Jaka jest prognoza na małe żniwa 2024? Ściślej mówiąc, zbliżona do norm wielolecia. Zobaczmy zatem, czego możemy się spodziewać w najbliższych miesiącach.
Pojawiły się długoterminowe prognozy na najbliższe miesiące. Czy wszystko pozostanie w tym roku bez zmian? Raczej nie, skoro wiadomo już, iż wegetacja jest przyspieszona o 3–4 tygodnie. Co nas czeka w tym roku? Przyjrzyjmy się bliżej prognozom na małe żniwa 2024 w dwóch opcjach.
Prognozowanie długoterminowe
Zgodnie z długoterminową prognozą opublikowaną przez IMGW pogoda w maju nie powinna odbiegać od normy wieloletniej. Oznacza to, iż zarówno suma opadów, jak i średnia temperatura powietrza będzie utrzymywała się na tym samym poziomie odnotowanym w latach 1991–2020.
Prognozy średniej miesięcznej temperatury powietrza oraz miesięcznej sumy opadów ustala się w odniesieniu do normy wieloletniej, przyjmowanej za okres 1991–2020. Jak informuje IMGW-PIB wartości odnotowane w tym 30-letnim okresie, sortuje się od największej do najmniejszej. Określenie „poniżej normy” zawiera 10 najniższych wartości opadów/temperatur z tego okresu. „Powyżej normy” to 10 najwyższych wartości zaś 10 środkowych wartości temperatur/opadów przyjmuje się jako poziom „w normie”.
Prognoza na małe żniwa 2024 — stabilny maj
Prognozowane — temperatura i opady w maju 2024
fot. zrzut ekranu/IMGW
Jak już wspomniałam, IMGW nie przewiduje odchyleń od normy wieloletniej w maju. Tak więc, średnia temperatura dobowa (odnotowana w całym miesiącu, zarówno za dnia, jak i w nocy) wynosi 12,8–14°C. I nic nie zapowiada zmiany w tym roku. Tak samo z opadami atmosferycznymi. Eksperymentalna prognoza IMGW nie przewiduje odbiegnięcia od norm z wielolecia. Dobowe opady wieloletnie kształtowały się w maju (przez ostatnie 30 lat) na poziomie 47,72–73,86 mm. Przy czym warto zauważyć, iż wartość zawyża Zakopane, gdzie opady wynosiły średnio aż 132,3 mm.
Ponieważ wegetacja w tym roku przyspieszyła lokalnie o prawie miesiąc, najmniejsza różnica występuje na Dolnym Śląsku (ok. 2,5 tygodnia), dlatego bierzemy pod uwagę możliwość małych żniw pod koniec maja. To pierwsza opcja. Wszystko bowiem będzie zależało od opadów w kwietniu i maju. Już dzisiaj rolnicy z zachodnich rejonów Polski skarżą się na deficyt wilgoci w glebie.
Małe żniwa normalnie w czerwcu
Czerwiec 2024 ma być ponadnormatywnie ciepły
fot. zrzut ekranu/IMGW
Po normatywnym maju przyjdzie czas na późną wiosnę i miesiące letnie, podczas których według prognoz, temperatura przekroczy normy wielolecia.
Już w czerwcu, na terenie całego kraju prognozowany jest ponadnormatywny wzrost temperatury dobowej, przy zachowanej normie opadów. We wzorcowym wieloleciu opady w tym miesiącu utrzymywały się na poziomie 46,7–76,7 mm (z pominięciem Zakopanego gdzie norma znów była wyższa — 115,6–192,2 mm). Dobowa średnia temperatura w wieloleciu kształtowała się na poziomie 16,5–17,4°C.
Warunki atmosferyczne w lipcu i sierpniu mają być analogiczne jak w czerwcu, co oznacza, iż średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy normę. Natomiast suma opadów zostanie w zakresie normy wieloletniej.
Średnia dobowa temperatura w lipcu w latach 1991–2020 wahała się między 17,3°C a 20,3°C. Natomiast opady wynosiły od 44,8 do 107,6 mm (Zakopane do 244,6 mm). Norma temperatury sierpnia to średnio 17,1°C do 19,6°C (Zakopane średnio 15,3°C), a wielkość opadów atmosferycznych waha się pomiędzy 48,0 mm (Toruń 34,8 mm) a 72,6 mm (Koszalin 100,3 mm). W obu przypadkach wyjątkiem jest Zakopane, gdzie temperatura nie przekraczała średnio 16,2°C, a opady potrafiły być wyższe o 100% niż w pozostałych częściach kraju.
Sprzyjające warunki atmosferyczne dla rolników
Na koniec wróćmy do początkowego pytania. Czy ten rok przyniesie zmiany odnośnie do terminu małych żniw? Jak widać po prognozach pogody, na terenie całego kraju spodziewać się można wyższych temperatur. Te zmiany odczuwalne są od kilku lat. W tym roku zaś zwrócić trzeba uwagę na przyspieszoną wegetację. Zauważalne jest przyspieszenie wegetacji o praktycznie miesiąc, a co za tymi idzie — przyspieszony będzie zbiór plonów.
To oznacza, iż małych żniw możemy się spodziewać już na początku czerwca. Można pokusić się choćby o spekulacje, iż pierwsze kombajny wyjadą na pola z końcem maja. Co znaczy, iż małe żniwa 2024 mogą rozpocząć się spektakularnie wcześnie.
Źródło: IMGW