Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW intensywnie monitoruje sytuację dotyczącą pryszczycy oraz wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce. w tej chwili w kraju nie ma przypadków pryszczycy, a także od 2 maja nie odnotowano nowych zakażeń wirusem HPAI.

Stabilizacja sytuacji w regionie
Bez nowych zakażeń pozostają także Słowacja i Węgry, co pozwoliło na stopniowe znoszenie restrykcji. 21 maja zlikwidowano kontrole graniczne na przejściach między Słowacją a Węgrami oraz między Austrią a Węgrami. Od dziś zniesiono kontrole również na przejściach granicznych między Słowacją a Czechami.
Mimo tych zmian przez cały czas obowiązują środki prewencyjne wobec zwierząt wrażliwych. Gospodarstwa przyjmujące zwierzęta z Węgier i Słowacji podlegają dodatkowemu nadzorowi, a transporty zwierząt parzystokopytnych muszą posiadać zaświadczenie o myciu i dezynfekcji. Zwierzęta przywożone do uboju przechodzą dodatkowe badania kliniczne.
Kontrola transportu na granicach z Polską
W związku z powyższymi zmianami Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW analizuje konieczność utrzymania kontroli transportów na polskich granicach. Obecnie, w trybie 24-godzinnych dyżurów, służby prowadzą działania na 7 wyznaczonych przejściach granicznych:
- Barwinek
- Chyżne
- Boguszowice – Cieszyn
- Gorzyczki
- Zwardoń
- Trzebinia
- Kudowa Słone
Na te przejścia kierowany jest ruch pojazdów przewożących zwierzęta i towary wrażliwe. Od 1 do 21 maja ze Słowacji do Polski wjechało 178 przesyłek bydła do uboju (1702 sztuki) oraz 11 przesyłek owiec (589 sztuk). Z Węgier między 12 a 21 maja do Polski dotarło 57 przesyłek (592 zwierzęta do uboju). W Polsce przez cały czas obowiązuje zakaz transportu żywych zwierząt do gospodarstw.
Trend wygaszania zakażeń
Od 2 maja nie odnotowano nowych przypadków HPAI w Polsce. Biorąc pod uwagę charakterystykę występowania wirusa, można założyć, iż epidemia powoli wygasa, a nowy sezon zakażeń może rozpocząć się jesienią, z potencjalnym rozwojem nowych ognisk na początku przyszłego roku.
Monitorowanie sytuacji trwa, a służby pozostają w gotowości do dalszych działań zabezpieczających w razie potrzeby.