Profil zaufany dla rolników umożliwia rolnikowi przeprowadzenie wielu czynności urzędowych bez udawania się fizycznie do poszczególnych instytucji. Warunkiem jest posiadanie dostępu do internetu. Dowiedz się, co dokładnie można załatwić dzięki temu profilowi i dlaczego warto go mieć.
Czy profil zaufany jest bezpiecznym narzędziem? Co zyskujemy dzięki jego posiadaniu?
Profil zaufany dla rolników — co to takiego?
W celu uproszczenia załatwienia niektórych spraw urzędowych Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło usługę ePUAP. Dzięki niej każdy obywatel Polski liczący 13 lat i więcej może założyć swój „profil zaufany”. W efekcie za jego pomocą jest w stanie przeprowadzić większość czynności w danych urzędach bez potrzeby fizycznego się w nich stawiennictwa. dzięki profilu zaufanego jego użytkownik każdorazowo skutecznie odbierze decyzję administracyjną. Poza tym uiści podatki, opłaci składki na ubezpieczenie czy też założy firmę. Warunkiem jest dostęp do internetu.
Ponadto korzystanie z profilu zaufanego umożliwia również złożenie podpisu elektronicznego określanego mianem podpisu zaufanego. Jest on równoznaczny z podpisem własnoręcznym. Petent potwierdzi więc swoją tożsamość w internecie, jak również podpisze wniosek czy odbierze decyzję danego organu.
Czyli podsumowując, przy użyciu ww. profilu wszelkie platformy elektroniczne urzędów potraktują nas tak samo, jak przy fizycznym okazaniu dowodu „w okienku na żywo”.
Profil zaufany to więc nic innego jak bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela na platformach podmiotów publicznych.
Kto może być użytkownikiem profilu zaufanego (PZ)?
Użytkownikiem PZ może być każda osoba fizyczna, która posiada zdolność do czynności prawnych (pełną albo ograniczoną) oraz numer PESEL. Również małoletni, pod warunkiem ukończenia 13 lat, mogą założyć taki profil. Muszą jednak mieć możliwość jego potwierdzenia.
Ale uwaga(!): każda osoba może mieć tylko jeden profil zaufany.
Cudzoziemcy również mogą założyć profil zaufany, o ile mają nadany numer PESEL.
Sposoby założenia profilu zaufanego
Najłatwiejszym i nieskomplikowanym sposobem założenia profilu zaufanego jest skorzystanie z bankowości elektronicznej banków działających na terenie Polski. Ta metoda jest nieograniczona czasowo. Można z niej skorzystać przez 24 h/dobę 7 dni w tygodniu. Szczegółowe wytyczne rolnik znajdzie na stronie internetowej obsługującego go banku. Następnie intuicyjnie zostanie poprowadzony przez całą procedurę sfinalizowaną założeniem tego osobistego narzędzia.
PZ można również założyć na dedykowanej stronie internetowej. Jednak w tym wypadku po założeniu go w sieci trzeba udać się do Punktu Potwierdzającego. Adresy takich placówek można wyfiltrować podając województwo i miejscowość nas interesującą. Przy czym nasza tożsamość będzie zweryfikowana na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu, lub innego dokumentu tożsamości. W takim razie należy go ze sobą zabrać.
Jednymi z miejsc, gdzie można potwierdzić profil zaufany dla rolnika, są placówki ARiMR. Konkretnie to na terenie kraju Agencja utworzyła blisko 350 takich punktów. Poza tym rolnik może w nich także jednocześnie założyć i od razu potwierdzić profil. Do tego rolnik potrzebuje telefon komórkowy z dostępem do internetu oraz dokument potwierdzający tożsamość.
Inne sposoby założenia tego narzędzia polegają na wykorzystaniu kwalifikowanego podpisu elektronicznego przez osoby, które go posiadają, lub e-dowodu osobistego.
Rolniku — załatwiaj sprawy urzędowe przez internet
Rolnik posiadający profil zaufany może załatwić wiele spraw urzędowych. Między innymi może:
- przekazywać dokumenty;
- złożyć dokumenty wymagane przez np. ARiMR drogą elektroniczną z wykorzystaniem ePUAP;
- podpisać i wysłać jednolity plik kontrolny JPK_VAT;
- złożyć deklarację podatkową;
- zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP);
- złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej;
- zgłosić utratę dowodu tożsamości;
- wystąpić o EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego);
- załatwić sprawy rodzinne — becikowe, Kartę Dużej Rodziny, świadczenia alimentacyjne i rodzicielskie;
- uzyskać odpis aktu stanu cywilnego;
- zgłosić urodzenie dziecka;
- odwołać się od decyzji administracyjnej;
- sprawdzić swoje punkty karne.
Czy profil zaufany jest bezpieczny?
Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, iż narzędzie to jest tak zabezpieczone, aby poza właścicielem osoby nieuprawnione nie mogły go użyć. Dlatego korzystanie z tego narzędzia jest wygodne i komfortowe oraz bezpieczne. Konkretnie to nie wymaga obecności w urzędzie, szukania koperty, fizycznego nadania i opłaty przesyłki. Poza tym legitymowanie się w urzędzie nie zawsze zapewnia „prywatność” i tajność danych wrażliwych.
Ile jest istotny profil zaufany?
Jest on istotny 3 lata. Po upływie tego czasu jest wymagane jego przedłużenia. Właściciel profilu przed upływem tego terminu otrzymuje np. dzięki sms przypomnienie o konieczności przedłużenia jego ważności. W efekcie samodzielnie może go przedłużyć, także zmieniając w nim dane, o ile to konieczne.
Źródła: www.pz.gov.pl