Program azotanowy. Rolnicy wiedzą, jak rozwiązać problem

1 miesiąc temu

Program azotanowy ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód powierzchniowych i podziemnych tym pierwiastkiem ze źródeł rolniczych. Pierwsza wersja budziła szereg wątpliwości, dlatego uległa zmianie. Jednakże okazuje się, iż przez cały czas można ten program poprawić. Dlatego rolnicy apelują o kolejne zmiany.

Mimo dobrych założeń program azotanowy w zupełności nie przystaje do zachodzących w tej chwili zmian w przyrodzie. Określa on między innymi sztywne terminy, w jakich można aplikować nawozy azotowe w określonych porach roku. A te w zupełności nie przystają do obecnych terminów wegetacji roślin. Dlatego rolnicy wnioskują o zmiany w obowiązującym w tej chwili programie azotanowym.

Czym jest program azotanowy?

Program, którego pełna nazwa brzmi „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” w zaktualizowanej formie wszedł w życie 8 lutego 2023 r. W odróżnieniu od wcześniejszej wersji pozwala on na stosowanie nawozów w lutym. Jednakże jest to możliwe po spełnieniu określonego warunku. Jest nim utrzymywanie się średniej temperatury powietrza w powiecie na określonym progu przez trzy dni następujące po sobie. W przypadku upraw wieloletnich, TUZ-ów, upraw trwałych oraz zasianych jesienią ten próg wynosi 3°C. Z kolei w przypadku pozostałych upraw jest to 5°C. Określeniem daty tego przejścia zajmuje się dla wszystkich powiatu z osobna Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB. On też publikuje dane na ten temat w dedykowanym do tego celu serwisie.

Program azotanowy — o jakie zmiany apelują rolnicy?

W przesłanym do Ministerstwa Infrastruktury piśmie wnioskuje się o to, by w okresie jesiennym stosowanie wszelkich nawozów azotowych również było elastyczne, na wzór wiosennego. Rolnicy proponują, by warunkiem pozwalającym na zastosowanie nawozów było przejście średniej dobowej temperatury przez próg 4°C przez trzy następujące po sobie dni. Zmiany te miałyby wejść na stałe. Oczywiście jednym z warunków byłby zakaz stosowania nawozów azotowych na pokrytą śniegiem lub zamarzniętą glebę.

Jak resort infrastruktury zareagował na postulaty rolników?

Odpowiedzi na list organizacji rolniczych udzielił Przemysław Koperski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Poinformował on, iż działania, jakie obejmuje Program azotanowy, są przeglądane cyklicznie na potrzeby aktualizacji co cztery lata. Przy czym ostanie zmiany weszły w życie w lutym 2023.

Jeśli chodzi o wnioskowane elastyczne jesienne terminy stosowania nawozów azotowych, już od roku 2018 dopuszczona jest pewna elastyczność działań. Możliwe jest dostosowanie terminu w zależności od rodzaju aplikowanego nawozu i rodzaju gruntu. Ponadto przewidziano wyjątek dotyczący zakładania upraw po późno zebranych przedplonach, takich jak kukurydza, buraki cukrowe czy późne warzywa. Do tego termin stosowania nawozów można wydłużyć w przypadku wystąpienia w międzyczasie niekorzystnych warunków pogodowych, np. nadmiernej wilgotności gleby.

Źródła: www.krir.pl

Idź do oryginalnego materiału