Prognozy cen mleka są optymistyczne. Sprawdź szczegóły!

3 miesięcy temu

Prognozy cen mleka wskazują na to, iż do końca roku można spodziewać się wzrostu stawek w skupach. Pytanie — jak duże mogą one być?

Na rosnące prognozy cen mleka wskazuje wzrost cen produktów mleczarskich, w szczególności masła i mleka w proszku na unijnym rynku. Podwyżki cen widać także na świecie. Na Global Dairy Trade wartość indeksu wzrosła w dniu 17 września o 0,8%, przy czym najbardziej podrożały sery oraz mleko w proszku. Tymczasem masło odnotowało spadek o 1,7%, zaś bezwodny tłuszcz mleczny — spadek o 1,2%.

Drogie masło ciągnie do góry prognozy cen mleka

Na europejskim rynku ceny mleka zmierzają ostatnio tylko w jednym kierunku: w górę. Wynika to z wyższych cen nabiału. W szczególności dotyczy to masła, choć w tej chwili wzrosty cen masła w blokach zatrzymały się, ale i tak przez cały czas utrzymują się one na wysokim poziomie.

W Niemczech wartość towarowa mleka, którą Instytut Ife oblicza co miesiąc na podstawie przychodów za masło i odtłuszczone mleko w proszku, gwałtownie wzrosła w sierpniu. Ściśle mówiąc, z 45,8 centów za kilogram mleka w lipcu, stawka zwiększyła się o 2,9 centa, do 48,7 centów/kg. To nowy rekord w tym roku. Powodem tak gwałtownego wzrostu jest znaczne podniesienie cen surowców w ostatnich miesiącach, szczególnie w sektorze tłuszczowym. Przy spadającej podaży mleka i niskiej zawartości tłuszczu, mleko było i przez cały czas jest poszukiwane.

Mleko na rynku spotowym wciąż powyżej 60 centów

Przykładem tego, jak bardzo poszukiwanym surowcem jest mleko, może być rynek spotowy, na którym mleczarnie handlowały mlekiem za ponad 60 centów w ostatnim tygodniu sierpnia. Było to znacznie drożej od cen skupu i wartości surowca. Ceny mleka na rynku spotowym wydają się w tej chwili stabilizować na tym wysokim poziomie. Bowiem w tygodniu od 2 do 8 września nie odnotowano prawie żadnych zmian. Jedynie na północy i zachodzie cena ponownie nieznacznie wzrosła o 1 cent, do 61,5 centa/kg, a na południu spadła o 1 cent, do 62,5 centa/kg.

Rosnące prognozy cen mleka w Niemczech

Chociaż gwałtowne wzrosty cen mleka w ostatnich tygodniach pokazują już swoje granice, to sytuacja jego producentów wygląda dobrze. Świadczy o tym wartość rynkowa mleka. W oparciu o ceny giełdowe masła i odtłuszczonego mleka w proszku na giełdzie EEX, teoretyczna cena giełdowa umożliwia sporządzenie prognozy cen mleka na najbliższy czas.

A ta wskazuje na dalszy wzrost cen. Z już wysokiego poziomu 54,1 centów/kg we wrześniu, wartość ta wzrasta w prognozach o 2 centy, do 56 centów/kg w październiku. Prawdopodobnie cena utrzyma się na tym poziomie w listopadzie i ponownie spadnie dopiero w grudniu. Perspektywy pozostają zatem korzystne.

Mleko drożeje także w Niderlandach

Cena mleka w spółdzielni mleczarskiej DOC Kaas wzrosła we wrześniu o 1,08 euro, do 53,39 euro za 100 kg, (bez podatku VAT i dopłaty za Sure!). Poziom stawek za mleko różni się, w zależności od producenta mleka. Spółdzielnia mleczarska DOC Kaas ma sześć różnych dopłat:

  • za ilość — maksymalnie 1,45 euro;
  • za zrównoważony rozwój — maksymalnie 50 centów;
  • za wypas na wolnym powietrzu — maksymalnie 1,50 euro;
  • za wspólną organizację rynku — 1 euro;
  • klimatyczną — maksymalnie 50 centów;
  • Sure! — 5 euro.

Podstawowa cena mleka, z uwzględnieniem premii ilościowej wynosi we wrześniu 50,39 euro za 100 kg. Zaś maksymalna cena mleka DOC Kaas wynosi 56,89 euro i zawiera dopłatę Sure! Ceny mleka odnoszą się do rocznej dostawy 1100 tys. kilogramów mleka o zawartości tłuszczu 4,45% i białka 3,58%.

Dobre perspektywy cen mleka także na polskim rynku

Pomimo tego, iż w okresie letnim ceny mleka minimalnie spadły, to prognozy jego cen do końca roku są optymistyczne. W lipcu średnia cena mleka w skupie wyniosła 196,3 zł/100 kg, podczas gdy w czerwcu było to 196,5 zł/100 kg. Jednakże widać wyraźne zróżnicowanie regionalne. Najdroższe mleko było w makroregionie północnym (200,6 zł/100 kg), podczas gdy najtańsze — w makroregionie centralnym (182,5 zł/100 kg). Ponadto w tym czasie podrożało mleko ekologiczne, z 258,7 zł/100 kg w czerwcu do 266,7 zł/100 kg w lipcu.

Jednakże, zdaniem analityków Credit Agricole, można spodziewać się, iż do końca roku cena mleka wzrośnie do około 220 zł/100 kg. Jest to możliwe w obliczu ograniczonej podaży mleka u takich kluczowych eksporterów, jak Nowa Zelandia oraz Stany Zjednoczone. W okresie zimowym można spodziewać się mniejszej niż zwykle produkcji w Argentynie, Australii oraz Nowej Zelandii. To przede wszystkim skutek mniejszego pogłowia bydła.

Źródło: www.globaldairytrade.info; www.agrarheute.com; www.nieuweoogst.nl; www.gov.pl/rolnictwo; www.credit-agricole.pl

Idź do oryginalnego materiału