Protesty w Europie przybierają na sile. Francuzi zablokowali Paryż, kolejne kraje dołączają do manifestacji.
Protesty w Europie nie milkną, a wręcz przybierają na sile. Dołączają kolejne związki i kraje. W Belgii zablokowano jeden z najważniejszych portów, Zeebrugge, a w Hiszpanii do strajku dołączyły trzy główne związki. W Niemczech i Francji realizowane są blokady dróg.
Protestu rolników w Europie — eskalacja we Francji
Europejskie protesty znacznie przybierają na sile. Zaczyna być groźnie, zwłaszcza we Francji. Tam bowiem rolnicy blokują cztery autostrady wyjazdowe z Paryża. Policja zablokowała przejazd 200 traktorów na autostradzie A20. Działo się to na trasie Agen-Rungis. Jest to istotny punkt, gdyż w Rungis jest najważniejszy targ świeżych produktów rolnych, który zaopatruje w żywność prawie 18 mln ludzi. Jego blokada może oznaczać zagłodzenie francuskiego społeczeństwa.
Bezpośrednią przyczyną obecnych akcji protestacyjnych we Francji jest unijne prawo dotyczące odtwarzania przyrody. Mianowicie nakłada ono obowiązek wprowadzenia środków środowiskowych na jednej piątej lądów i mórz do 2030 r. Wywiązanie się z tych przepisów oznacza pozostawienie ok. 4% gruntów rolnych odłogiem.
Belgia także dołączyła do protestu
Protesty rolników w Europie objęły również Belgię. We wtorek rolnicy zablokowali port w Zeebrugge, powodując utrudnienia w dostawach do i z Wielkiej Brytanii i Irlandii. Uniemożliwiają oni wjazd ciężarówek na teren portu. Ponadto farmerzy swoimi traktorami blokują drogi w centralnej i południowej Belgii. Zamknięta została przez policję wewnętrzna obwodnica Brukseli z Itter do Ruisbroek oraz zewnętrzna obwodnica z Huizingen. Rolnicy zablokowali również wjazd na obwodnicę Brukseli z autostrady E429 Tournai-Halle. W najbliższych dniach planowane są dalsze akcje protestacyjne. W czwartek rolnicy mają zamiar zablokować dzielnicę Brukseli, w której ma się spotkać Rada Europejska.
Protestujący belgijscy rolnicy domagają się dostosowania dochodów do wciąż rosnących kosztów produkcji. Ta dysproporcja sprawia, iż młodzi nie chcą podejmować pracy w tym zawodzie. Farmerzy postulują także, jak i w innych krajach, uproszczenia administracyjne i przegląd unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. Domagają się pogłębionej, ekonomicznej i środowiskowej oceny wpływu przepisów i ograniczeń nałożonych na rolnictwo w ostatnich latach.
Protesty rolników w Europie — pozostałe kraje
Protesty w Europie dotykają także Niemcy, gdzie demonstranci krytykują umowę z Mercosur. Jej zapisy pozwalają na import do Europy produktów, które nie spełniają tych samych standardów, jakimi poddawani są europejscy producenci żywności. Dlatego protestujący domagają się wprowadzenia zakazu takiego importu oraz obowiązkowych kontroli takich dostaw. Akcje protestacyjne realizowane są również w Rumunii, Holandii i Polsce. Aby być z nimi na bieżąco, czytaj: Polityka.
Źródło: Interia, Business Insider
Przeczytaj także: 5549 zł to przeciętne dochody z hektara w Polsce