciwnym razie możemy budować tyle, ile chcemy, ale to nie poprawi podaży dla osób poszukujących mieszkania”.

Inni eksperci są jednak krytyczni wobec tej inicjatywy. W odpowiedzi na zapytanie „HAZ” Dirk Streicher, przewodniczący regionalnego stowarzyszenia BFW w Dolnej Saksonii i Bremie, ostrzega: „Wszystkim trzeba rozporządzić od nowa. Potrzebujemy zmniejszenia biurokracji, a nie jej zwiększenia„.

Idź do oryginalnego materiału